Peking - Slovenski telovadec Mitja Petkovšek se je zanesljivo uvrstil v veliki finale olimpijskih iger v Pekingu. Ljubljančan je v kvalifikacijah na bradlji osvojil peto mesto z oceno 16,125 točke. Najboljšo oceno je prejel Kitajec Li Xiaopeng (16,425).
"Ta nastop mi je vlil veliko samozavesti. Zelo sem zadovoljen, da se je tako razpletlo. Ocenjujem, da imam sedaj trideset odstotkov možnosti, da osvojim odličje," je napovedal Petkovšek, ki ga finale čaka šele čez deset dni (19. avgusta). Suvereno je opravil s kvalifikacijskim nastopom in ob skoraj brezhibni izvedbi, le pri doskoku je napravil manjši poskok, je poskrbel za veliko navdušenje v slovenskem taboru. Njegov trener Edi Kolar in fizioterapevt Igor Fedoruk sta si takoj po doskoku navdušeno planila v objem, kot da bi bilo konec finala s sanjskim razpletom, osvojenim odličjem.
"Kamen se mi je odvalil od srca in padel zelo globoko. Zadnje dni sem bil zelo zaskrbljen in zato nisem niti dajal izjave medijem. Toda sedaj je vse drugače, saj je Mitja odlično izvedel vajo in s peto oceno dokazal, da je resnično dober," je sijal od veselja Kolar.
Za zaskrbljenost Petkovška in Kolarja je 'poskrbel' Belgijec Koen van Damme, ki je kvalifikacije začel tik pred Petkovškom. Že po prvem treningu je Petkovšek zaskrbljeno gledal v lestvini, saj mu je Belgijec 'postrgal' magnezij in zmanjšal oprijem. "Zadnje dneve sva večino časa posvetila pripravi bradlje in ne sami izvedbi vaje," je pojasnil Kolar, ki je skupaj s Petkovškom že pred ogrevanjem dolgo 'mazal' bradljo, ki sta jo pred nanosom magnezija dodatno poškropila z vodo. "Sodnik mi je pustil, da sem se temeljito pripravil tudi pred kvalifikacijsko vajo. Ko sem dobro opravil z nastopom, pa mi je van Damme dejal, da je tudi on vesel in da bo sedaj lažje zaspal. Dejal sem mu, da ni on kriv, da sem imel pred tekmo take težave. To je povsem moja krivda, saj ne znam dobro namazati orodja. Vedno sem vesel, ko pridem na tekmo in to pred mano naredijo Azijci, posebej dobro to počno Kitajci in Japonci. V Ljubljani mi na treningih nikoli ne uspe, da bi bil pri tem dober," je nanizal Petkovšek.
Šele v nadaljevanju pogovora je ocenil vajo. "Že pred nastopom sem vedel, da bo za finale dovolj ocena 16,050. Potem pa me je postalo strah, ko sem pomislil, da bi se mi lahko kaj 'zalomilo'. S trenerjem sva se odločila, da bom izvedel lažjo vajo, ki pa tudi ni posebej lahka. Če sem pred kvalifikacijami napovedal, da je 30 odstotkov možnosti, da vajo izvedem dobro, je ta odstotek sedaj narasel na 50."
Petkovška sedaj čaka deset dni do finalnega nastopa. "Tako dolgega premora nisem imel še nikoli in mi ni posebej všeč. Želim si, da bi se 'stabiliziral', dodatni čas pa bom izkoristil, da bom natreniral kombinacije v težji vaji. Težjo in bolj tvegano vajo sem uspešno izvedel enkrat samkrat, lani na svetovnem prvenstvu (v Stuttgartu, kjer je osvojil zlato odličje, op. STA). Vesel bi bil, če bi bil v finalu na vrsti peti do sedmi. V takih primerih grem običajno še malo v ogrevalno dvorano in se še dodatno pripravim," se je na finale ozrl Petkovšek.
Za Xiaopengom je bil drugi Rus Nikolaj Krijukov (16,175), tretje mesto pa sta si razdelila Uzbekistanec Anton Fokin in Wonchul Yoo iz Južne Koreje (po 16,150).