Petkovšek: Če bi bila medalja nedosegljiva, bi ostal doma

Na olimpijske igre v Pekingu danes odhaja prvi večji kontingent slovenskih športnikov. Že dopoldan sta proti Kitajski odletela telovadca Mitja Petkovšek in Adela Šajn.

Objavljeno
31. julij 2008 13.58
Kl.F./STA
Kl.F./STA

New York/Brnik - Na olimpijske igre v Pekingu danes odhaja prvi večji kontingent slovenskih športnikov. Že dopoldan sta proti Kitajski odletela telovadca Mitja Petkovšek in Adela Šajn. Petkovšek je tudi pred odhodom poudaril, da ne sodi v ožji krog favoritov, možnosti za medaljo pa vseeno vidi.

 

"Možnosti za medaljo so približno desetodstotne. Če bi menil, da jih sploh ni, potem v Peking ne bi potoval," je povedal Petkovšek, ki je bil zelo zadovoljen tudi s treningi v zadnjem obdobju. Realno si Petkovšek želi vsaj uvrstitev v finale. "Če bodo vsi opravili svoje vaje, bi Mitja glede na svoje izhodišče lahko računal na peto mesto, a igre so vedno specifična tekma," pa je dodal njegov trener Edi Kolar, ki ga bolj kot kvalifikacije skrbi čas, ko bo med finalom in kvalifikacijami treba obdržati formo. "Vmes je kar deset dni in ne bo lahko. Na srečo je Mitja vsaj v kvalifikacijah na vrsti v zadnji skupini in lahko bova malo taktizirala."

 

"Vem, da se mi nastop lahko ponesreči. Verjetno bi bilo lažje, če bi v Sydneyju nastopil dobro, a mi je tam spodletelo. Ne glede na vse, se bom v Pekingu trudil kot lev. Tekmo komaj čakam. Zdravje je dobro, ravno zdaj sem v fazi, ko ni vse razboleno in menim, da sem se na igre dobro pripravil. Vsekakor sem danes večji optimist kot pred 14 dnevi. Sicer pa težko napovedujem kaj in kako, saj na treningih nisem nikoli v formi, da bi vajo naredil brez napak. Sem tip tekmovalca, ki za najboljše dosežke rabi močno tekmo in adrenalin ter seveda kanček sreče." Pa tudi pritiski pred tekmo so z zrelostjo za trenerja in tekmovalca manjši. "Pred osmimi leti v Sydneyju sva razmišljala drugače. Zdaj na tekmo odhajava kot na svetovno ali pa evropsko prvenstvo. Cilji so seveda visoki, a se svet ne bo podrl, če nastop ne bo uspešen. Seveda so olimpijske igre nekaj drugega in tudi Mitja je imel večjo vnemo na treningih, vseeno pa za naju to ostaja le ena od zelo pomembnih tekem," še dodaja Kolar.

 

Petkovšek je nazadnje zablestel spomladi, ko je v Lozani osvojil naslov evropskega prvaka. Vaja za Peking bo nekoliko težja. "Dodala sva belleja in izhodiščna ocena je zdaj 6,8. Sam belle niti ni tako težak, v povezavi s tremi toči pa se lahko zgodi marsikaj in če ne bo treba, ga v kvalifikacijah še ne bova pokazala," po pred tekmo napoveduje trener.

 

Adela Šajn se je na olimpijske igre uvrstila skozi zadnja vrata, kot rezerva. S tem je seveda dobila dodatno spodbudo za trening. "Pred štirimi leti sem nastope gledala po televiziji in razmišljala, da bi v Pekingu tudi sama rada nastopila in s tem se mi je izpolnila ena od želja. To je seveda le začetek in še enkrat bom skušala nastopiti tudi v Londonu čez štiri leta. Tukaj si želim, da bi pokazala nastope podobne tistim z začetka sezone, s čimer bi se lahko uvrstila nekje okrog 20. mesta. Trenirala sem dobro."

 

Slovenskih olimpijcev bo v Pekingu torej vse več. Na Kitajskem je že večina jadralcev, kajakaš na divjih vodah Peter Kauzer, badmintonistka Maja Tvrdy pa se je na poti na Kitajsko ustavila še na treningih v Rusiji. Popoldan bo proti Kitajski odletel največji kontingent slovenskih športnikov.

 

SI Petkovška že vidi z zlatom okrog vratu

 

Kot je pred dnevi poročal ameriški športni tednik Sports Illustrated, ima v slovenski olimpijski reprezentanci največ možnosti za zlato odličje v Pekingu telovadec Mitja Petkovšek. Na zmagovalnem odru naj bi bila še veslača Iztok Čop in Luka Špik, ki bi v dvojnem dvojcu osvojila srebro, ter atlet Primož Kozmus z bronom pri metu kladiva.

 

Petkovšek se z napovedjo časnika prav gotovo ne bi strinjal, saj je že večkrat poudaril, da bo kolajna na OI znanstvena fantastika, medtem ko ga ameriška revija uvršča kar na prvo mesto. Tudi veslaška asa Čop in Špik, ki sicer letos nista blestela na največjih tekmah, na bi prav v Pekingu upravičila svoj sloves. Zlato je sicer oddano Novozelandcema Robu Waddellu in Nathanu Cohenu, a ker blejska veslača na največjih tekmovanjih še nista razočarala, bosta tudi v Pekingu stopila na zmagovalni oder. Slovensko zbirko kolajn naj bi po mnenju SI dopolnil svetovni podprvak v metu kladiva Primož Kozmus. Na olimpijskem stadionu bi naj orodje po mnenju časnika dlje zalučala le Belorus Ivan Tihonov in Madžar Krisztian Pars.

 

Zanimivo je, da je Sports Illustrated pred štirimi leti napovedal, da bo Slovenija v Atenah osvojila štiri kolajne, kar se je dejansko zgodilo. Zadeli so pri veslanju (srebro Čopa in Špika) in v atletiki (bron Jolande Čeplak na 800 metrov), preveč pa so pričakovali od Rajmonda Debevca (dve odličji). Presenetila sta jih bronasta judoistka Urška Žolnir in jadralec Vasilij Žbogar.

 

Sports Illustrated še navaja, da bo zvezdnik iger v Pekingu nedvomno ameriški plavalec Michael Phelps, ki naj bi osvojil osem zlatih kolajn in porušil rekord sedmih zlatih kolajn Marka Spitza, ki jih je slednji osvojil v Münchnu leta 1972. ZDA bodo tudi država, ki bo osvojila največ kolajn, največ zlatih pa bo dobila Kitajska.