Bo olimpijski junak sam vrtal luknje v sneg?

Žana Koširja po olimpijskem uspehu na treninge vabijo tuji tekmovalci.

Objavljeno
25. avgust 2014 11.09
Na sliki Žan Košir. Nogometnega turnirja znanih športnikov na Hrušici nad Jesenicami, 21. junija 2014
Špela Robnik, šport
Špela Robnik, šport
Ljubljana – Ko se je polegla olimpijska evforija, je najboljši slovenski deskar Žan Košir hitro ugotovil, da bo pred novo sezono, tudi z žlahtno kovino okoli vratu, treba garati enako ali še več. Četudi s pomočjo številnih novih pokroviteljev pa si bo tudi v novi sezoni težko privoščil trenerja.

Človek bi mislil, da ga po dveh olimpijskih kolajnah zares čakajo rožnati časi, a na slovenskih tleh in v panogi, kot je deskanje na snegu, bi bilo to utopično pričakovati. A Košir se ne pritožuje. Že pred OI je znal dobro sklepati posle s pokrovitelji, po uspehu v Sočiju jih je privabil še več. V naslednjih štirih letih mu bo v pripravah na napad na olimpijsko zlato seveda veliko lažje, vseeno pa se bistveno njegov trening (očitno) ne bo spremenil. »Ne, ne, nisem na Novi Zelandiji ali v Čilu, še vedno priprave potekajo zelo podobno kot v preteklosti. Me pa že kličejo številni tekmovalci iz tujine, ki vedo, da treniram sam, in me vabijo, da se jim pridružim na treningu. Zanimanje zame se je v tem smislu močno povečalo,« je priznal 30-letni deskar, ki pa vseeno še nima povsem jasno začrtanega dela v prihodnosti.

S Smučarsko zvezo Slovenije (SZS) namreč še ni podpisal pogodbe, to naj bi se zgodilo do konca avgusta, ko bo dokončno jasno, koliko finančnih sredstev bo na voljo za izvedbo programov v panogi in na kolikšen delež lahko ob tem računa Tržičan. Kot je po zadnji seji odbora povedal vodja panoge Anže Polanec, še potekajo usklajevanja z vodstvom SZS, da obvelja proračun, ki ga je potrdil zbor panoge, torej nekaj več kot 300.000 €. »Vodstvo SZS je, glede na to, kakšno je stanje v posameznih panogah, predstavilo drug model. Ampak ker večino sredstev našega proračuna pridobimo od ministrstva in Fundacije za šport, to ne bi smelo biti vprašljivo,« je povedal Polanec.

Finančni rezi tako ne bi smeli biti tako drastični, kot je bilo morda slišati v zadnjem obdobju, in sicer, da naj bi bil proračun kar polovico manjši od predvidenega. A Košir je vseeno v glavi že naredil svojo računico o morebitni okrepitvi s trenerjem. »Seveda, rad bi bil razbremenjen, ugajalo bi mi, da bi le prišel na trening na že postavljeno progo. Načrtoval sem, da bo to izvedljivo, če mi uspe pridobiti več financ, toda če bo SZS zmanjšala svoj prispevek, se bo težko izšlo,« je razmišljal in se deloma že sprijaznil s tem, da bo moral znova veliko energije v pripravo treninga vložiti sam, poprijeti za količke in zvrtati kakšno luknjo v sneg.

Je pa od vodstva Košir vendarle dobil zeleno luč za poseben status, s katerim bo lahko še naprej treniral po svojem programu (tako kot tudi Rok Marguč in Rok Flander), in ne v sklopu reprezentance, za kar si je sicer močno prizadevalo vodstvo SZS. Bo pa to veljalo za druge tekmovalce: ekipo bosta vodila Peter Kotnik in Izidor Šušteršič, ki se je ob koncu tekmovalne kariere preselil med trenerje. Tako v Koširjevi ekipi najbrž ne bo več Jerneja Demšarja, bo pa zato večkrat izkoristil vabila tujih reprezentanc. »Lahko bi se samo vozil okrog in treniral z drugimi, a ne vem, če je to smiselno. Če bodo razmere dobre, bom skušal ostati blizu doma in večji del priprav opraviti na Mölltalu. Če pa ne, bom pač moral v Švico in bom poklical druge ekipe,« je povedal dobitnik dveh olimpijskih kolajn.

Na bližnji avstrijski ledenik se je po dolgem poletnem obdobju telesnih priprav prvič odpravil v minulih tednih in že hitro našel prave občutke. »Na začetku sem imel nekaj težav, a tudi zaradi nove deske. Ko pa sem poskusil s tisto, na kateri sem tekmoval na OI, sem hitro našel pravi ritem. Že me je prijelo, da bi kar tekmoval. Dobil sem veliko novega zagona in motivacije,« je povedal in že pogledal proti naslednjim ciljem. V novi sezoni ga čaka svetovni prvenstvo, pa tudi nekaj več tekem za svetovni pokal – dodatni dve posamični (na Japonskem in v Moskvi) ter kot novost tudi dve ekipni tekmi.