Potrebujemo kreativnega predsednika SZS, ki bo delal za vse

Delova anketa: eni zagovarjajo profesionalnega predsednika SZS, drugi želijo ostati pri starem sistemu.

Objavljeno
26. september 2012 16.42
SLOVENIJA,LJUBLJANA,27.10.2010.ZASLISANJE PREISKOVALNE KOMISIJE O BREZPLACNIKIH.NA SLIKI DRAGO BAHUN.FOTO LJUBO VUKELIČ/DELO
Tanja Volarič, šport
Tanja Volarič, šport
Drago Bahun, predsednik OK Planica: »Težko bi se opredelil za koga od obeh kandidatov, saj oba dobro poznam. Oba sta tudi nakazovala nujnost tega, kar menim, da bo primarna vloga novega predsednika: vzpostavitev povezave s klubi in krepitev klubskega sistema. V zadnjem času se je vse vrtelo okrog vrhunskega športa, toda če ne bo novi predsednik nekaj ukrenil pri reševanju v bazi, tudi vrha kmalu ne bo več. Sicer pa načeloma nisem za to, da to postane profesionalna funkcija. Predsednik mora povezovati, pri tem pa mora imeti ob sebi dobrega menedžerja.«

Uroš Velepec, biatlonski trener: »Rad bi, da predsednik vrne mir v SZS ter da znotraj zveze začnemo bolj usklajeno delovati. Bolje sicer poznam Primoža Ulago, na Pokljuki je predstavil svoj program, vem, da je sposoben in zagnan. Tomaža Kunstlja pa ne poznam. Vendar mislim, da večjih razlik ne bi smelo biti ne glede na to, kdo bo izvoljen. Kdor bo zdaj predsednik, bo v vsakem primeru stopil v d... in bo moral počistiti številne stvari iz preteklosti. Bi pa moral biti profesionalec, saj če hočeš voditi takšno organizacijo, moraš to početi 24 ur na dan.«

Janez Kocijančič, predsednik OKS: »Imam svoje mnenje, a se javno do obeh kandidatov ne bom opredeljeval, saj ju volijo klubi. Potrebujemo močnega in avtoritativnega predsednika, ki bo zagotovil demokratično delovanje SZS in trošenje po disciplinah v okviru zagotovljenih sredstev. Prav tako bi moral biti predsednik s svojim ugledom sposoben zagotoviti denar od pokroviteljev vsaj v višini od 10 do 15 odstotkov zdajšnjega proračuna SZS. A to mora biti amaterska funkcija, predsednik mora biti človek, ki ne živi od smučanja in ki z njim ni poslovno povezan.«

Jure Košir, nekdanji smučar: »Ker se nisem posvečal volitvam, programov ne poznam. Menim pa, da bo moral novi prvi mož predvsem zagotoviti, da bodo discipline lahko izvajale programe. Vsi poznamo težave SZS, vemo za samoprispevke, krčenje reprezentanc ... Ne zdi se mi sicer nujno, da bi zdaj predsednik postal profesionalec, lahko pa je tudi, če zagotovi denar. Prejšnji, ki je prinesel precej denarja, tudi lastnega, ni bil profesionalec. Menim, da so rezerve SZS drugje, treba je spremeniti način trženja, skrčiti obseg organizacije, predvsem zmanjšati stroške operative.«

Oto Giacomelli, nekdanji direktor skakalnih reprezentanc in novinar: »V SZS je nujna temeljita reforma, toda zmagovalca bo v polovici mandata, kolikor ga je ostalo, čakalo težko delo. Predvsem bo moral imeti srečno roko pri izbiri sodelavcev, ki bodo znali oceniti, kje so ključne težave in zgodbo pripeljati do končnega cilja, OI v Sočiju, ki niso daleč in bodo zelo pomembne za nadaljnji gmotni položaj zveze. Verjamem, da je Ulaga v prednosti, ker kot bivši športnik pozna vrhunski šport. Zdaj ni več dovolj biti le koordinator, predsednik bo moral biti kreator.«

Petra Majdič, nekdanja tekačica: »Presenetilo me je, da je tako malo kandidatov, nihče več se ne upa izpostaviti za ta položaj. V njunih programih sem opazila razliko predvsem v tem, da je Kunstelj dejal, da nordijci ne potrebujejo toliko pomoči in da se bo bolj osredotočil na reševanje alpinskega dela, medtem ko Ulaga tega ni naredil. Ker pa sem s slednjim sodelovala v preteklosti, se ne morem objektivno opredeliti do obeh. Hočem le, da se končajo govorice o pripadnosti kandidatov. Kdor bo zmagal, bo moral delati za vse.«