Ljubljana - Tudi pred slovenskimi deskarji na snegu je izredno pomembna sezona, saj jih čakajo olimpijske igre v Torinu. Stvari okrog reprezentance nekaj dni pred prvo tekmo v paralelnih disciplinah - v petek bo nizozemski Landgraaf v dvorani gostil slalom - še niso dorečene, saj ima mesto v ekipi zagotovljeno le Dejan Košir, ostali pa se bodo za udeležbo na tekmah še nekaj časa merili v internih kvalifikacijah. Tudi v disciplinah prostega sloga izstopa eno ime - Matevž Petek -, ki bo po lanskem naslovu svetovnega podprvaka v svoji paradni disciplini big air na najvišja mesta prvič meril v nedeljo v Rotterdamu.
Sezono je, kot je že običaj, odprl čilenski Valle Nevado, ki pa je letos že sredi septembra gostil le tekme v prostem slogu in slovenskima udeležencema Matevžu Petku in Roku Roglju ni prinesel vidnejših rezultatov. Konec tega tedna se deskarska karavana seli v Evropo, natančneje na Nizozemsko, kjer bi se sodeč po lanskih izidih Košir in Petek lahko znova kosala s samim svetovnim vrhom. Tega bodo v alpskih deskarskih disciplinah bržkone znova zavzeli lani nepremagljivi Švicarji, v big airu pa Finci.
Bolj negotovo je s preostalim delom reprezentance, saj je konkurenca zaradi zmanjšane kvote, ki dovoljuje nastop le trem tekmovalcem, ostrejša. Pri "alpincih", katerih glavni trener ostaja Tomaž Bernik, je zaenkrat znano, da sta si v prvi interni kvalifikacijski tekmi nastop v Landgraafu priborila še Rok Flander in Izidor Šušteršič. Ostali - prijavijo se lahko praktično vsi slovenski tekmovalci, na prvem tovrstnem obračunu na začetku septembra v avstrijskem Hintertuxu pa so nastopili še lanski mladinski svetovni podprvak Rok Marguč, Žan Košir, Jernej Demšar, Jure Hafner in starosta Tomaž Knafelj - bodo novo priložnost dobili 13. oktobra v Soeldnu, ki bo tri dni kasneje gostil paralelni veleslalom. Velja še omeniti, da se v svetovni pokal vrača slovensko žensko deskanje, ki ga bo na prvi tekmi v Landgraafu zastopala državna prvakinja Celjanka Glorija Kotnik.
Forma slovenskih tekmovalcev na začetku nove sezone je precejšnja neznanka, tudi 32-letni Dejan Košir, svetovni prvak iz leta 2003, je v napovedih zadržan: "Pripravljal sem se kot ponavadi, vestno in disciplinirano, po programu svojih trenerjev Primoža Bernika in Aleša Vidica. Imam nekaj tekočih problemov s poškodbami, kakšni bodo rezultati, pa bo pokazal čas."
Ob paralelnem veleslalomu bodo v Torinu priložnost dobili še tekmovalci v snežnem kanalu in deskarskem krosu. Normi se med deskarji prostega sloga bržkone lahko približa le 22-letni Celjan Matevž Petek, ki pa bo kljub temu svoje glavne priložnosti iskal v svetovnem pokalu, v disciplini big air, ki mu je ob naslovu svetovnega podprvaka v zadnji sezoni prinesla tudi drugo mesto v posebni razvrstitvi svetovnega pokala.
"Veliko sem treniral v Saas Feeju, kjer mi je šlo nad pričakovanji, a od tega je že nekaj mesecev. Nazadnje sem nastopil konec julija, ko sem zmagal na nekem tekmovanju na Tajvanu, od takrat pa ni bilo nikakršnih pogojev za trening, zato nimam prave orientacije, kakšna je trenutna forma. No, trike hitro spet osvojiš, upam, da mi bo to uspelo kar na prizorišču prve tekme. Sicer pa si želim podobnih rezultatov kot v lanski sezoni, kakšne zmage več pa se tudi ne bi branil," je pričakovanja strnil Petek.
Za mlajše deskarje bo vrhunec sezone mladinsko svetovno prvenstvo - ta so v minulih letih slovenskemu deskanju napovedala svetlo prihodnost -, ki ga bo od 3. do 6. februarja gostil Vivaldi Park v Koreji. Člani bodo olimpijsko sezono sklenili v državi, kjer deskanje uživa izjemno priljubljenost, Japonski. Finale svetovnega pokala bo med 17. in 19. marcem priredil Furano.