Tiger na udaru izzivalcev

Šok zaradi terorističnega napada v Londonu je še teden dni pozneje čutiti tudi na Škotskem. Za najboljše golfiste na svetu, ki bodo od danes do nedelje igrali na 134. Odprtem prvenstvu Velike Britanije v St. Andrewsu, bo varnost na prvem mestu.

Objavljeno
14. julij 2005 10.00
Tiger Woods
Šok zaradi terorističnega napada v Londonu je še teden dni pozneje čutiti tudi na Škotskem. Za najboljše golfiste na svetu, ki bodo od danes do nedelje igrali na 134. Odprtem prvenstvu Velike Britanije v St. Andrewsu, bo varnost na prvem mestu, ko bodo zasledovalci izzvali velikega favorita Tigerja Woodsa s kvoto 5:2 na stavnicah in branilca lovorike Todda Hamiltona. Prireditelj tretjega letošnjega turnirja major The Royal & Ancient Golf Club, ki je zagotovil 6,5 milijona evrov nagradnega sklada, in policija nočeta komentirati varnostnih ukrepov. Ob igrišču s parom 72 pričakujejo več kot 50 tisoč gledalcev na dan, čeprav ima mestece pri Edinburghu le 10 tisoč prebivalcev.

Zmagovalec letošnjega Mastersa Woods je leta 2000 ob svoji rekordni zmagi z 269 udarci (19 pod parom) in s prednostjo 8 udarcev pred drugouvrščenim postavil posebna merila, tako da je 29-letni najboljši igralec na svetu znova favorit v boju za srebrni čajnik Claret Jug. Morda mu bo prineslo kanček sreče tudi dejstvo, da se je Jack Nicklaus znova odločil za slovo. »Vsakič, ko se je poslavljal, mi je šlo dobro,« se je na novinarski konferenci smejalo Woodsu. »Želim si, da bi se ves čas poslavljal. Leta 2000 sem zmagal na prvenstvu PGA v Valhalli, na OP ZDA v Pebble Beachu in tukaj. Letos sem bil najboljši na Mastersu v Augusti. Upam, da bova lahko ponovila izkušnjo. Doslej sva bila uspešna.«

Peščeno igrišče s 14 značilnimi dvojnimi zelenicami je zaradi vetra in vročega poletnega vremena tako trdo in izsušeno, da gre tudi podaljšanje za 140 metrov na 6300 metrov na roke Američanov, katerim poznavalci pripisujejo največ možnosti za zmagovalni ček za 1,1 milijona evrov. »To je že omembe vredna prednost,« je dejal Woods, ki še zdaleč ni tako močan kot leta 2000, ko se je izognil vsem 112 peščenim oviram. Kalifornijec pravi, da je takrat udarjal izvrstno, imel pa je tudi nekaj sreče. Vremenske napovedi so za vse štiri turnirske dneve podobne kot pred petimi leti. Toda zdaj mu tesno dihajo za ovratnik zasledovalci s svetovne lestvice: Fidžijec Vijay Singh (kvota na stavnicah 16:1), Južnoafričan Ernie Els (10:1), rojak Phil Mickelson (18:1) in drugi Južnoafričan Retief Goosen (22:1).

Nicklaus: »Nisem več turnirski igralec«
 
Sam Snead je julija leta 1946 na železniški postaji St. Andrews na škotski vzhodni obali stopil iz vlaka in ni hotel verjeti svojim očem. »Kako opustelo igrišče za golf je to?« je vprašal ameriški poklicni golfist, ki je za 2000 dolarjev potovalnih stroškov prišel čez veliko lužo, da bi igral na OP Velike Britanije. Štiri dni pozneje je Američan prvič in zadnjič zmagal na najstarejšem turnirju v golfu in dobil 600 dolarjev nagrade na igrišču v peščeni puščavi pred majhnim univerzitetnim mestom. Na srečanje veteranov na najbolj markantnem peščenem igrišču zdaj že 93-letnemu Sneadu ni uspelo priti. Zato pa je njegov rojak Jack Nicklaus napovedal zadnji nastop na turnirju major v zibelki golfa. Po 163 tekmovanjih najvišje kategorije se »Zlati medved« želi posloviti. »Obstaja veliko razlogov za to, da sem si za slovo od majorjev izbral St. Andrews,« je dejal najuspešnejši in najboljši golfist vseh časov, »rad imam ta kraj z vsemi njegovimi čustvi in z vsem, kar predstavlja.« Težko je verjeti, toda rekordni zmagovalec Nicklaus, ki že šest let igra z umetnim kolkom, bo po 18 naslovih major – dva je v letih 1970 in 1978 osvojil v St. Andrewsu – izrekel tiho slovo. Resda se je s patetično predstavo skušal posloviti že leta 2000 ob senzacionalni zmagi svojega rojaka Tigerja Woodsa: pomahal je z legendarnega kamnitega mostu čez potok Swilken Burn in od ganjenosti je imel solze v očeh. »Ta major bo res zadnji, na katerem bom igral. Nisem več turnirski igralec,« je ugotavljal Nicklaus, ki bo na britanskem OP nastopil sedemindvajsetič.
Igrišče v St. Andrewsu je nekaj posebnega. Ko domače prebivalce vprašajo po arhitektu igrišča, obstaja le en odgovor: »Zgradil ga je ljubi bog.« To je možno verjeti in videti, ko ga primerjajo z ameriškimi vrhunsko oblikovanimi igrišči. Naravno igrišče na zemljišču, ki so ga leta 1552 prvič omenili kot igrišče za golf, se je komaj kaj spremenilo. Trava, pokončni šopi makije kot obroba čistin in peščene ovire s čudnimi imeni, kot so Ginger Beer, Hole Cross out in Corner of Dyke, dajejo prizorišču podobno odličje, kot je lunina pokrajina s kraterji. Toda nobena ni tako spektakularna kot peščena ovira Road-Hole na poti do 17. jamice: do nje je treba s 4 udarci premagati 410 metrov in z dna bunkerja sploh ni možno videti zastavice. »Ključ do uspeha je izkušenost starih lisjakov in ne vihrava zagnanost mladeničev,« je opozoril Nicklaus.