Bled - Pred odhodom na veslaško SP, ki se bo začelo 23. avgusta v Poznanu na Poljskem, je reprezentanca danes v središču slovenskega veslanja v Zaki predstavila načrte. Največjemu letošnjemu izzivu so enako visoko zastavljeni tudi cilji štirih posadk, ki se bodo na jezeru Malta potegovale za uvrstitve, optimizma sodeč po izjavah ne manjka.
Slovenija se bo na veslaškem svetovnem prvenstvu predstavila s štirimi čolni. Nastop na Poljskem so si zagotovili Miha in Tomaž Pirih, Rok Kolander in Rok Rozman v četvercu brez krmarja, brata Luka in Jan Špik v dvojnem dvojcu ter Iztok Čop, Gašper Fistravec, Janez Jurše in Janez Zupanc v dvojnem četvercu. Kot zadnja sta udeležbo na svetovnem prvenstvu potrdila Matevž Malešič in Jure Cvet, ki sta bila v letošnji sezoni sprva predvidena za mlado reprezentanco do 23 let. Potem ko pa sta najprej na sredozemskih igrah v Pescari osvojila bronasto medaljo, konec julija pa v Račicah na Češkem še srebro na SP mlajših članov, sta se prebila tudi v člansko konkurenco.
Priprave so bile temeljite, zdravstveno stanje vseh pa je po zagotovilih slovenskega tabora dobro, razen viroze, ki je v začetku meseca nekoliko zdelala Rozmana, a na formo po njegovih izjavah ni imela večjega vpliva.
"Celotni zaključni trening je letos potekal na več lokacijah v Mariboru, na Bledu ter v Bohinju in z letošnjim dodatkom, olimpijsko progo v Münchnu. Čeprav smo imeli nekaj težav, predvsem v četvercu brez krmarja, pa ocenjujem, da smo dobro pripravljeni. Položaj je letos nekoliko drugačen zaradi nekaterih sprememb v posadkah. Ob dvojcu Čop-Špik smo ugibali le, ali bo medalja zlata ali srebrna, tokrat medalj v nobenem primeru ne želimo vnaprej opuščati pa tudi ne vnaprej obljubljati. Vseeno pa so realne možnosti uvrstitev v finale in boj za stopničke. Medtem ko je cilj lahkega dvojnega dvojca finale B, pa se ostale tri posadke ob pravem veslanju lahko prebijejo v finale, nato pa tudi napad na najvišja mesta ni prav daleč. To so pokazale tudi tekme svetovnega pokala in nekatere regate. Verjamem, da lahko fantje v Poznanju ponovijo takšne rezultate," je pred začetkom osrednjega dogodka letošnje veslaške sezone poudaril vodja reprezentance Miloš Janša. Optimizem deli tudi njegov pomočnik Dušan Jurše, ki zagotavlja, da so z ekipo naredili vse tisto, kar so si zadali, na najvišji možni ravni, zadovoljen pa je tudi z doseženo hitrostjo čolnov, ki so jo dosegali pri sklepnih treningih.
Največ izkušenj ima nedvomno veteran Iztok Čop, ki je podpisan pod večino slovenskih dosežkov. "Brez zdravstvenih težav smo šli skozi zadnjo fazo treningov, bilo je le nekaj problemov s spoznavanjem drug drugega, zato so se na treningih pojavljala velika odstopanja med vožnjami od zelo solidnih do povprečnih. V zadnjem delu nam je čoln občasno dobro stekel in upam, da bodo v tem tednu do starta v Poznanju še utrdili pravi občutek, zaveslaj, in da nam bo na tekmi uspelo to tudi realizirati. Upam, da bomo zdaj delovali kot eden in da se bo temu primerno odzival tudi čoln med tekmo in bomo lahko izkoristili tisto, kar imamo v sebi 100-odstotno. Na prvenstvo odhajam z nekoliko bolj umirjenimi cilji, glavni cilj pa še vedno ostaja uvrstitev v finale," je pred odhodom na prvenstvo dejal Čop.
Ob Čopu bodo še Jurše, Fistravec in Zupanc, ki si želijo enako kot najboljši slovenski veslač. "Pred nami je še zadnji cilj letošnje sezone. Trdo smo trenirali, zdaj pa nas čaka test, ki ga moramo uspešno opraviti. Osebno bom zadovoljen z uvrstitvijo v finale in tam odpeljano dobro vožnjo," je Čopa dopolnil Jurše. V Poznanju veslače čaka huda konkurenca. "Kot kaže, imam to srečo, da se vedno, ko se menja posadka, srečam s starimi konkurenti. Odločale bodo malenkosti. Pričakujem, da bo precej čolnov izenačenih, kar se je pokazalo v Luzernu. Poljaki so kar glasni favoriti, ne gre zanemariti tudi drugih posadk, Francozov in Avstralcev," je še dodal Čop.
Visoko bo meril tudi četverec brez krmarja, ki je že na OI v Pekingu veslal v postavi Tomaž Pirih, Rok Kolander, Miha Pirih in Rok Rozman. Slednji je sicer zaradi bolezni izpustil zadnje priprave, v čolnu pa ga je nadomestil Urban Ulčar, ki bo v Poznan potoval kot rezerva. "To, da so naši cilji zastavljeni visoko, je znano. Zato, če ne bo kolajne, ne bom popolnoma zadovoljen," je načrte predstavil Miha Pirih. Tomaž Pirih upa, da se te težave ne bodo poznale na tekmi, kar kažejo tudi zadnji treningi, na katerih se je pokazalo, da ima čoln še vedno zastavljeno hitrost. "Nadoknadili smo teden bolezni, zaradi katere je padel v vodo trening, a nam je zadnji teden uspelo dosegati predpisane hitrosti. Čoln dobro stoji, kakšno malenkost pri zavesljaju moramo še izpiliti, do zdaj pa smo že dokazali, da znamo dirkati, saj je za nami že tretja sezona," je optimističen Rozman.
Tudi bratski dvojni dvojec Luka in Jan Špik je za cilj zastavil nastop v finalu, za katerega imata tudi po mnenju strokovnega vodstva možnosti glede na napredek. "Če tako pravi selektor, potem bo že držalo. Trening je bil vse od Luzerna naprej optimalen. Zadovoljen sem predvsem, da ni bilo zdravstvenih težav, ki so mi preteklosti povzročale kar nekaj težav. Najin prvi cilj je boj za finale. Sodeč po svetovnem pokalu in minimalnih razlikah med prvimi šestimi čolni pa naju čaka težko delo. Konkurenca je namreč izjemna, zato bo ključna tekma polfinale, finale pa krona sezone. Upam, da z najboljšo 'dirko' v sezoni."