Tudi v poraznem rezultatu Hercogove nekaj pozitivnega

Slovenska teniška igralka Polona Hercog je v Wimbledonu izpadla v prvem kolu, danes drugi nastop Žemlje.

Objavljeno
27. junij 2012 10.01
Saša Verčič, poročevalka
Saša Verčič, poročevalka
London – Ekspresno, po le 51 minutah, se je končal nastop Polone Hercog na Wimbledonu 2012. S 6:2, 6:2 jo je premagala kvalifikantka Kristina Pliškova, poraz Štajerke pa sploh ni nepričakovan. Šele v petek je pač padla odločitev o njenem nastopu, na katerega bo sicer skušala čim hitreje pozabiti, je pa ta le prinesel pozitivno novico: igrala je brez bolečin.

Polona Hercog je v slabih dveh mesecih odigrala tri dvoboje, vse tri je izgubila, vsem nastopom pa je skupna poškodba križnice. Začelo se je v Madridu, a prve preiskave niso pokazale nič resnejšega, zato je najboljša slovenska igralka odpovedala zgolj dva turnirja in znova zaigrala na Roland Garrosu. Ker so se bolečine nato stopnjevale, je odšla na nove zdravniške preiskave, ki so le odkrile počeno križnico, z intenzivnimi terapijami na Kanarskih otokih pa se je kost precej hitro zacelila in petkov pregled z magnetno resonanco je dal zeleno luč za njen nastop na wimbledonski travi.

Zgolj dva treninga na tej podlagi in povsem prekinjen tekmovalni ritem so bili kaj slaba popotnica za 21-letnico, ki se za nameček še ne znajde najbolje na travi, ampak ima veliko raje pesek. Navkljub vsemu Hercogova ni šla negativno naravnana v dvoboj 1. kola, je pa vsekakor potegnila ročno zavoro, saj so travnata igrišča pač precej bolj agresivna za telo. Pesimistične napovedi so se povsem uresničile, saj Štajerka nikakor ni našla ritma, gibanje je bilo težavam primerno, kar nekaj udarcev je bilo povsem zgrešenih. Le v uvodnih treh igrah (v tretji si je priigrala tudi edino žogico za break, ki je ni izkoristila) sta bili tekmici izenačeni, nato se je dvoboj razpletal po taktih češke levičarke, sicer mladinske wimbledonske zmagovalke 2010, ki pa je včeraj dosegla šele prvo zmago v glavnem turnirju med članicami. In to ne velja le za Wimbledon, ampak kar za vse štiri turnirje za veliki slam.

»Že v osnovi nisem igralka za travo, Pliškova pa je prav tu močna, za nameček na turnir niti nisem bila pripravljena. Do zadnjega trenutka nisem vedela, ali bom sploh igrala, ker sem bila tako ali tako prijavljena, pa sem se odločila, da poskusim in vidim, kaj bo. Vendarle gre za turnir za veliki slam in če se le da, nastopiš. Glede na to, da sem igrala s strahom, več niti ni bilo za pričakovati, ne glede na raven tekmice,« je razmišljala Hercogova, da navkljub razliki več kot 100 mest na lestvici WTA zanjo uvrstitev v 2. kolo ni bila realna (vprašanje je seveda, ali je bila potem odločitev za nastop pravilna). Potem ko se je enkrat znašla v češkem mlinu, ji ni mogla pomagati niti enourna prekinitev zaradi dežja.

»Rezultat je porazen, a zame je najpomembneje, da nisem čutila nobenih bolečin. Telo je sicer šibko, ker pač toliko časa nisem trenirala, bolelo pa ni, sicer bi v hipu odnehala. Upam, da bo tako, ko bom začela vaditi na vso moč,« se nadeja slovenska igralka, ki se je tokrat pokazala povsem v drugačni luči kot na Roland Garrosu. V Parizu je bila bolj borbena, odločna, veliko bližje zmagi, tokrat sta bila energija in tekmovalnost na veliko nižji ravni, novih privržencev gotovo ni dobila. »Da, pred OP Francije so mi zdravniki dejali, naj ne skrbim, če me bo kaj bolelo in sem jih pač poslušala … A zadnja diagnoza je bila veliko bolj skrb vzbujajoča, zato sem se tudi gibala, kot bi 'hodila po jajcih',« je še dodala o včerajšnjem dvoboju, ki ji je prinesel skorajda 18.000 evrov.

Zdaj jo čaka prehod na višjo raven treninga, bržčas v Bratislavi, nato pa bo – če bo šlo vse po načrtih – igrala v Palermu in Båstadu, kjer bo branila naslov, svojega prvega (in za zdaj edinega) v karieri. »Treba bo pozabiti na branjenje kar precejšnjega števila točk. Poskusila bom odigrati, kolikor bom le lahko dobro, če bo prišlo do zdrsa na svetovni lestvici, pa se ne smem preveč obremenjevati. Kmalu se bo treba pripraviti na novo sezono, potem ko mi je šlo pol letošnje v veliki meri po zlu zaradi zdravstvenih težav,« si želi čim prej križ čez težavno leto, v katerem jo sicer čakajo tudi še olimpijske igre in OP ZDA, narediti Hercogova.

Z boljšim tekmecem bo bolje

Poraz Polone Hercog je tako potrdil napovedi, da bo letos največji slovenski adut Grega Žemlja. Danes ga čaka drugi dvoboj, z njim pa 16. igralec sveta Fernando Verdasco. Dvoboj bo na 12. igrišču tretji po vrsti, uvodni bo ob 12.30. Gorenjec v 1. kolu, v katerem je premagal Josha Goodalla, ni bil najbolj zadovoljen s svojo igro. »Velikokrat se zgodi, da proti slabšim tekmecem odigram slabše, proti boljšim pa bolje,« je ugotavljal po uvodni zmagi ter nadaljeval: »V partiji z Verdascom se bo igra brez dvoma bolj razvila, saj nima tako močnega servisa, kar mi bolj leži. Vsi vemo, da ima zelo dober forehand, od sebe pa predvsem pričakujem boljši tenis kot v 1. kolu.« Trava gotovo ni Verdascova najljubša podlaga – v Wimbledonu je igral trikrat v osmini finala – in Španec nikakor ne sodi v kategorijo nepremagljivih igralcev, vseeno pa je še vedno med najboljšimi na svetu …