Štajerska enota za delo je Iztok Čop

Z od 19 do 21 let starimi veslači v čolnu je slovenski dvojni četverec ena najmlajših posadk v Pekingu. Janez in Jernej Jurše, Gašper Fistravec in Janez Zupanc, ki jim je bolj malo mar za strah pred konkurenco, sledijo lastnim ciljem.

Objavljeno
03. avgust 2008 20.32
Mladi četverec si je zanesljivo zagotovil finalni nastop
D.L.
D.L.

Ljubljana - Z od 19 do 21 let starimi veslači v čolnu je slovenski dvojni četverec ena najmlajših posadk v Pekingu. Veslanje resda ni disciplina, v kateri bi se dalo preskakovati vrstni red, kajti kilometrina ima pomembno težo, toda mladost in z njo povezana »norost« ima tudi svoje prednosti. Janez in Jernej Jurše, Gašper Fistravec in Janez Zupanc, ki jim je bolj malo mar za strah pred konkurenco in sledijo lastnim ciljem, so neustrašnost v mednarodni konkurenci doslej že dokazali. Prvi veliki met jim je uspel lani, ko so se prerinili v veliki finale na članski tekmi svetovnega pokala v Amsterdamu.

 

Mariborska zasedba še po marsičem odstopa od pravil. Veslači so si različni tako po rasti kot nekaterih sposobnostih in imajo za seboj različno dolg veslaški staž. Medtem ko sta Zupanc in Fistravec v 13 letih neprekinjenega treninga z Janom Špikom in Markom Pilipovičem dosegla prvi vrhunec kariere pred štirimi leti z zmago na mladinskem svetovnem prvenstvu v Banyolesu, sta bratranca Jurše sestavila le po pet let treninga. Jernej je zaradi nizke rasti prekinil vadbo in presedlal k tenisu, a se je pozneje vrnil, Janezu je šla navzkriž oddaljenost, saj je stanoval predaleč, da bi lahko sam hodil na Dravo. Za nameček je Jernej zaradi dolgotrajne rehabilitacije po poškodbi leto 2005 preživel na suhem, Janez je sezono 2006 preživel z mlajšim Špikom v dvojnem dvojcu (na mladinskem svetovnem prvenstvu sta bila peta), lani pa je mladinsko sezono izpustil, ker so ga že potegnili v ekipo mlajših članov in se je mladinskemu svetovnemu prvenstvu v Pekingu odpovedal v zameno za člansko prvenstvo do 23 let na Škotskem.

 

Selitve in različne kombinacije posadk so fante združile lani, projekt, ki je začel nastajati leto prej, pa je imel natančno zastavljen cilj - uvrstitev dvojnega četverca med olimpijske posadke. Še lani je mariborska četverica delala po različnih programih; Janez po mladinskem, drugi po programu za mlajše člane. Napredek posadke se je s prebojem med šesterico najhitrejših pokazal na drugi tekmi svetovnega pokala na Nizozemskem, toda potem je njihovo pot navzgor začasno ustavila prometna nesreča. Pot iz Amsterdama se je končala v Avstriji, ko je kombi zdrsnil s ceste. Veslači so jo na srečo večinoma odnesli brez dolgotrajnih poškodb, a je bil trening vendarle moten. Čeprav so se hitro pobrali, do Škotske zaradi zamujenega treninga niso mogli povsem dohiteti tekmecev. Izpadli so iz najožjega kroga kandidatov za kolajne in tekmo končali na petem mestu.

 

Prometna nesreča, ki jim je pošteno premešala načrte, je postavila pod vprašaj njihov nastop na članskem svetovnem prvenstvu in možnost, da bi si olimpijski vizum priborili v Münchnu. Odločitev, da bodo tekmovanje na Bavarskem izpustili, se je pozneje izkazala za zelo modro. Etapni cilj se je premaknil na junijsko kvalifikacijsko regato v Poznanju, ko so bili fantje spet v polnem zagonu in so priveslali do želenega cilja. Kot tretji slovenski čoln so si zanesljivo priborili olimpijski nastop v Pekingu.

 

Več v tiskanem Delu