Ljubljani – Sezona deskanja prostega sloga je s tekmami svetovne serije v akrobatskih skokih (big air) pravzaprav že v polnem teku, a šele danes bo vanjo vstopil naš najboljši Tim-Kevin Ravnjak. Velenjčan je doslej večinoma nastopal v snežnem žlebu, z mislimi na OI 2018 pa je razširil svoj repertoar na vse tri discipline.
Tako bo danes šele drugič v karieri nastopil na tekmi akrobatskih skokov v Mönchengladbachu v Nemčiji, a tudi ta je zanj kar nekaj časa visela v zraku. Ravnjak bi namreč moral sezono začeti že prejšnji konec tedna na olimpijskem prizorišču v Pjongčangu, a je tik pred tekmo obnovil poškodbo stopala, ki mu je sicer pokvarila dobršen del priprav na sezono. A se je pred dnevi, po pregledu z magnetno resonanco, razveselil, da ni nič hujšega. Zdravniki so ocenili, da gre samo za vnetje po poškodbi in da lahko tekmuje, ali bo odpotoval tudi na prve tekme snežnega žleba v ZDA, pa se bo odločil glede na počutje.
Poškodoval se je sicer poleti na pripravah na Novi Zelandiji. Načrtoval je, da bo tam ostal tri tedne in pol, a že četrti dan je vse pokvarila poškodba. »Pri ogrevanju sem doskočil v žlebu, nogo mi je čudno zavilo, strgal sem mišico v stopalu in tudi vez med prvo in drugo stopalno kostjo. Zato sem hitro letel nazaj domov, nato pa dva meseca in pol počival, na sneg sem šel le tu in tam, za občutek, a kaj veliko nisem mogel trenirati,« je povedal o svojem nesrečnem poletju, ko je praktično ostal brez snežnega treninga. Na začetku pripravljalnega obdobja je bil sicer nekaj dni v Les 2 Alpes, a tam deskal bolj za občutek. Glavne priprave je nato načrtoval v Novi Zelandiji, kjer bi se v največji meri posvetil žlebu, toda prišla je poškodba. »Kar se tiče snežnih priprav, skorajda slabše ne bi moglo biti. Vsega skupaj sem zbral le deset dni, kar je zelo, zelo malo. Toda vseeno se mi zdi, da se mi to v Koreji, ko sem se vrnil na sneg, ni kaj prida poznalo. Seveda bi bilo dobro, da bi vsaj zdaj lahko bil v polnem pogonu. Želel sem si tekme, bil sem zelo motiviran, a kaj morem, treba je poslušati telo,« je razmišljal.
Kljub težavam pa 20-letni deskar ni spremenil ciljev, ki si jih je začrtal za to sezono: nastopal bo na tekmah vseh treh disciplin prostega sloga (big air, slopestyle in half pipe) in skušal v njih osvojiti olimpijske norme. »Mislim, da je to še vedno izvedljivo, delal bom na tem, da mi uspe. Za poškodbo nikoli ni pravi čas, je pa res nehvaležno, da se mi je to zgodilo ravno pred začetkom sezone, ki sem jo pričakoval zelo dobro telesno pripravljen,« je dejal varovanec kondicijskega trenerja Mitje Bračiča, s katerim je vadil celo poletje in kljub poškodbi vzdrževal telesno pripravljenost. Kot pravi, je sicer na ta račun opustil vadbo gimnastike, vendar pa v tako dobri kondiciji ni bil še nikoli. Ta mu bo v naporni sezoni, ko bo nastopal na vseh tekmah, še kako prav prišla.
Kako to, da se je odločil za vse tri discipline? »Že pri 14 letih se tekmovalci odločajo le za eno ali drugo disciplino, deskanje gre vse bolj v to smer, sam pa menim, da moraš kot dober deskar obvladati vse. Z uvrstitvijo na OI bi rad dokazal, da se da tekmovati v vseh treh. Se pa zavedam, da je praktično nemogoče biti v njih tudi v vrhu,« je še priznal osmi v snežnem žlebu na OI v Sočiju in bronast s SP 2015. Si ni v Sočiju po sijajnem uspehu in preboju v finale mar raje zadal cilja, da mu po štirih letih v žlebu uspe še nekoliko višje? »Malo sem spremenil mišljenje. Vsekakor mi je še vedno močno v interesu dosegati še boljše rezultate, a osebni cilj je zdaj nekoliko drugačen, v večji izziv mi je, da se razvijam kot deskar.«
Na današnji tekmi skokov bo ob Ravnjaku nastopila še Urška Pribošič, oba se bosta nato v ZDA na tekmah v žlebu pridružila glavnemu trenerju slovenske reprezentance Matevžu Pristavcu, ki je v Copper že odpeljal Evo Kralj, Kajo Verdnik, Maxa Kralja Kosa in Tita Štanteta.













