Peking/Ljubljana - Najboljši slovenski telovadec Mitja Petkovšek, svetovni in evropski prvak na bradlji, je na olimpijskih igrah v Pekingu osvojil peto mesto. Zaradi napake med sestavo je izgubil lepo priložnost za osvojitev ene od kolajn. Zmagal je Kitajec Li Xiaopeng pred Korejcem Yoojem Wonchulom in Uzbekistancem Antonom Fokinom.
Enaintridesetletni Ljubljančan je bil na vrsti prvi in svojo vajo, zelo podobno tisti, ki jo je prikazal ob zlati kolajni na lanskem svetovnem prvenstvu v Stuttgartu, začel po načrtih. Elementi so se vrstili z znanjem dvakratnega svetovnega in štirikratnega evropskega prvaka. To je trajalo nekje do polovice nastopa, nato pa je Petkovšek nepričakovano napravil napako pri healyjevem vretenu, ki bi ga moral končati v stoji, a jo je moral zaradi pokrčenih nog popravljati.
"Napaka, ki se ne bi smela zgoditi. Namesto, da bi odrinil v obrat, ga je delal iz stoje, sledilo je neizbežno in Mitja je pokrčil noge," je povedal njegov dolgoletni trener Edi Kolar. Zanimivo je, da gre za lažji element, s katerim sta Kolar in Petkovšek nekoliko poenostavila zaporedje telovadnih elementov, s katerimi je imel Petkovšek težave pred tem, in prav zaradi lažje izvedbe uvedla ta element pred obratom v zakolebu in prehodom v nov element na lestvini. "Vesel sem lahko, da sem napako napravil pri lažjem elementu, saj bi imel veliko več skrbi, če bi jo pri najtežjih," pa je današnji spodrsljaj pokomentiral Petkovšek, Kolar pa dodal: "Pri kakšnem drugem elementu bi se lahko tudi poškodoval."
Pred in po napaki je Petkovšek pokazal vse svoje mojstrstvo, a jasno je bilo, da ocena 15,725 točke ne bo zadostovala za kolajno. "Zmanjkalo mi je samo nekaj centimetrov, da bi uspešno izvedel tudi ponesrečeni element, nato me je odneslo in rešitve ni bilo več. Olimpijska medalja, ki je ne dobi vsak, je bila dosegljiva," je z oceno nastopa začel Petkovšek in pristavil: "Škoda, olimpijske igre so res nekaj posebnega, saj niso na vrsti vsako leto. Morda so to moje zadnje zaradi težkega kvalifikacijskega sistema, ki ga imamo, seveda pa se bom skušal uvrstiti tudi v ekipo za London." Petkovšek je bil po tekmi vesel vsaj dejstva, da so igre zanj končane: "Tukaj sem bil res dolgo in premor med kvalifikacijami in finalom se je vlekel. Danes sem šel v to dvorano zadnjič."
Nezadovoljen je bil tudi Petkovškov trener Kolar, saj se je zavedal izgubljene priložnosti. "Z normalno opravljeno vajo je bila danes dosegljiva najmanj ocena 16,3 točke, morda več in seveda tudi vsaj srebrna medalja. Škoda, a se zgodi. Po drugi strani pa je tudi peto mesto s to napako visoko, saj bi bil Mitja lahko tudi osmi. Prepričan sem, da te napake ne bi ponovil, če bi šel zdaj še enkrat na bradljo."
Petkovšek, ki je začel torkov finalni del gimnastičnega sporeda, pa ni bil edini z napakami. Za njim je bil na vrsti izkušeni Kitajec Xu Huang, ki je z ekipo osvojil zlato medaljo že v Sydneyju 2000, a si je privoščil kar dve napaki in dobil še nižjo oceno od slovenskega tekmovalca. Neprepričljiv je bil tudi Nemec Fabian Hambüchen, večni tekmec Aljaža Pegana na drogu, ki mu ni uspelo ponoviti dosežka iz predtekmovanja, a je vseeno za dve desetinki točke ugnal Petkovška.
