New York - Finalista zadnjega letošnjega teniškega turnirja velike četverice, odprtega prvenstva ZDA v New Yorku, sta prvi in tretji nosilec, Srb Novak Đoković in Švicar Stan Wawrinka. Oba sta polfinalnima tekmecema oddala po en niz, »Nole« je desetopostavljenega Francoza Gaëla Monfilsa odpravil s 6:3, 6:2, 3:6 in 6:2, »Stan The Man« pa šestopostavljenega Japonca Keija Nišikorija s 4:6, 7:5, 6:4 in 6:2. Finalna poslastica bo na sporedu jutri zvečer ob 22. uri po slovenskem času.
Srb je oddal šele drugi niz na turnirju, prvega je že v uvodnem kolu Poljaku Jerzyju Janowiczu, nato pa je do polfinala napredoval po bližnjici, tudi po vdajah Jirija Veselyja in Mihaila Južnija. Polfinalnega tekmeca je odpravil po dveh urah in pol, pa čeravno je poraženec zmogel kar 11 asov, a si je v isti sapi privoščil tudi 11 dvojnih napak. Đoković se je tako dokopal do že trinajste zaporedne zmage v 14. medsebojnem obračunu, zgolj na futuresu leta 2004 v Italiji je bil brez oddanega niza boljši Francoz. Tekmeca sta se že tretjič udarila tudi v New Yorku, razmerje v dobljenih nizih je 9:3 v korist Novaka.

Gaël Monfils. Foto: Timothy A. Clary/AFP.
Po trinajsto lovoriko
Prvi »lopar« sveta je takoj dokazal, po kaj je prišel. Nanizal je dva brejka zapored, vodil že s 5:0 in prvi niz brez težav pospravil pod streho. Tudi v drugem je nasprotniku dvakrat snel igro na njegov začetni udarec, nato pa se tretjega lotil nekoliko ležerneje in Monfilsu vendarle dovolil vsaj častni niz. To ga je spet podžgalo, da je v zadnjem delu nanizal še tri brejke in se sedmič doslej prebil v finale OP ZDA, dvakrat je bil že uspešen, tudi lani, ko je odpravil drugega švicarskega tekmeca, Rogerja Federerja.
Đoković sicer lovi že trinajsto lovoriko z velikih slamov, tretjo letos, saj si je konkurenco pokoril že v Melbournu in Parizu. Monfils - pred dnevi je dopolnil 30 let - se ni, po drugi strani, še nikdar prebil v finale turnirja velike četverice, podobno uspešen kot te dni je bil že leta 2008 na Roland Garrosu, kjer je premoč v polfinalu, ravno tako po štirih nizih, priznal Federerju. Letos je bil Francoz razmeroma uspešen tudi uvodoma v Avstraliji, tam ga je v četrtfinalu izločil Kanadčan Miloš Raonić.

Stan Wawrinka. Foto: Jewel Samad/AFP.
Drugi nosilec padel, tretji ne
V drugem polfinalu je imel Nišikori na krožniku še drugega visoko postavljenega nosilca zapored. V četrtfinalu je odpravil drugega, olimpijskega zmagovalca in najboljšega v letošnjem Wimbledonu, Škota Andyja Murraya, v polfinalu tretjega ni mogel več. Wawrinka je za zmago potreboval sedem minut več kot tri ure, uspešnejši pa je bil tudi po zaslugi desetih asov, sedmih brejkov in manjšega števila neizsiljenih lastnih napak (razmerje 37:47). Začel je slabo, nato pa odlično stopnjeval ritem.
Švicar je v šestem medsebojnem dvoboju vpisal četrto zmago, Japoncu pa se je sinoči dvojno maščeval: za zadnji letošnji poraz v polfinalu kanadskega mastersa in za četrtfinalni poraz na predlanskem OP ZDA. Če v finalu odpravi še Đokovića, bo imel v žepu lovorike s treh različnih turnirjev velikega slama: odprto prvenstvo Avstralije je namreč dobil predlani, Roland Garros pa lani. Obakrat torej, ko se je uvrstil v finale, je tam tudi zmagal, bo tradicijo nadaljeval jutri? Izplen iz medsebojnih obračunov z »Noletom« ga sicer ne opogumlja, saj je v 25 poskusih zmagal zgolj štirikrat, v zadnjem desetletju dvakrat.

Kei Nišikori. Foto: Michael Reaves/AFP.
Slovo Kaje Juvan
V polfinalu pa so se končale letošnje ameriške sanje 15-letne zelo obetavne Slovenke Kaje Juvan, ki je na mladinskem turnirju v konkurenci dekliških dvojic tekmovala v navezi s Poljakinjo Igo Swiatek. Od petih nosilk sta bili namreč boljši domači posebni povabljenki in novinki na tej ravni tekmovanj, 18-letni Jada Hart in Ena Shibahara, ki sta zmagali s 6:3, 4:6 in 10:4. Zdaj ju v povsem ameriškem finalu čakata prav tako nepostavljeni Kayla Day in Caroline Dolehide. Slovenka in Poljakinja sta si priigrali kar osemnajst (!) priložnosti za brejk, a sta izkoristili zgolj tri, obenem sta si privoščili tudi večje število lastnih napak.













