Najmanj dvotedenske počitnice na jugu Francije z otroki, mamo Lindo, ljubeznijo Sheryl Crow, ki mu bo v celoti posvetila zadnji album, in najboljšimi prijatelji ter rdeče vino, ki ga sicer najraje pije od alkoholnih pijač, in obilo hrane. To je začetek upokojenskega življenja Lancea Armstronga, nespornega športnega junaka leta 2005. Počitek po tritedenskem maratonu po cestah Francije in medijski okupaciji se mu bo seveda prilegel. Novice, ki prihajajo iz ZDA, so za Teksačana zares imenitne. Njegova priljubljenost močno raste, delnice podjetij, ki se jih je dotaknilo njegovo ime, pa skačejo navzgor. Razmere so za »nov začetek življenja«, kot je opisal svojo upokojitev v Parizu, zagotovo sijajne.
Lance ni le med najbolj uspešnimi športniki – niz sedmih zaporednih zmag so med velikani športa dosegli le še košarkarski trener John Wooden (1967-73), teniška igralka Margaret Smith (1960-66), najboljša strelca NBA Wilt Chamberlain (1960-66) in Michael Jordan (1987-93), hokejski kralj strelcev Wayne Gretzky (1981-87) ter slalomski šampion Ingemar Stenmark (1975-81) –, temveč je tudi že tri leta med najbolje plačanimi. Od letos ga imajo še za enega najbolj vplivnih ljudi na planetu. V internetni anketi televizijske družbe NBC so ga izbrali za največjega športnika vseh časov. Sedemkratni šampion Toura je dobil 28 odstotkov glasov. Sledita košarkar Michael Jordan ter igralec nogometa Jim Thorpe s po 18 odstotki, boksar Mohamed Ali (10), igralec baseballa Babe Ruth (5), nogometaš Jim Brown, hokejist Wayne Gretzky in igralec golfa Tiger Woods s po dvema odstotkoma, atlet Carl Lewis, košarkar Wilt Chamberlain in teniška igralka Martina Navratilova s po enim odstotkom itd.
Delnice rastejo, prodaja se veča
Anketa je bila seveda zrcalo svežega Armstrongovega uspeha in upokojitve ter izjemne medijske pokritosti njegovega slovesa. Športnik, ki je bil do leta 2001 v svoji domovini anonimnež, ameriško slavo pa doživel istega leta, ko je tretjič zmagal na Touru, je postal prava ikona. Letos je dvignil športno Ameriko na noge. Prvič so Tour čez lužo prenašali v živo, povprečna gledanost pa je bila 1,6 milijona ljudi, kar je za zelo neugoden termin (zjutraj med 8. in 11. uro) tudi za ZDA zelo velika številka. V TV družbi, ki je prenašala francosko pentljo, pravijo, da se je gledanost povečala za 64 odstotkov! Američani, ki vse merijo v dolarjih, pravijo, da je Lance ta čas najbolje prodajana športna blagovna znamka. Vrednost delnic vseh podjetij, ki so povezana z njegovim imenom, je zrasla od 1,8 do 4,2 odstotka. Prodaja najdražjih koles, vrednih 1100 dolarjev, se je lani povečala za 28 odstotkov, letošnje analize pa kažejo, da se bo še pospešila. Število članov kolesarskih klubov se je v ZDA povečalo za okrog 30 odstotkov ...
Bo sodni maraton težji od sedmih zmag?
Lance seveda ni le športna uspešnica, temveč manjša in najbolj donosna tovarna denarja. Tega se Teksačan zelo dobro zaveda, zato skrbno pazi na svoj imidž. Počitnic bo kmalu konec, prav tako tudi uživanja v veličastni seriji. Že v začetku jeseni ga namreč čaka boj za čast v sodnih dvoranah. To bo zagotovo svojevrsten maraton, na katerega se je pripravljal že lani, ko je prvič razmišljal o upokojitvi. Skupni imenovalec vseh procesov so dopinške obtožbe. Na procesih okrog knjige »LA Confidential« je v ZDA, Veliki Britaniji in Franciji v osmih procesih najel kar 11 odvetnikov. S knjigo je povezana tudi tožba proti sponzorju iz Dallasa, ki mu zaradi dopinških obtožb ni izplačalo 5 milijonov dolarjev obljubljene nagrade za šesto zmago. Z nekdanjim sodelavcem Mikom Andersenom bije bitko, da prekliče obtožbe o dopingu, v Italiji pa ga imajo na »črnem seznamu« zaradi sodelovanja s spornim zdravnikom Michellejem Ferrarijem. Z njim povezan pa je tudi zaplet z italijanskim kolesarjem Filippom Simeonijem. Prav zanimivo bo videti, kako ga bodo obravnavali mediji, ko se bo vročica, povezana s Tourom, ohladila. V novinarskem središču v Parizu je bilo namreč precej novinarjev, ki so komaj čakali, da reče »zbogom«. Sedem zmag je bilo preveč in je izčrpalo tudi naveličano sedmo silo.