Madžari spet usodni za gorenjski vrtec

V 47. krogu EBEL so hokejisti Jesenic po kazenskih strelih izgubili z madžarsko ekipo Sapa Fehervar s 4:5. Bolj uspešna je bila Olimpija, ki je v Gradcu slavila zmago s 3:1.

08. februar 2011 22.16
Siniša Uroševič, G. N., šport
Jesenice - Jeseniški niz zaporednih uspehov v EBEL so sinoči ustavili madžarski hokejisti in še tretjič v tej sezoni zmagali v Podmežakli. Tokrat po kazenskih strelih, Gorenjcem pa je v boju za končnico ostala vsaj točka. Hokejisti Tilie Olimpije pa so v Gradcu dosegli zelo pomembno zmago, s katero so se oddaljili večnim tekmecem in se izenačili z Medveščakom. Evforija se je v pričakovanju včerajšnje predstave v Podmežakli prepletala s previdnostjo. Štiri zaporedne zmage jeseniških hokejistov, med katerimi sta odmevali predvsem zadnji v Salzburgu in na Dunaju, so botrovale nadpovprečnemu zanimanju, a obenem marsikdo ni pričakoval preproste poti k zmagi št. 5 v nizu.

In pravzaprav je bil razplet uvodne tretjine z dvema goloma jeseniške prednosti za gostitelje še ugodnejši od prikazanega na ledu. Igra domačega moštva še zdaleč ni bila tako prepričljiva kot ob odvzemu zadnjih skalpov, toda to res včeraj ni bilo pomembno, pač pa dejstvo, da se je zasedba, ki smo ji zavoljo številnih golobradih nadobudnežev pristavili vzdevek gorenjski vrtec, čez noč znašla v situ visokih pričakovanj, povišanih apetitov lokalnega okolja, obenem pa ji je na drugi strani stalo moštvo z zbrano obrambo in učinkovitim kaznovanjem tekmečevih napak.

Vendar pa so si v prvem delu prav Madžari dovolil hud spodrsljaj, gol v trenutkih svoje številčne premoči, ko je Tomi Hafner bliskovit protinapad kronal z natančnim strelom pod prečko. Še pred tem pa je igralec udarnega napada Rok Tičar nadaljeval zgodbo o učinkovitosti te sezone z vodilnim golom.

Vendar pa zgodbe še zdaleč ni bilo konec. Eric Johansson, Kanadčan švedskih korenin, je z golom za prvo madžarsko opozorilo Podmežakli napovedal svoj veliki večer in čeprav so železarji spet tekmecem pobegnili na +2, spokojnega pričakovanja konca tekme preprosto ni bilo. Johansson je svojo simultanko nadaljeval in do konca prispeval prav vse gole za svoje moštvo v rednem delu, pristavil pa je še polovičen delež pri dveh kazenskih strelih.

Igra Jesenic pa je imela ta večer preveč nihanj: od nekaj prepoznavnih povezanih minut za aplavz s tribun do popolne nezbranosti s pomanjkanjem učinkovitosti v trenutkih številčne premoči tudi v podaljšku, ko so zaman štirje domači hokejisti poskušali proti trem tekmecem. Kazenski streli pa so bila le pika na i še tretjemu večeru v tej sezoni na Jesenicah, ko sta dve točki odšli na Madžarsko.

Heikki Mälkiä, trener Acronija Jesenic: »Sami smo si krivi za ta spodrsljaj, na katerega so očitno vplivala tudi visoka pričakovanja, potem ko smo nanizali nekaj lepih zmag. Jezen sem na nekatere napake svojih igralcev v obrambni polovici in upam, da je takšen poraz prava šola za naše moštvo pred nadaljevanjem EBEL.«

Kevin Primeau, trener SAPA Fehervarja: »Videli ste, očitno nas še ne kaže odpisati. Ta zmaga nam vliva moč, še vedno smo v igri za končnico. Vesel sem zaradi lepega nastopa našega mladega vratarja Benceja Balizsa, Eric Johansson pa je le potrdil, da je sijajen hokejist.«

Pintarič navduševal v Gradcu

Gradec - Matija Pintarič je hitro nakazal, da bi lahko bil eden od junakov dvoboja. Zeleno-beli so povedli z igralcem več. Po dobljenem sodniškem metu je Tomi Mustonen zadel z modre črte. V 10. minuti je bil Pintarič uspešnejši od Svena Klimbacherja, v 15. pa še od Warrena Norrisa. Premoč so gostitelji kronali v 16. minuti: po strelu od daleč se je plošček odbil od palice Peter Lenesa. Ljubljančani so odlično začeli drugo tretjino, kljub izključitvi Damjana Dervariča. Z igralcem manj so povedli: v 22. minuti je Mustonen dobil dvoboj 1 na 1 s Fabianom Weinhandlom. Ljubljančanom so se priložnosti nato še kar ponujale, toda Weinhandl je domače obdržal v igri. Ob koncu tretjine so si gostje privoščili veliko neprijetnost: 5-minutno kazen za visoko palico je dobil Aleš Mušič. Izključitev Burka Henryja je domačim v uvodu tretje tretjine prinesla igro 5 na 3, toda Pintarič je bil nerešljiva uganka in najzaslužnejši za srečen konec, ki ga je z golom v prazna vrata polepšal Boštjan Goličič.

Acroni Jesenice - Sapa Fehervar 4:5 (2:0, 1:2, 1:2; 0:1)

* Dvorana Podmežakla, gledalcev 2800, sodniki: Altersberger, Kaspar, Trattnig (vsi Avstrija).
* Strelci: 1:0 Tičar (Nolan, 8.), 2:0 Hafner (Židan, Beckett, 19.), 2:1 Johansson (Horvath, Mihaly, 21.), 3:1 Tičar (Nolan, Jeglič, 31.), 3:2 Johansson (Palkovics, 32.), 3:3 Johansson (Mihaly, 42.), 4:3 Pretnar (Robar, Cavosie, 42.), 4:4 Johansson (Palkovics, Mihaly, 59.); kazenski streli: Ladanyi za Sapo Fehervar.
* Kazenske minute: Acroni Jesenice 4, Sapa Fehervar 12.

Graz 99ers - Tilia Olimpija 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

* Dvorana Liebenau, gledalcev 1200, sodniki: Jelinek, Hofstätter, Hütter (vsi Avstrija).
* Strelci: 0:1 Mustonen (Tory, 7.), 1:1 Lenes (Tremblay, Hunt, 16.), 1:2 Mustonen (Higgins, Pavlin, 22.), 1:3 Goličič (Vedlin, 60.).
* Kazenske minute: Graz 99ers 14, Tilia Olimpija 21 + disc. kazen igre (Mušič).