Helsinki - Olimpijski podprvak iz Aten Bryan Clay je peti dan 10. svetovnega prvenstva v atletiki v Helsinkih na Finskem osvojil zlato v deseteroboju z najboljšim letošnjim izidom na svetu (8732 točk). Na programu so bile še štiri končne odločitve, ker so ženski skok s palico zaradi močnega dežja in vetra prestavili na 12. avgust. V skoku v daljino je vse presenetila 19-letna ameriška študentka Tianna Madison (6,89), olimpijska zmagovalka Tonique Williams Darling iz Bahamov je bila prva v teku na 400 m (49,55), tekmovanje so začeli v metu kopja.
Petindvajsetletni Clay se je oddolžil svetovnemu rekorderju Čehu Romanu Šebrleju za olimpijski poraz v Atenah. Šebrle, osvojil je vse možne kolajne, le svetovni prvak še ni bil, je na drugem mestu tokrat zbral 8521 točk, na OI pa je za 73 točk premagal Claya. Slednji je bil po pričakovanju boljši od Čeha na 100 m (skoraj 5 desetink), na 110 m ovire (za 28 stotnik) in v metu diska, kjer pa je imel skoraj sedem metrov daljši met. Šebrle, v skoku v daljino si je nabral le 32 cm naskoka, v suvanju krogle pa le 4 cm, je bil po metu diska videti že zelo zaskrbljen. Američan je imel pred zadnjimi tremi disciplinami kar 191 točk prednosti; še po šesti je bilo vsega 49 točk razlike. Clay bi lahko brez zlata ostal praktično le, če bi mu v osmi panogi, skoku s palico, spodletelo in bi ostal brez rezultata. Zaradi vetra in mokrega zaletišča so imeli tekmovalci sicer znova veliko težav, vendar pa je Clay s 4,90 m tudi v tej disciplini za 10 cm premagal Šebrleja in si priboril še dodatnih 31 točk naskoka. To je dalo Clayu še dodatni zagon in je v metu kopja, poleg skoka v daljino najmočnejši disciplini svetovnega rekorderja, dosegel osebni rekord (72,00 m). Šebrle je ostal daleč za svojimi rezultati (63,21) in pred tekom na 1500 m kar 250 točk za Clayem, ki je nasledil rojaka Toma Pappasa. Slednji je v Parizu z 8750 točkami premagal Šeberleja (8634).
Daleč za vodilno dvojico se je odvijal bolj izenačen boj za bron, ki si ga je v dvodnevnem tekmovanju v skoraj zimskih razmerah prigaral Madžar Attila Zsivoczky, svetovni mladinski prvak leta 1996. Svoje prvo člansko odličje si je po zaslugi zagrizenega boja na 1500 m priboril z 8385 točkami. Nemec Andre Niklaus je bil četrti (8316), peti Rus Aleksandr Pogorelov, ki je marca letos na dvoranskem EP osvojil srebro v sedmeroboju. Estonska vzhajajoča zvezda Kristjan Rahu, naslednik Erkija Noola, ki je po številnih odličjih na velikih tekmovanjih končal svojo športno pot, je bil šesti. Trikratni zaporedni prvak (do Edmontona 2001) Čeh Tomas Dvorak je bil šele osmi. Kazahstanec Dimitrij Karpov, v tej sezoni zaradi poškodbe kolena ni nastopal, je bil tretji na zadnjih OI in SP. Zaradi pobega je bil diskvalificiran že v prvi disciplini, teku na 100 m.
Ženska daljina je postregla s presenetljivim razpletom. Na OI lani v Atenah so Rusinje pobrale vsa tri odličja v skoku v daljino, tokrat pa je bilo že pred finalom jasno, da jim ta podvig ne bo uspel; na koncu so ostali z enim srebrom. Olimpijska prvakinja Tatjana Lebedeva se je v lovu na milijonsko nagrado zlate lige letos osredotočila na troskok, zaradi poškodbe v Helsinkih v finalu ni nastopala, podobno pa je že v kvalifikacijah daljine nastop odpovedala Irina Šimagina, ki je edina v tej sezoni preskočila sedem metrov (7,04 m). Prva favoritinja je bila evropska prvakinja Tatjana Kotova, tretja na OI in druga na zadnjih dveh SP. Naslov je branila Francozinja Eunice Barber, ki je na tem SP po izjemnem boju s Švedinjo Carolino Klueft osvojila že srebro v sedmeroboju.
Barberjeva se je po slabšem začetku v tretji seriji s 6,70 m zavihtela na drugo mesto. Pred njo je bila le Kotova, ki je vodila od prve serije (6,76 m), po drugi (6,69 m) pa je v tretji skočila še 6,79 m. V zelo slabi peti seriji, pet tekmovalk je prestopilo v nalivu, ki je bil prav tedaj najmočnejši, je Tianna Madison skočila 6,89 m in z osebnim rekordom prevzela vodstvo. Kotova je v naslednjem nastopu ostala zadaj, ker je ponovila daljavo iz četrte serije (6,59 m), podobno pa je bilo tudi v njenem zadnjem skoku; s 6,53 m je zaključila tekmovanje. Madisonova, letošnja ameriška študentska prvakinja na prostem in v dvorani, je bila presrečna. Osvojila je svojo sploh prvo medaljo izven ZDA; četrta je bila na mladinskih vseameriških igrah pred dvema letoma, kar je njena najboljša uvrstitev doslej. Kotova je bila že tretjič zapored na SP srebrna, Barberjeva pa je osvojila bron. Svetovna prvakinja iz Edmontona (2001) in Goeteborga (1995) Italijanka Fiona May je finale gledala na tribunah, ker je s 14. izidom (6,51) izpadla v kvalifikacijah.
Lani je v finalu na OI Williams Darlingova po izjemnem boju v teku na en stadionski krog premagala Mehičanko Anno Guevara, ki se je po poškodbah v tej sezoni na največjo tekmo leta, kot vselej v zadnjih letih, pripravljala v Ljubljani. Tudi tokrat sta ti dve tekmovalki odločali o medaljah, iz boja zanje pa je iz izenačene četverice v ciljni ravnini prva odpadla letošnja dvoranska evropska prvakinja Rusinja Svetlana Pospelova (4., 50,11). Guevara, branilka naslova, je skušala v zadnjih metrih izboljšati bron, vendar ji to ni uspelo (3., 49,81). Američanka Sanya Richards, ki je 25. junija na ameriških kvalifikacijah v Carsonu tekla najhitreje letos na svetu (49,28), je bila druga (49,74) in ni mogla ogroziti Bahamčanke na prvem mestu. Bronasta s prejšnjega SP Amy Mbacke Thiam iz Senegala je bila zadnja, osma. "Težko primerjam zlato z OI in tega s SP, kjer so bili pogoji resnično neverjetno slabi. Čeprav sem na začetku zaostajala, pa sem skušala ostati zbrana in teči svoj ritem. Zavedala sem se, da sem močna v zaključku in to sem v ciljni ravnini tudi dokazala," je pojasnila Williams Darlingova.