Uzbekistanec Anton Fokin je končal prvo polovico nastopajočih in bil prvi, ki je vajo opravil v okviru svojih zmožnosti. Na koncu se je izkazalo, da je ocena 16,2 dovolj za bron, s tem pa je 25-letni Fokin potrdil tudi lansko bronasto medaljo s svetovnega prvenstva v Stuttgartu.
Parada napak se je nadaljevala z nastopom ekipnega olimpijskega prvaka iz Atlante 1996, Rusa Nikolaja Krjukova, ki je celo padel z orodja in pristal na zadnjem mestu. Medalje pa so se delile prav na koncu, ko je najprej Korejec Yoo Wonchul, četrti iz Stuttgarta, prevzel vodstvo. Njegov rojak Taeyoung Yang je bil daleč od kvalifikacijskega dosežka, po številnih napakah pa je tudi on zaostal za Petkovškom. Nato pa je dvorana obnemela. Sledil je nastop Kitajca Li Xiaopenga, olimpijskega prvaka iz Sydneyja in bronastega iz Aten na tem orodju. Sedemindvajsetletni Kitajec je pokazal res vrhunsko predstavo in zasluženo osvojil zlato medaljo, vendar tudi njegov nastop ni bil v celoti prepričljiv, ocena 16,45 pa bi bila ob vrhunski izvedbi morda dosegljiva tudi za slovenskega šampiona.
Aljaž Pegan: Škoda, da je Mitja zapravil lepo priložnost
Za slovenskega asa na bradlji, svetovnega in evropskega prvaka Mitjo Petkovška je danes v olimpijskem finalu navijal tudi svetovni podprvak na drogu Aljaž Pegan, ki se na igre ni uvrstil zaradi togih meril izbora Mednarodne gimnastične zveze (FIG). "Res škoda, da Mitji ni uspelo in je zapravil lepo priložnost za kolajno," je dejal Pegan.
"Škoda, da se Mitji ni izšlo in da je zapravil res lepo priložnost za olimpijsko kolajno. Vendar 'nimaš kaj', napaka se ti lahko vedno zgodi. Sicer upaš, da se ti ne bo, a hudič nikoli ne počiva. Škoda je, saj je Mitja pokazal, da je bil res dobro pripravljen," je dejal Petkovškov reprezentančni sotekmovalec in dodal: "Napaka se mu je pripetila pri enem najlažjih elementov v sestavi, če ne celo pri najlažjem. Res smola, a nikoli ne moreš vedeti, kje te čaka napaka. Težko je zdaj vedeti, zakaj je do nje sploh prišlo. Precej napak so delali tudi ostali telovadci, zato bi bilo morda še lažje priti do kolajne. Škoda!"
Pegan je pazljivo spremljal tudi finale na drogu, ki ga je presenetljivo dobil kitajski telovadec Zou Kai pred Američanom Jonathanom Hortonom ter svetovnim in evropskim prvakom na drogu, Nemcem Fabianom Habüchnom. Slednji je z naslovom svetovnega prvaka na domačih tleh (Stuttgart, 2007) Peganu "preprečil" pot na Kitajsko. "To je bil res porazen finale na drogu, res zanič. Ne vem, zakaj je bilo tako. Morda so olimpijske igre res tako posebne, da je pritisk tako velik in trema povsem ohromi telovadce, a na drogu je kar šest od osmih finalistov v vajah naredilo velike napake. Tekma je bila po kakovosti slabša, kot je kakšen od svetovnih pokalov," je bil nad olimpijskim finalom razočaran Pegan.
"Če bi meni vaja uspela, sem videl, da bi gotovo dobil kolajno. Zato sem res žalosten, da me ni na Kitajskem. A ne morem vedeti, kako bi se sam spopadel s pritiskom olimpijskega nastopa. Vendar je bil današnji finale res slab," je pogovor sklenil Ljubljančan.