V Cottbus le Petkovšek

Ob 30. obletnici gimnastičnega tekmovanja Turnir prvakov se bo konec tedna v Cottbusu na svetovnem pokalu spet zbrala smetana svetovne gimnastike.

Objavljeno
23. marec 2006 18.17
Mitja Petkovšek
Cottbus - Ob 30. obletnici gimnastičnega tekmovanja Turnir prvakov se bo konec tedna v Cottbusu na svetovnem pokalu spet zbrala smetana svetovne gimnastike. Slovenske barve bo na bradlji zastopal svetovni prvak Mitja Petkovšek, na konju z ročaji bo nastopil Sašo Bertoncelj, svetovni prvak na drogu Aljaž Pegan pa je včeraj zvečer zaradi nepripravljenosti odpovedal nastop.

V Nemčiji se bo zbralo 150 telovadk iz telovadcev iz 36 držav, med telovadci pa bodo tudi štirje svetovni prvaki iz Melbourna; ob Petkovšku še Brazilec Diego Hypolito, Romun Marian Dragulescu in Nizozemec Yuri van Gelder. Med telovadkami naj bi bile vse oči uprte v trikratno olimpijsko prvakinjo Romunko Catalino Ponor, ki bo skušala upravičiti vse svoje kolajne. Prireditelji obljubljajo spektakel, kot ga še ni bilo.

Glavni slovenski adut v Nemčiji bo vnovič Mitja Petkovšek, ki bo v Cottbusu napadal nov niz zmag. Po slavju na uvodni tekmi svetovnega pokala v Teheranu in novi zmagi v Lyonu ima namreč v Cottbusu lepo priložnost, da doseže "hat-trick". A lepo po vrsti, opozarja 29-letni telovadec Narodnega doma, ki ga v zadnjih tednih pesti kar nekaj zdravstvenih težav. "Še vedno me zelo boli prst, saj si zaradi treh tekem v nizu nisem mogel enostavno vzeti počitka, kot bi bilo potrebno za saniranje poškodbe. Tudi komolec imam vnet, zato ne vem, kako mi bo šlo, če bom sploh lahko nastopil," se spet boji Petkovšek, saj se ponavlja zgodba iz Lyona, ki pa je imela kljub skoraj enakim težavam srečni konec: zmago. "Za nameček me daje prehlad in imam vneta ušesa, zato je moje počutje precej klavrno, v bistvu gripozno. Upam, da se bom na tekmi tudi s pomočjo adrenalina počutil drugače," je povedal vodilni na lestvici svetovnega pokala na bradlji med potjo v Nemčijo.

Vendar pa tekma Petkovšku predstavlja nov svojevrsten izziv: "V Cottbusu še nikoli nisem zmagal. Že petkrat sem bil v finalu, a sem še brez zmage. Lani sem naredil napako celo že v kvalifikacijah. Zato bom dal vse od sebe, da popravim statistiko. Moja taktika je, da bi se skušal čim bolj približati oceni 16, pa naj se nato tekmeci trudijo in me skušajo ujeti."

Jubilejna tekma v Cottbusu, kjer je Aljaž Pegan že skoraj stalnica, saj je na Turnirju prvakov prvič nastopil pred desetimi leti, pa bo tokrat minila brez njega. Svetovni prvak na drogu se je šele zvečer pred odhodom odločil, da v Nemčijo ne bo odpotoval. "To je bila edina prava odločitev, saj trenutno še nisem v pravi formi, zato bom rajši ostal doma in se v miru pripravljal na majsko evropsko prvenstvo," je odločitev danes komentiral 31-letni telovadec Trnovega. Potem ko je v Lyonu po nekaj napakah ostal celo brez finala in se na lastne oči prepričal, kaj delajo tekmeci, je prišel do sklepa, da s trenutno sestavo ne more poseči prav visoko, zato ji bo do naslednje tekme - evropskega prvenstva - dodal nekaj elementov.

"Videl sem, da lahko s to vajo računam na kolajno le, če tekmeci popadajo z droga. Kaj drugega kot kolajna pa me ne zanima, zato bom ostal doma in se skušal naučiti nekaj novih elementov, s katerimi bi si že za evropsko prvenstvo zvišal izhodiščno vrednost," razmišlja Pegan, ki meni, da bo v Ljubljani treniral precej bolje in predvsem več, kot bi mu omogočili v Cottbusu: "Že tako in tako je do prvenstva stare celine ostal zgolj dober mesec dni, kar je v gimnastiki premalo za drastične spremembe. Za zdaj mi gredo novi elementi kar dobro od rok, vendar mi za stabilno izvedbo manjka določeno število ponovitev, ki jih lahko opravim le na treningu."

Na pot se je ob Petkovšku odpravil še Sašo Bertoncelj, ki bo skušal sestavo na konju prikazati brez večjih napak, ter uzbekistanski telovadec Anton Fokin, ki je po spletu naključij in zapletov glede dokumentov po tekmi v Lyonu ostal kar v Ljubljani kot gost Narodnega doma. "To je bila dobra poteza, saj so bili mladi telovadci v študijski telovadnici navdušeni, ko so lahko videli, kako trdo trenirajo vrhunski tuji telovadci," pravi Sebastijan Piletič, eden od trenerjev v Narodnem domu, ki pa je priznal, da se je celo Uzbekistanec zgražal nad stanjem študijske telovadnice. "Čeprav Uzbekistan zastopava le dva telovadca, večkratna svetovna in evropska prvakinja Oksana Čusovitina, ki pa v glavnem trenira v Nemčiji, in jaz, imava na voljo povsem novo telovadnico. Ne morem verjeti, v kakšnem trenira svetovni prvak," se je čudil Fokin in tako nevede vnovič opozoril na pereč problem. Ne Petkovšek ne Pegan namreč nimata dostojne telovadnice za vadbo, saj je država za zdaj kljub njunim velikim uspehom v zadnjem desetletju gluha ob prošnjah za finančno pomoč za gradnjo ustreznega gimnastičnega centra.

Telovadke in telovadci se bodo v petek pomerili v kvalifikacijah, v soboto in nedeljo pa bodo na sporedu finalni nastopi na posameznih orodjih.