Alenka Čebašek le 12 sekund od stopničk

Slovenska smučarska tekačica je za presenečenje poskrbela z 10. mestom na petkilometrski tekmi prosto.

28. november 2015 10.56
iza smučarski tekači

Kuusamo - Če se sezona svetovnega pokala v smučarskih tekih v Kuusamu ni začela po željah iz slovenskega tabora, saj so sploh dekleta v šprintu nastopila pod pričakovanji, je danes za precej več zadovoljstva na Finskem poskrbela Alenka Čebašek, ki je bila že včeraj najboljša Slovenka na 36. mestu, na današnji petkilometrski preizkušnji v prosti tehniki pa se je izkazala še precej bolj z odličnim desetim mestom. Bila je celo najboljša Neskandinavka, vpisala pa svojo drugo najboljšo uvrstitev na tekmah svetovnega pokala, uspešnejša je bila le na trikilometrskem prologu v prosti tehniki konec predlanskega decembra v nemškem Oberhofu.

Šestindvajsetletna tekačica TSK Bled je prvi odsek končala na sedmem mestu, po treh kilometrh napredovala že do petega, šele v finišu so ji rahlo pošle moči, a je vseeno za rep zadržala mesto v udarni deseterici. Naposled je za zmagovalko zaostala 37,5 sekunde, do šestega mesta jo je ločilo manj kot pet sekund, do stopničk zgolj dvanajst. Druge slovenske prredstavnice so bile manj uspešne: Vesna Fabjan je zasedla 39. mesto (+1:04,5), Lea Einfalt je bila 46. (1:09,5), Nika Razinger pa je zaokrožila petdeseterico (1:13,6). Razlike so bile sicer zelo pičle.

»Začela sem hitro, saj sem vedela, da proga ni zahtevna in da mi ustreza. Klanci so sicer dolgi, a spusti ravno tako, zato sem se lahko spočila. Na progi sem bila kar malo šokirana, ko so mi trenerji govorili, kako visoko sem. Seveda sem dobila novo moč in do konca skušala iz sebe iztisniti, kar se je dalo,« je poudarila Čebaškova, ki bo jutrišnje zasledovanje začela kot 16. zaradi seštevka s petkovimi šprinterskimi rezultati.

»Alenka se je izkazala, naredila odličen rezultat, lahko jo pohvalimo. Vesnin rezultat je soliden, res pa je, da je imela številko precej zadaj. Lein rahel hendikep je bila številka ena, ker proga še ni bila zvožena in so smuči slabše stekle. Nika ni tekla odlično, temveč povprečno, a se stanje izboljšuje. Začela je počasi in previdneje. Gledano v celoti moramo biti zadovoljni, sploh glede na petkove dosežke. Današnja slika je malo realnejša. Tudi za jutri ima Alenka dokaj dobro izhodišče,« pa je vtise strnil trener Marko Gracer.

Za novo norveško zmago je poskrbela domala celo progo vodilna Therese Johaug, ki je prvo izzivalko, Švedinjo Charlotte Kalla, pustila za seboj za skoraj 18 sekund, na zmagovalnem odru jima je družbo delala še ena Švedinja Ida Ingemarsdotter z zaostankom 25,4 sekunde.

V moški konkurenci se je zmage na 10-kilometrski preizkušnji veselil Norvežan Martin Johnsrud Sundby, v srditem dvoboju za drugo mesto pa je Kanadčan Alex Harvey za pičle štiri desetinke ugnal Švicarja Daria Cologno. Slovenske barve je zastopal mladi Miha Šimenc in z zaostankom skoraj dveh minut in pol zasedel 86. mesto. Precej zanimanja pa je pritegnil tudi nastop francoskega biatlonskega asa Martina Fourcada, ki je za zmagovalcem zaostal 43 sekund, kar je zastovalo za 22. mesto.

Jutri bo v Kuusamu na sporedu še zasledovanje - moške čaka 15-kilometrski, ženske pa 10-kilometrski izziv.