Ameriško "sanjsko moštvo" želi poseči po lovorikah

Pred petkovim začetkom prvih obračunov v kraljici olimpijskih športov atletiki se v najmočnejših olimpijskih delegacijah že vrstijo napovedi olimpijskih načrtov njihovih največjih adutov.

Objavljeno
13. avgust 2008 17.38
Tyson Gay
Kl.F./STA
Kl.F./STA

Peking - Pred petkovim začetkom prvih obračunov v kraljici olimpijskih športov atletiki se v najmočnejših olimpijskih delegacijah že vrstijo napovedi olimpijskih načrtov njihovih največjih adutov. Po najvišjih olimpijskih lovorikah si vsekakor želijo poseči v ameriškem "sanjskem moštvu".

 

V vrstah ameriške delegacije so takšni velikani, kot je svetovni prvak v teku na 100 metrov Tyson Gay, dvakratni svetovni prvak in nosilec olimpijskega naslova v teku na 400 metrov Jeremy Wariner, svetovni srednje- in dolgoprogaški prvak v teku na 1500 m in 5000 m Bernard Lagat ter svetovni prvak v teku na 400 m čez ovire Kerron Clement.

 

Kenijec z ameriškim potnim listom Lagat je v sredo pripravil posebno novinarsko konferenco, na kateri je novinarjem razkril svojo odločenost, da bo uresničil obljubo, ki jo je dal mami pred štirimi leti in osvojil vsaj zlato olimpijsko odličje v teku na 1500 metrov.

 

Triintridesetletni atlet, ki je ameriško državljanstvo dobil leta 2005, namreč še nima olimpijskega odličja iz najbolj žlahtne kovine. Sicer pa sta za njegovo novo ameriško slavo najbolj zaslužna njegova starša, ki sta za nakup letalske vozovnice, s katero je prišel v "obljubljeno deželo", morala prodati zemljišče, ki sta ga imela v lasti.

 

Lagat se je doslej lahko kvečjemu ponašal z bronom iz Sydneyja in srebrom iz Aten, kjer je zastopal še kenijske nacionalne barve in mu je zlato odličje izpred nosa speljal štirikratni olimpijski tekaški prvak Maročan Hicham el Guerrouj.

 

Američan, ki svojih afriških korenin ne skriva, a pravi, da je vsekakor zelo ponosen na svojo novo domovino, se bo v preizkušnji na 5000 m srečal tudi z izjemnim tekačem Keneniso Bekelejem iz Etiopije. Zato se zaveda, da je olimpijska zmaga še v teku na 5000 metrov, glede na hudo konkurenco, morda za zdaj nedosegljiva želja.

 

Z ameriško zastavo se je že ovil leta 2007 na svetovnem prvenstvu v Osaki, kjer je dosegel neverjeten dosežek, zmago v teku na 1500 m in 5000 m. Doslej sta olimpijsko zlato v teh dveh disciplinah osvojila tekaški veteran ter nosilec olimpijskega naslova iz Aten v teku na 1500 m Hicham el Guerrouj ter "leteči Finec" Paavo Nurmi.

 

Kaj pa Slovenci? Atletika sodi med najuspešnejše slovenske športe v obdobju mlade države. Z zbiranjem olimpijskih medalj je leta 1996 začela Brigita Bukovec, v Atenah je novo medaljo Sloveniji pritekla Jolanda Čeplak in tudi v Pekingu bo imela Slovenija kar nekaj kandidatov za stopničke.

 

Atletska odprava je najštevilčnejša. Boštjan Buč bo tekmoval na 3000 metrov zapreke, Roman Kejžar v maratonu, Primož Kozmus v metu kladiva, Matija Kranjc v metu kopja, Matic Osovnikar na 100 in 200 metrov, Rožle Prezelj v skoku v višino, Jurij Rovan v skoku s palico, Damjan Sitar v deseteroboju, Miran Vodovnik v metu krogle in Damjan Zlatnar v teku na 110 metrov z ovirami.

 

Pri dekletih imata najvišji pričakovanji Marija Šestak v troskoku in Brigita Langerholc v teku na 800 metrov. Martina Ratej se bo preizkusila v metu kopja, Sonja Roman v teku na 1500 metrov, Nina Kolarič v skoku v daljino, Martinka Ratej v metu kopja, Pia Tajnikar v teku na 100 metrov, Sabina Veit pa na 200 metrov.