Univerze za propad olimpijskega športa

Ameriški športniki bodo na prihodnjih poletnih olimpijskih igrah v Londonu precej manj uspešni kot v Pekingu, kjer so med vsemi državami udeleženkami osvojili največ kolajn (110).

Objavljeno
07. september 2008 22.31
Jernej Suhadolnik
Jernej Suhadolnik

Ameriški športniki bodo na prihodnjih poletnih olimpijskih igrah v Londonu precej manj uspešni kot v Pekingu, kjer so med vsemi državami udeleženkami osvojili največ kolajn (110), v prihodnje, od leta 2016 naprej, pa bo bera kolajn športnikov in športnic iz ZDA še slabša. Takšna je napoved nekaterih ameriških športnih delavcev in strokovnjakov, potem ko ameriške univerze, nekdaj zibelke svetovnih športnih šampionov, ukinjajo nekatere tradicionalne športne (olimpijske) programe v dobro športov, ki se jih da na ameriškem trgu bolje tržiti.

 

Čeprav so ameriški športniki na olimpijskih igrah v Pekingu osvojili največ kolajn doslej - izvzete so olimpijske igre v Los Angelesu 1984, ko konkurenca zaradi bojkota vzhodnega bloka ni bila povsem verodostojna -, se olimpijska prevlada športnikov iz ZDA bliža koncu. Razlog je preprost: ameriške univerze, v minulih desetletjih valilnice nadarjenih športnikov, ki so v poznejših letih ZDA prinesli na stotine olimpijskih kolajn vseh žlahtnosti, zadnja leta zaradi vse večje denarne stiske ukinjajo številne športne programe in celotne športne panoge. Državna univerza v Arizoni (ASU), s približno 70.000 študenti ena od največjih javnih univerz v ZDA, je v minulih letih radikalno zmanjšala število športnih programov in štipendij. Brez denarja so ostale mnoge športne panoge, celo tenis in plavanje.

 

»Nekoč smo imeli ogromno otrok, ki so gojili olimpijske sanje, končni cilj vsakega ameriškega športnika. Brez športnih štipendij, ki delujejo po načelu korenčka in palice, ni mogoče pričakovati vrhunskih rezultatov naših športnikov. Otroci - logično - bodo obupali, nekaj časa jim sicer bodo pomagali starši, pozneje pa tudi ti ne bodo mogli več vzdrževati dragih priprav in treningov,« je denimo prepričan Scott Barclay, glavni trener moške gimnastične ekipe na univerzi v Arizoni. Podatek ni zanemarljiv. Američani so od leta 1896, torej od iger prve olimpijade, osvojili 93 kolajn v gimnastiki, le na zadnjih pekinških igrah pa 10, od tega 2 zlati, 6 srebrnih in 2 bronasti, več kolajn pa so osvojili le pri plavanju (31) in atletiki (23). Zanimivo, trener Barclay je pred leti celo najel osebni kredit za gradnjo ustrezne dvorane, potem ko je ASU ukinila univerzitetno moštvo v gimnastiki. S podobnimi težavami se spopadajo tudi po drugih delih ZDA. Univerza Rutgers v državi New Jersey je samo lani prenehala denarno podpirati šest moštev v olimpijskih športih, med njimi sabljaške in veslaške ekipe, ki so doslej generirale številne uspešne ameriške olimpijce. Univerza James Madison v državi Virginia je hkrati ukinila finančno podporo desetim olimpijskim moštvom, med njimi tudi plavalnim, gimnastičnim in rokoborskim ekipam. Podobnih varčevalnih ukrepov ameriških univerz, nekoč sanjskih pripravljalnih športnih centrov za tisoče mladih ljubiteljev športa, je še mnogo več.

 

Več v tiskanem Delu