Valjavec tik za deseterico

Irski kolesar Philip Deignan (Cervelo) je zmagovalec 18. etape dirke po Španiji, ko je v silovitem ciljnem sprintu premagal edinega zasledovalca Čeha Romana Kreuzigerja (Liquigas). Tadej Valjavec (Ag2r) je etapo končal na 11. mestu.

17. september 2009 20.03
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Avila - Irski kolesar Philip Deignan (Cervelo) je zmagovalec 18. etape dirke po Španiji, ko je v silovitem ciljnem sprintu premagal edinega zasledovalca iz ubežne skupine Čeha Romana Kreuzigerja (Liquigas). Tadej Valjavec (Ag2r) je etapo končal na 11. mestu, tik za najboljšo deseterico, s 57 sekundami zaostanka za zmagovalcem.

Valjavec se je na zahtevni etapi dobro odrezal, dosežek pa se je poznal tudi v skupnem seštevku, saj je napredoval za devet mest in je 30. (+ 48:50). Še en slovenski predstavnik Borut Božič (Vacansoleil) je etapo končal v ozadju, z 11:15 minutnim zaostankom za Ircem. Slednji čas je zadostoval za 85. mesto, v skupni razvrstitvi pa je 77. (+ 2:05:54)

Španec Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne), ki je prikolesaril na čelu glavnine, je ohranil vodstvo v skupnem seštevku Vuelte tudi po današnji etapi, ki se je končala s ciljem v mestu Avila, po tem, ko je kolesarska karavana morala premagati 165 km dolgo preizkušnjo od Talavere de la Reina.

Dobra novica za slovenski tabor tudi pred svetovnim prvenstvom v Švici je, da se Valjavec, ki mu je na Vuelti ponagajalo zdravje, vendarle počuti bolje, kar je dokazal tudi danes, ko je ves čas etape držal tempo v skupini ubežnikov. Na predzadnji gorski etapi, na kateri so kolesarji premagali po en vzpon prve, druge in tretje kategorije ter krajši zaključni vzpon na obzidje v Avili, se je Valjavec, tako kot je napovedal, podal v beg. Skupaj s skupino, ki je štela 16 kolesarjev, je vzel veliko časa glavnini, a tempo ubežnikov je bil v zaključnem delu zanj prehud. Kljub temu, da je bil enajsti, pa v cilju ni skrival razočaranja, saj se mu je izmuznil cilj osvojiti etapo: "Poskusil sem vse, a nisem bil pravi. Očitno sem v zadnjem tednu izgubil preveč moči."

Deignan je vpisal uspeh kariere, sploh prvo etapno zmago na treh velikih kolesarskih dirkah (Giro, Tour, Vuelta) pa je dosegel, ko je tik pred ciljem v središču mesta zmogel še toliko moči, da je silovito pritisnil na pedala in še močneje pognal obrate. Deignan je Kreuzigerja ugnal za tri sekunde ter se veselil tudi vstopa med deseterico najboljših, saj skupno zaseda deveto mesto.