Hakuba – Slovenski smučarski skakalec Jernej Damjan je zaokrožil zbirko uvrstitev na zmagovalni oder v Hakubi, potem ko je lanski zmagi na tekmovanju za veliko nagrado FIS minuli konec tedna dodal še drugo in tretje mesto. Obakrat je na najvišjo stopnico skočil mladi Norvežan Phillip Sjøen, ki se domov vrača kot vodilni v skupnem seštevku poletnega »svetovnega pokala«.
»Z dvema zmagama sem si uresničil sanje in moram priznati, da je res čudovit občutek, ko oblečeš rumeno majico vodilnega v skupni razvrstitvi. Vesel sem, da zdaj skačem na tako visoki ravni, a do zime, v kateri bosta moja glavna cilja novoletna turneja in nordijsko SP v Falunu, je še daleč, zato le upam, da bom nadaljeval v takšnem slogu,« se je smejalo 18-letnemu Norvežanu, potem ko je slavil prvo zmago med (okrnjeno) svetovno elito.
Odsotnost številnih asov (ob najboljših Avstrijcih, Nemcih in Poljakih sta manjkala tudi do Hakube vodilni Peter Prevc in Robert Kranjec) je odlično unovčil tudi Damjan, ki se je z dvema skokoma na oder za najboljše skakalce v skupnem seštevku zavihtel na drugo mesto; deli si ga z Danielom Andrejem Tandejem, ki se je na Japonskem prav tako obakrat prebil med udarno trojico in tako dopolnil norveško zmagoslavje.
»Po sobotni tekmi sem se šalil, da si želim nedeljsko končati kot tretji in na ta način zaokrožiti tukajšnjo zbirko kolajn. To mi je uspelo in zares sem srečen, čeprav moji skoki še niso bili brezhibni,« je povedal 31-letni Ljubljančan in pripomnil, da ima rad Hakubo, ta pa ima očitno rada njega. Na vprašanje, ali mu dolga potovanja na Japonsko in časovna razlika ne povzročajo težav, nad katerimi je – mimogrede – potarnal Sjøen, pa je v smehu odvrnil, da je sam že star in zato že vajen vsega hudega.
Ob Damjanu si je lepo bero točk priskakal tudi Matjaž Pungertar, ki si je s petim in šestim mestom okrepil samozavest, dobre volje pa sta bila tudi Nejc Dežman in Miran Zupančič. Mladinski svetovni prvak iz zdaj podrtega Erzuruma '12 je sobotnemu 18. mestu dodal še štirinajsto in z njim dosegel svojo najboljšo uvrstitev v veliki nagradi FIS, Zupančič, ki je obakrat pristal na 19. mestu, pa si je tako priskakal sploh prve točke med »elito«.
Potem ko sta Tomaž Naglič (33. in 20.) in Rok Justin (40. in 27.) na prvi tekmi ostala praznih rok, sta včeraj stopnjevala svoje nastope in se prebila v finale, od katerega pa je bil obakrat kar precej oddaljen Jaka Hvala (46. in 39.), ki očitno še ni prebrodil krize.
»Čeprav imajo fantje še rezerve, sem zadovoljen z rezultati. Posebej bi čestital Jerneju, čigar skoki so bili na visoki ravni, zato lahko optimistično pričakuje nadaljevanje sezone, pa tudi Matjažu, za katerim je prav tako odličen konec tedna,« je naša najboljša skakalca v Hakubi pohvalil Nejc Frank, pomočnik glavnega trenerja Gorana Janusa in vodja slovenske odprave na Japonskem. Naslednji preizkušnji bosta 20. in 21. t. m. v Almatiju.













