Peking - Matic Osovnikar bo v petkovem prvem krogu teka na 100 m na olimpijskih igrah v Pekingu tekel v deveti kvalifikacijski skupini na deveti progi, v kateri je prvi favorit Mark Burns iz Trinidada in Tobaga (osebni rekord 9,96), lanski finalist iz svetovnega prvenstva v Osaki, kjer je bil Osovnikar sedmi.
Pod desetimi sekundami je doslej tekel tudi Nigerijec Samuel Francis, ki tekmuje za Katar (9,99), Osovnikarjev državni rekord (10,13) pa je tretji med prijavljenimi v skupini. Najbližje mu je Rolando Palacios iz Hondurasa (10,22). V četrtfinale se bodo uvrstili prvi trije iz vsake od desetih skupin ter še deset najhitrejših po času.
"Sodim, da bi moral Matic priti v četrtfinale neposredno po mestih, torej z uvrstitvijo na prva tri mesta v skupini, ne pa po času. Po četrtfinalu se bo že videlo, kdo bo nastopil v finalu. Pomembno bo, da bo Osovnikar že v prvem krogu tekel hitro in si zagotovil dobro progo za naslednji tek. Na OI v Atenah je že v kvalifikacijah tekel državni rekord, podobno pa bo moral verjetno tudi tukaj, kar pa bo odvisno tudi od vremenskih razmer. Mislim, da ne bo smel 'špekulirati', kar si bo lahko privoščila le trojica ali četverica najhitrejših sprinterjev sveta. Vsi ostali bodo morali teči na vso moč že od prvega kroga naprej," je ocenil trener Osovnikarja Albert Šoba.
Slovenski atleti optimistično zrejo v svoje nastope na OI
Prve olimpijske nastope v pekinškem Ptičjem gnezdu bodo slovenski atleti opravili 15. avgusta, ko bo v kvalifikacijah prvi na tekmovališče stopil Miran Vodovnik v suvanju krogle (ob 3.05 po srednjeevropskem času), tekmovala pa bosta že tudi slovenska favorita za najvišja mesta Primož Kozmus in Marija Šestak.
Štirideset minut po Vodovniku čaka prvi krog kvalifikacij teka na 100 m Matica Osovnikarja, 55 minut za Škofjeločanom pa bo v krog za met kladiva stopil prvi adut atletske ekipe Kozmus. Kvalifikacije bo ob 5.10 začela tudi Brigita Langerholc v teku na 800 m. Zvečer po pekinškem času (ob 13.45 po srednjeevropskem) bo na programu drugi krog teka na 100 m, ob 15.40 pa bo kvalifikacije troskoka začela še ta čas prva dama slovenske atletike Marija Šestak.
V naslednjih dneh bodo tekmovali še preostali člani atletske odprave, v kateri manjka le še Boštjan Buč, slovenski rekorder na 3000 m zapeke, ki bo na Kitajsko prišel v petek. Vsi nestrpno čakajo, da bodo stopili v tekmovalno areno.
Martina Ratej s svojim letošnjim državnim rekordom v metu kopja (63,44 m) sodi v širši krog favoritinj za visoka mesta. "Na OI sem se pripravljala v Šentjurju in sem prišla na Kitajsko 9. avgusta takoj v olimpijsko vas. V Jantaju, kjer se je pripravljala večina naših atletov, tako nisem bila. Brez težav sem trenirala in sem zelo zadovoljna. V zadnjem obdobju je bilo vse podrejeno vadbi in prilagajanju posebnim okoliščinam kvalifikacij, v katerih so na programu le tri serije. Le tega, kašen občutek bom imela med nastopom pred 90.000 gledalci, ni bilo mogoče videti. Moj cilj je nastop v finalu. Upam, da me ne bo zdelala trema," je menila Ratejeva.
Zadovoljen je tudi trener Ratejeve Andrej Hajnšek: "Vse sva naredila tako, kot sva si zamislila. Tu se bova učila za OI v Londonu, vendar pa je že na Kitajskem najin cilj nastop v finalu. V Londonu bodo načrti še veliko višji."
Nina Kolarič je z letošnjim državnim rekordom napovedala, da bi lahko v Pekingu pripravila presenečenje in se uvrstila v finale skoka v daljino. "Mislim, da glede na moje letošnje dosežke finalni nastop ne bi bil tako veliko presenečenje. Najpomembneje bo, da bom zmogla dolge skoke v treh kvalifikacijskih poskusih. Kot vsaka tekmovalka bi jih tudi sama imela raje na voljo šest. Bom poskušala na ogrevanju narediti še kakšen skok. Mislim, da mi kvalifikacije ne bodo delale težav. Ker sem s treningi v zadnjem obdobju pridobila na hitrosti, sem podaljšala tudi zalet in težav s prestopi, kot na državnem prvenstvu, ki je bila tekma za testiranje forme med 'polnim' treningom, nimam," je povedala Kolaričeva.
Sonja Roman se veliko nadeja od svojega teka na 1500 m: "V Jantaju smo zelo dobro trenirali. Meni je pomagal Milovan Savič, trener Brigite Langerholc. V soboto in nato tudi na zadnjem treningu v ponedeljek sem ga morala dvakrat vprašati, ali je res ura pokazala toliko, kot mi je rekel. Tudi zame je bilo presenečenje, da sem tako hitra. Kvalifikacije na 1500 m bodo odpadle, zato bo polfinale šele 21. avgusta. Dobro je, da mi naslednji torek ne bo potrebno teči zjutraj, po drugi strani pa tekmo že nestrpno pričakujem in bom nanjo še kar nekaj dni čakala."
