V Francijo, da športna pot ne bo prekratka

Zemljevid z domovanji najboljših slovenskih rokometašev se bo v prihodnji sezoni pošteno spremenil. Kot vse kaže se bo poleti preselil tudi Vid Kavtičnik, ki bo najverjetneje podpisal pogodbo z Montpellierjem.

Objavljeno
11. maj 2009 23.19
Miha Hočevar
Miha Hočevar
Ljubljana - Zemljevid z domovanji najboljših slovenskih rokometašev se bo v prihodnji sezoni pošteno spremenil. Uroš Zorman, Aleš Pajovič in Renato Vugrinec se iz Španije vračajo k Celju Pivovarni Laško, kot vse kaže, pa se bo poleti preselil tudi Vid Kavtičnik. Nič še ni uradnega, a najverjetneje bo ta teden skupaj s soigralcem iz Kiela Nikolo Karabatićem podpisal pogodbo z Montpellierjem.

Na prvi pogled ta odločitev nima prave športne logike, saj sta Karabatić in Kavtičnik zdaj del »sanjskega moštva« nemške lige, ki kljub pretresom zaradi vpletenosti v podkupovalne afere melje vse pred seboj. Letos je že tretjič zapored osvojilo obe domači lovoriki - po prvenstvu, ki si ga je zagotovilo že dolgo pred koncem lige, minuli konec tedna še pokal - ter je v igri, da po letu 2007 spet osvoji veliki trojček, v katerega sodi še liga prvakov. Za evropsko krono se bodo »zebre« 24. t. m. (na Kavtičnikov 25. rojstni dan) v Kielu in 31. t. m. v Španiji pomerile s Ciudadom Realom.

Z vrhuncem sezone se bosta slovenski in francoski reprezentant bržčas poslovila od navijačev, ki si brez dvoma želijo, da bi ostala. Od leta 2005, ko sta okrepila Kiel, ima ta praktično le enega primerljivega tekmeca, Ciudad Real. A Kavtičnik in Karabatić, ki imata sicer s Kielom pogodbi podpisani do leta 2012, sta dokaz, da se je mogoče zasititi tudi dobrih stvari.

»Predlani sva oba pogodbo s Kielom podaljšala zgolj zaradi tega, da bi nadaljevala sodelovanje z Noko Serdarušićem. Nato so ga odslovili na neprimeren način za trenerja, ki je iz kluba naredil evropsko velesilo,« je slovenski levoroki igralec povedal o znanem kamnu spotike, zaradi katerega sta bila s Karabatićem pred nekaj meseci povsem blizu prestopu k moštvu Rhein Neckar Löwen. Vse je padlo v vodo, ko so ob izbruhu podkupovalnih afer v Nemčiji obelodanili, da Serdarušić ne bo prevzel »levov«. Nato je vzniknila kombinacija z Montpellierjem, Karabatićevim matičnim klubom, ki bo za Kavtičnika, kot kaže, sprememba, ki si jo je želel.

»V Nemčiji sem v štirih letih osvojil in doživel že domala vse, čas je za nove izzive. Je selitev iz močne bundeslige v slabše francosko prvenstvo korak nazaj v karieri? Nikakor, kvečjemu korak naprej k temu, da bo moja kariera dolga, kot se spodobi. Štiri sezone igranja za Kiel malodane 60 minut vsako tekmo so že zahtevale svoj davek, če bi nadaljeval v tem slogu, bi prej ali slej pregorel. Pri Montpellierju domača liga ne bo tako naporna, bolj se bomo lahko osredotočili na ligo prvakov, več moči pa bo ostalo tudi za reprezentanco,« Kavtičnik razmišlja o dobrodejnem vplivu prestopa, ki čez nekaj dni bržčas ne bo več le morebiten ...

»Vse bo jasno že ta teden. Bolj kot se vlečejo pogajanja, težje naju bo Kiel izpustil, saj mu zmanjkuje časa, da bi dobil ustrezni zamenjavi za prihodnjo sezono,« se rešitve pred finalom LP nadeja Kavtičnik, ki o višini odškodnine ni želel govoriti, po koluarskih govoricah sodeč pa francoske in nemške pogajalce ta čas loči 250.000 evrov - Montpellier naj bi bil za dvojec Karabatić-Kavtičnik pripravljen plačati 1,5 milijona evrov, Kiel pa naj bi zahteval 1,75 milijona. To je vrtoglav znesek za rokomet, še posebej, ker naj bi ga v času recesije odštel francoski klub. A pri Montpellierju, evropskem prvaku iz leta 2003, so se sila ambiciozno lotili vrnitve na pota stare slave, ki naj bi jo v veliki meri financirale lokalne oblasti. »Če bom odšel v Montpellier, bom podpisal pogodbo za vsaj tri sezone, ob tako visoki odškodnini Francozi ne razmišljajo o drugem kot o dolgoročnem projektu. Za prihodnjo sezono naj ne bi bilo drugih okrepitev, saj za to ni denarja. Drugače naj bi bilo že leto pozneje, ko se bo Montpellier preselil v novo dvorano z 10.000 sedeži in naskakoval evropski vrh,« je Kavtičnik zarisal že bolj konkretne obrise selitve z obale hladnega Severnega morja v toplo Sredozemlje ...

Iz torkove tiskane izdaje Dela