S Kitajci se ne smete pogovarjati o seksu

Kitajska vlada je določila osem vprašanj, ki jih domačini ne smejo postavljati udeležencem olimpijskih iger; tako naših športnikov in športnic ne bodo smeli spraševati o njihovi spolnosti.

Objavljeno
30. julij 2008 13.16
Mitja Lomovšek
Mitja Lomovšek

Kitajska vlada je določila osem vprašanj, ki jih domačini ne smejo postavljati udeležencem olimpijskih iger; tako naših športnikov in športnic ne bodo smeli spraševati o njihovi spolnosti. Dež zadnje upanje za izboljšavo zraka?

 

Po odprtju olimpijske vasi, v kateri pa ne bodo prebivali ameriški športniki in športnice, v Peking počasi prihajajo prvi udeleženci letošnjega največjega športnega tekmovanja. Množičnega obiska iz Slovenije ni pričakovati, čeprav se tudi slovenska hiša v severozahodnem predelu skoraj dvajsetmilijonskega velemesta počasi polni. Ker je vsakršen tak dogodek mogoče izkoristiti tudi za turistične namene, je dobro vedeti, kaj Slovence čaka v stiku s Kitajci. Ti precej dobro govorijo angleško, a ker gre nedvomno za posebno državo, v njej veljajo tudi posebna pravila. Komunistični časi so pač tu še vedno realnost. Za tiste, ki socializma ne poznajo, so zadnji ukrepi tamkajšnje vlade sila nenavadni, za tiste, ki so to obdobje doživeli, malo manj.

 

A vendarle je koristno vedeti in tudi spoštovati, da so se oblasti odločile, da med igrami zaprejo številne nočne klube. Uradno zaradi varnostnih razlogov, v resnici pa zato, da bodo čim bolj zmanjšali stik domačinov s tujci, da zadnji ne bi izvedeli, kakšno je resnično življenje največjega naroda na svetu. Pod vplivom nočnega življenja bi se domačini nedvomno še bolj razgovorili. In ker je stik s tujci treba čim bolj omejiti, so oblasti ta teden popolnoma nesramežljivo izdale posebno direktivo, v kateri državljanom priporočajo (torej tako rekoč prepovedujejo) da bi tujcem postavljali naslednjih osem vprašanj: koliko zaslužite, kakšno je vaše seksualno življenje, katere nepremičnine imate v lasti, imate težave z zdravjem, kakšna je vaša politična opredelitev, katere veroizpovedi ste, koliko ste stari in iz kakšne družine prihajate.

 

Ta so torej prepovedana, čeprav je vsakomur jasno, da jih moti le tematika politike. Za njihovo družbo velja, da je pogovor o spolnem življenju in zaslužkih veliko bolj pričakovan kot v zahodnih kulturah.

 

Ker vlada s temi prepovedmi misli resno, je postavila tudi posebne opozorilne panoje, saj meni, da bi bila takšna vprašanja neugodna za turiste, navijače, novinarje, športnike in druge člane olimpijske delegacije.

 

Za zadnje pa bo neugodno tudi ozračje. Potem ko so pred časom zagotavljali, da bo zrak v Pekingu med igrami čist - a trenutno nič ne kaže, da bo - so se spomnili nečesa novega. V torek so optimistično sporočili, da bo zrak zagotovo čist, ker naj bi v prihodnjih dneh deževalo in naj bi pihal močan veter. Pred časom so zagotavljali, da bodo to dosegli z zmanjšanjem prometa in zaprtjem tovarn, zdaj pa očitno računajo na pomoč dežja in vetra. Ta naj bi le zmanjšal smog. Obenem pa se prireditelji bojijo, da bo deževalo tudi 8. avgusta na dan slovesnega odprtja. Takrat bi to pokvarilo spektakel. V tednu, ko se igre začenjajo, meteorologi tudi po zgodovinskih izračunih napovedujejo, da bo na začetku dogodka deževalo od pet do sedem dni v tednu. A bolje mokra koža kot zastrupljena pljuča.

 

Iz Slovenskih novic.