Peking - Slovenski plavalci so na olimpijskih igrah v Pekingu pokazali še en dober nastop. Jernej Godec na 50 prosto, Peter Mankoč na 100 delfin in Anja Čarman na 200 hrbtno so v kvalifikacijah dosegli državne rekord, Peter Mankoč pa je bil z 51,24 celo hitrejši od starega evropskega rekorda (51,36), ki ga je v istem nastopu zrušil Milorad Čavić (50,76).
Tridesetletni Ilirijan je pokazal najboljšo tekmo v življenju in lasten slovenski rekord, ki je na evropskem prvenstvu marca v Eindhovnu zadostoval za srebrno medaljo, popravil kar za 83 stotink sekunde. "To je bil verjetno moj maksimum. Hitreje ne gre. Škoda, da nisem plaval v skupini pred Čavićem, da bi bil evropski rekorder vsaj za nekaj minut," je bil po tekmi zadovoljen Mankoč, ki je dosegel peti izid kvalifikacij. "Jutri se bom skušal zbrati še enkrat in videli bomo, če mi bo uspelo priti med osmerico. Danes se je vse izšlo skoraj idealno, od skoka, do podvodnega plavanja in obratov. Vsekakor bomo jutri za finale videli igro stotink." Ljubljančan bo nastop seveda analiziral skupaj s trenerjem Dimitrijem Mancevičem in skupaj bosta skušala najti še kakšno napako, ki je bo Mankoč v polfinalu skušal odpraviti.
Na sosednjih progah sta se za prvo mesto "udarila" Srb Milorad Čavić in svetovni rekorder Američan Michael Phelps. Vsaj v kvalifikacijah je bil boljši Čavić, ki je s 50,76 dosegel tudi olimpijski in evropski rekord, Phelps pa je zaostal za 11 stotink. "Mene dvoboj na sredini bazena ni zanimal. Jaz sem se povsem osredotočil na svoj nastop," pa je to pokomentiral Mankoč. Zanimivo je, da so se v polfinale prebili le štirje Evropejci.
Izjemno predstavo je pokazala tudi Triglavanka Anja Čarman in z 2:10,49 popravila lasten državni rekord, dosežen poleti v Dubrovniku, za 1,32 sekunde. S 15. izidom se je uvrstila v polfinale. "Tukaj sem izpolnila lastne cilje. Uspelo mi je močno popraviti rekord, obenem pa sem se uvrstila med šestnajsterico. Jutri upam, da bo šlo še boljše, čeprav je finale daleč, saj so letos vsi plavalci močno napredovali," je bila nasmejana 23-letna evropska prvakinja v 25-metrskih bazenih, ki je ob prihodu iz vode kar zavriskala, potem pa razložila še zanimivo podrobnost tekme: "Z Britanko Gemmo Spofforth sva se na koncu v sprintu dotaknili z rokama pod vodo, kar me je kar malce zmedlo, saj se mi to v vsej karieri še ni zgodilo. Morda sem jo tudi zato prehitela v sprintu." Za olimpijski rekord je v tej disciplini poskrbela Kirty Coventry iz Zimbabveja z dosežkom 2:06,76.
Ilirijan Jernej Godec pa je skočil v vodo prvi in tudi on je na 50 m prosto odplaval nov državni rekord (22,21) in v svoji predtekmovalni skupini osvojil prvo mesto. Osebni rekord pa je popravil za 18 stotink sekunde in zasedel 18. mesto, s čimer bo v jutrišnjem polfinalu druga rezerva. Štiri stotinke, ki so ga ločile od polfinala, je zapravil pri prihodu v cilj. "Vedel sem, da je do konca bazena še košček in se pač odločil, da se zapeljem v cilj. Mislim, da bi bilo še slabše, če bi naredil še en zavesljaj. Z nastopom vsekakor nisem nezadovoljen, saj sem kar precej popravil osebni rekord, iskreno povedano pa sem si seveda želel tudi uvrstitev v polfinale, a zaradi tega nisem razočaran."
Dvaindvajsetletni Godec je sklepne priprave opravil s svojim nekdanjim trenerjem na univerzi Berkeley Mikeom Bottomom, ki je tukaj s hrvaško reprezentanco, v samem Pekingu pa ga je malce zmotilo le to, da je zadnji trenutek dobil kopalke Speedo, s katerimi je nastopil. "Z njimi sem v vodo skočil pred tekmo le enkrat in seveda bi bilo veliko boljše, če bi jih dobil že prej." Najhitrejši je bil z novim olimpijskim rekordom Francoz Amaury Leveaux (21,46).
Jutri popoldan čaka nastop na 50 m prosto tudi plavalko ljubljanske Olimpije Nino Sovinek.