Bled – Čolne so na prizorišče letošnjega svetovnega veslaškega prvenstva v Gifuju na Japonskem odposlali že po regati v Luzernu v začetku julija, reprezentantje se bodo tja odpravili že to nedeljo, da bi se temeljito aklimatizirali in privadili na časovno razliko, tekmovanje pa se bo začelo teden dni pozneje. Cilj petih slovenskih posadk sta dve zlati odličji Čopovega kvarteta, druge štiri posadke pa naj bi se skušale uvrstiti v finale A med šesterico najboljših.
Iztok Čop in Luka Špik bosta nastopila v dvojnem dvojcu ter skupaj s Koprčanom Davorjem Mizeritom in Mariborčanom Rokom Prelogom še v dvojnem četvercu, Blejci Grega Sračnjek, Miha in Tomaž Pirih ter Mariborčan Rok Kolander bodo veslali v četvercu brez krmarja, Ljubljančana Igor Ronchi in Mitja Trkov v lahkem dvojnem dvojcu, Koprčan Gregor Novak in Izolčan Boštjan Božič pa v dvojcu brez krmarja. Odpadel bo predvideni nastop v skifu.
»Za dvojni dvojec in četverec ni nižjih ciljev od uvrstitev v svetovnem pokalu,« je na včerajšnji predstavitvi v blejskem veslaškem središču v Zaki napovedal selektor Miloš Janša. Dvojec je zmagal v Luzernu, četverec pa v Münchnu. »Nikoli nočem napovedovati zmag. Ne vem, ali nam bo uspelo, vendar sta pred odhodom naš cilj dve zlati kolajni,« je dejal Luka Špik. Na veslaškem SP bo od nedelje 28. avgusta do nedelje 4. septembra v 319 posadkah nastopilo več kot 800 veslačev iz 56 držav. Najštevilčnejše so zasedbe ZDA (21 posadk), Nemčije (20), Italije (19) in Velike Britanije (18), po pričakovanju pa imajo veliko reprezentanco tudi gostitelji Japonci, ki bodo zastopani s 15 posadkami.
Nestrpno pričakovanje konca mukotrpnih priprav in odhoda v deželo vzhajajočega sonca je nekoliko zasenčil nesporazum ob zadnjem posegu selektorja in glavnega trenerja reprezentance Miloša Janše v posadko četverca brez krmarja. V torek, torej pet dni pred odhodom na Japonsko, je namreč Janša na popoldanskem sestanku obvestil veslače, da se Gregor Sračnjek, ki ga je po Luzernu v prvotni posadki zamenjal Rok Kolander in se je potem posvetil vadbi v skifu, spet vrača v četverec, mesto pa naj bi mu odstopil veteran mnogih bitk, 34-letni Jani Klemenčič.
»Ves čas sem govoril, da je vseh pet veslačev enakovrednih kandidatov za posadko in da bo eden od njih rezerva. Najprej je bil to Kolander, potem Sračnjek, opozarjal pa sem, da bi zaradi takih ali drugačnih razlogov lahko prišlo še do kakšne zamenjave,« je svojo odločitev komentiral selektor Janša in jo potem še podrobneje razložil: »Prejšnji teden je Jani Klemenčič zbolel, med odsotnostjo pa ga je zamenjal Sračnjek. Na merjenjih časov se je izkazalo, da je čoln z njim nekoliko močnejši. Klemenčiču smo zato ponudili, da bi na Japonsko odpotoval kot rezervist, kar pa zavrača.«
»Mar sem moral res zboleti, da mu je končno le uspelo prav sestaviti čoln?« je sarkastično komentiral selektorjevo odločitev blejski veteran, nosilec bronastih kolajn z OI v Barceloni 1992 in SP v Luzernu 2001, ki je v poldrugem desetletju reprezentančnega staža že doživel nekaj grenkih razočaranj, nazadnje pred dvema letoma, ko je izpadel iz posadke dvojnega četverca tik pred SP v Milanu. Prepričan je, da se mu je zgodila krivica, češ da je bilo v zadnjem tednu po različnih signalih mogoče dojeti, da mu selektor ne misli dati prave priložnosti za dokazovanje, da si je vtepel v glavo zamenjavo in jo tik pred zdajci izpeljal ne glede na žrtve. Argument, da naj bi bila posadka s Sračnjekom za tri sekunde (poldrugo dolžino čolna) hitrejša, po njegovem ne drži. Neposredne primerjave ni bilo, temveč je razliko po Klemenčičevem mnenju Janša preračunal iz handicapa z dvojnim četvercem po samo njemu znanem ključu. »V sredo dopoldne je posadka z menoj veslala 6:09, kar je za Blejsko jezero fantastično, lahko pa bi bila še hitrejša. S Sračnjekom je posadka popoldne, resda v manj ugodnih razmerah, veslala 6:29,« je dejal zagrenjeno in dodal, da ga mesto rezerve ne zanima, pred odločitvijo o morebitnem koncu kariere pa se bo dodobra naspal. Temu je vendarle treba dodati, da je sestava reprezentanc in posameznih posadk izključno selektorjeva kompetenca in da zanjo tudi odgovarja. O načinu izvedbe pa je mogoče debatirati …