London – Novak Đoković je stoodstotno opravil skupinski del tekmovanja na teniškem mastersu. Po zmagah nad Dominicom Thiemom in Milošem Raonićem je s 6:1, 6:2 ugnal še prvo rezervo, Davida Goffina, ki je zamenjal poškodovanega Gaëla Monfilsa. Potem ko ga ni bilo v Parizu (in še nekaterih drugih turnirjih), je tokrat z njim spet dolgoletni trener Marian Vajda, ki se je ozrl na to prav posebno sezono.
Padec v drugem delu sezone je bil pri Đokoviću več kot očiten, stal ga je tudi 1, mesta na svetovni lestvici, a Vajda zaradi tega ni zaskrbljen. »Ne, res nisem. Na leto moramo gledati v celoti, kar pomeni, da je Novak osvojil Roland Garros in tedaj zmagal še na četrtem zaporednem turnirju za veliki slam, kar se ni zgodilo vse od časa Roda Laverja. Osredotočenost na Pariz je bila izjemna in povsem razumljivo je po tem uspehu padla. Za to, da ostaneš na vrhu, pa mora biti veš čas na najvišji ravni. Leto je bilo težavno, a to smo pričakovali, za takšen uspeh pa je bilo treba plačati tudi ceno,« je v pogovoru za Le Parisien pojasnil 51-letni Slovak ter izpostavil boleč udarec v obliki poraza v 1. kolu OI, pri čemer so Srba pestile tudi manjše zdravstvene težave.
Vajda pa ne želi govoriti o krizi, saj je nemogoče zmagovati ves čas – četudi se je prav pri Srbu nekoč to že zdelo mogoče –, ne nazadnje pa je za njim kljub vsemu izjemno leto. Do Wimbledona je osvojil skorajda vse turnirje, na katerih je nastopil … »Sezona je bila neverjetna, zato moramo nanjo gledati s pozitivne strani. Težava po Parizu se ni skrivala v pomanjkanju ljubezni do športa, ampak v pomanjkanju osredotočenosti. Brez nje nisi dovolj oster in tako gredo dvoboji hitro mimo tebe. Do Pariza smo na Novaka gledali kot na nekoga, ki ne more izgubiti, vendar lahko. A za to ne obstaja nek poseben razlog, zaradi katerega bi morali kopati zelo globoko in iz njega delati dramo. Gre za skupek stvari, ki se zgodijo, in to je to,« mirno pravi Vajda in ocenjuje, da se je Murray povsem zasluženo povzpel na 1. mesto svetovne lestvice. A Slovaka ob tem še kako veseli, da tudi njegov varovanec ostaja v igri za končno št. 1 – kaj lahko bi ta odločitev v neposrednem dvoboju padla v nedeljo – in da se v Londonu spet kaže v nekoliko boljši (ne pa še nekdanji) podobi. »Po mentalni plati se spet počuti bolje, spet bolj uživa. Igra nikdar ni bila vprašljiva, vprašanje je le, kako se znebiti stresa in se osredotočiti. Tenis je pač naporen, ker moraš biti na najvišji ravni iz tedna v teden,« poudarja Slovak, ki se bo v pripravljalnem obdobju za novo sezono še posebej osredotočil na zdravstveno plat, saj mora Srb pri dobrih 29 letih biti vedno bolj previden tudi glede poškodb.
Đoković včeraj ni imel prav nikakršnih težav z Goffinom, za nameček si je že pred tem zagotovil 1. mesto v skupini, medtem ko sta o drugem v večernem dvoboju odločala Thiem in Raonić. Slednji je zmagal s 7:6 (5), 6:3. Danes bo znan tudi razplet v drugi skupini, v kateri je jasno, da je brez možnosti za napredovanje Marin Čilić, ki bo danes igral s Keijem Nišikorijem. Slednji še lahko upa na polfinale, prav tako kot Andy Murray in Stan Wawrinka, ki sestavljata drugi današnji par.