Kranjčan Rožle Prezelj je imel letos zelo kratko sezono v skoku v višino, ker ga je pestila bolezen. "Imel sem težave virusno mononukleozo in tri mesece nisem smel trenirati. Ponovno sem začel z vadbo šele sredi aprila. Sedaj sem dobro pripravljen, le skakalna samozavest bo še potrebna. 'Pilil' sem predvsem zadnje tehnične detajle, pomembna pa je bila tudi aklimatizacija in počitek. Kvalifikacijska norma je 2,32 m in je zelo visoka, kar 43 pa nas je prijavljenih. Kljub vsemu si želim priti v finale," si je zaželel Prezelj.
"Sem v podobni formi, kot v Sloveniji. Imel sem zelo dobre treninge pred odhodom na Kitajsko. Ne vem, kakšni bodo pogoji na dan moje tekme, lahko bo vroče ali pa deževno. Tisti, ki se bodo najbolje znašli, bodo prišli daleč. Upam, da bom med temi tudi sam. Vetrovno verjetno ne bo, imam pa težave z vlago zaradi oprijema palice. Zato bom moral dobro namazati palico za dober oprijem," je pojasnil Brežičan Jure Rovan, slovenski rekorder v skoku s palico.
Pia Tajnikar se nadeja, da bo v teku na 100 m v svojem prvem olimpijskem nastopu tekla okrog svojega osebnega rekorda: "Zelo mi je všeč v olimpijski vasi, ker je vzdušje že bolj živahno. V Jantaju je bilo tako, kot da sem na počitnicah ali na pripravah, čeprav smo zelo trdo trenirali. Zadovoljna sem, ker mi gre dobro pri vadbi. Danes me čaka zadnja pomembna vadba, nato se bom skušala spočiti. Zame OI niso posebna tekma, igre skušam razumeti tako, kot vsako drugo tekmo. Vem sicer, da temu ne bo tako, ko bom stopila na poln stadion. To bom skušala 'odmisliti' in se osredotočiti le na svoj tek."
Sabina Veit je v teku na 200 m olimpijsko normo dosegla praktično tik pred odhodom na OI, na DP v domačem mestu, kjer je za dve stotinki zgrešila slovenski rekord legendarne Merlene Ottey (22,72). "Ta dosežek mi je dal dodatni zagon. Ne pričakujem sicer, da bom na OI ponovila ta izid. Želim si, da bi potrdila normo s časom okrog 23 sekund. Vsi treningi kažejo, da je forma ostala dobra, čeprav sem bila po lovi na normo in zato številnih tekmah zelo utrujena. Pričakujem, da se bom uvrstila v četrtfinale, za polfinale pa bi morala izboljšati slovenski rekord."
Mariborski mnogobojec Damjan Sitar bo skušal popraviti svoj slovenski rekord: "Normo za OI sem dosegel pričakovano, saj sem se zanjo zelo trudil v celotni sezoni. Delo je bilo poplačano, vendar še ni končano. Na OI si želim izboljšati svoj državni rekord, kar bi zadostovalo za uvrstitev okrog 20. mesta. V metih imam največ rezerv in sem jim posvetil največ časa. Sam sebi sem še 'dolžnik' s tekme, na kateri sem dosegel slovenski rekord; rezerve imam še v skoku v višino ter 10 do 20 cm v skoku s palico."
Damjanu Zlatnarju, slovenskem rekorderju na 110 m ovire, je po opravljeni magnetni resonanci boleče Ahilove odleglo. Slika je namreč pokazala, tetiva da ni natrgana. Tako kot Ratejeva, Kolaričeva, Romanova, Tajnikarjeva, Veitova in Sitar je debitant na OI tudi Ljubljančan Matija Kranjc, ki bo tekmoval v metu kopja. "To bo moj prvi olimpijski nastop, vendar posebne treme ne čutim. Ne vem sicer, kako bo s tem, ko se bom znašel v kvalifikacijah pred 90.000 gledalci na osrednjem stadionu. Sem dobro pripravljen. Večino dela sem postoril že med sezono in sedaj le še skrbim, da mi forma ne bi padla. Želim si, da bi vrgel svoj najboljši letošnji rezultat, to je prek 76 metrov," je dejal Kranjc.
Kot zadnji slovenski športnik na letošnjih OI bo zadnji dan iger, 24. avgusta, v maratonu tekmoval Roman Kejžar, ki je tudi najstarejši član atletske ekipe. "Šele 19. avgusta imamo ogled proge. Le del sem jo doslej videl iz avtomobila. Na prvi pogled se mi zdi, da je precej ravnih odsekov, ki so malce razgibani. Več bo jasno po ženskem maratonu. Poleg tega se iz dneva v dan spreminja vreme. Drugi dan po prihodu sem na treningu težko dihal. V grlu sem občutil smog. Onesnaženost zraka se spreminja glede na vreme; današnji močan naliv pomeni veliko olajšanje. Včasih je tudi manj vroče, kot večino dni. Največji problem je vlaga, ki je zelo moteča pri največjih naporih. Pri običajni hoji sem se nanjo že privadil. Povzeto povedano, pogoji bodo težki in doseženi časi podobni, kot lani na SP v Osaki, ko so bili vremenski pogoji tudi zelo slabi in temu ustrezni izidi. Ker letos nisem delal 'hitrih' treningov, so lahko taki pogoji zame tudi prednost," je sklenil Kejžar.