Bremova slavila v Courchevelu, Drevova sedma

Avstrijka Eva-Maria Brem je zmagala na veleslalomski tekmi v Courchevelu, s sedmim mestom se je izkazala Ana Drev.

19. december 2015 20.03
20. december 2015 09.15
M. Ž.
M. Ž.

Courchevel - Alpske smučarke so se v Courchevelu pomerile na četrti veleslalomski tekmi sezone, zmagala pa je Avstrijka Eva-Maria Brem.

Bremova je vodila že po prvi vožnji, v kateri si je prismučala 9 stotink prednosti, v finalu pa zavoljo odličnega srednjega dela stopila na najvišjo stopničko zmagovalnega odra. Drugo mesto sta si razdelili Švicarka Lara Gut in Norvežanka Nina Løseth (+0,17).

V slovenskem taboru so imeli razlog za dobro voljo, saj je Ana Drev končala na visokem sedmem mestu (+0,80) in postavila izid kariere. Drevova je bila po prvi vožnji petnajsta, nato pa s tretjim časom finalne serije pridobila še osem mest. Nove točke je s 23. mestom osvojila tudi Katarina Lavtar (+3,36). Ilka Štuhec je bila 46. (+3,63), Tina Robnik pa 52. (+4,19).

V skupnem seštevku svetovnega pokala vodi Lara Gut (558 točk), druga je Američanka Lindsey Vonn (500), tretja pa Švedinja Frida Hansdotter (344).

POTEK TEKME

Prva vožnja

Tekmo je začela Francozinja Tessa Worley in s progo opravila v času 1:01,47. Francozinja ni dolgo ostala na prvem mestu, saj jo je prehitela že naslednja tekmovalka, Švicarka Lara Gut. Ta je imela po polovici proge le dve stotinki prednosti, kar je do tretjega vmesnega časa povečala na 32 stotink, zaradi slabšega zadnjega dela pa je ohranila le devet stotink naskoka.

Gutova je dolgo ostala v vodstvu, za njo je s številko šest zaostala tudi najboljša veleslalomistka te sezone, Italijanka Federica Brignonone, ki je z zaostankom 62 stotink zasedla četrto mesto.

Za spremembo na samem vrhu je s številko sedem poskrbela Avstrijka Eva-Maria Brem. Ta je pri prvi primerjavi zaostajala za 14 stotink, nato pa že pri drugi vodila za petnajst stotink, svojo prednost nato povečala na 33 stotink, končna razlika pa je bila devet stotink.

Prvo deseterico je zaokrožila najboljša smučarka v svetovnem pokalu, Američanka Lindsey Vonn. Ameriška šampionka je odlično začela veleslalom in imela pri prvi primerjavi enajst stotink prednosti, preostanek njenega nastopa pa je bil slabši in je zasedla sedmo mesto (+0,89).

Najboljšim se je s številko 14 približala Norvežanka Nina Løseth, ki si je do prve primerjave prismučala 33 stotink prednosti, kar ji ni zadoščalo za prevzem vodstva, saj je za Bremovo zaostala za 30 stotink, kar pa je pomenilo visoko četrto mesto.

Prva slovenska smučarka Ana Drev je nastopila s številko 18. V zgornjem delu je še držala stik s časom Bremove in zaostajala za 14 stotink, v spodnjem delu pa je temu zaostanku dodala še dobro sekundo in osvojila 13. mesto (+1,57).

Katarina Lavtar je štartala kot 32. in imela že pri drugi primerjavi skoraj sekundo in pol zaostanka (+1,47), česar v drugem delu ni mogla izboljšati in je z zaostankom 2,99 sekunde pristala na 26. mestu, na koncu pa s 30. mestom za las ujela finale.

Preostali slovenski smučarki se nista prebili v finale. Ilka Štuhec je bila z zaostankom 3,63 sekunde na 46. mestu, Tina Robnik pa z zaostankom 4,25 sekunde na 52. mestu.

Finalna vožnja

Finalna vožnja Courchevela se je začela z nastopom Katarine Lavtar, ki je uspešno zaključila tudi svojo drugo vožnjo (2:05,08) in si zagotovila nove točke svetovnega pokala. Lavtarjeva je hitro pridobila mesto, saj je za njo odstopila Japonka Emi Hasegawa, nato pa so je tekmice potiskale vse nižje. Po desetih finalistkah je bila na osmem mestu.

Petnajsti dosežek prve vožnje je imela Ana Drev. Ta je štartala z le dvema stotinkama prednosti pred Italijanko Sofio Goggio in je že pri prvi primerjavi zaostajala za 27 stotink, nato ujela Italijanko (+0,02), vendar pa je v spodnjem delu ni prehitela in zasedla drugo mesto (+0,10). A Drevova je hitro dobila razlog za dobro voljo, saj je za njo zaostalo naslednjih pet smučark, tako da je vidno izboljšala svojo uvrstitev iz prve vožnje.

Pred zadnjimi petimi tekmovalkami je vodila Švedinja Maria Pietilä Holmner, ki je morala prvo mesto prepustiti Nemki Viktorii Rebensburg (-0,30).

Za njo je na vrsto prišla Norvežanka Nina Løseth, ki je imela 13 stotink prednosti, kar je pretvorila v prvo mesto (-0,21) in najboljši veleslalomski dosežek v karieri.

Tretja po prvi vožnji je bila Francozinja Tessa Worley. Domačinka je imela pri zadnji primerjavi 29 stotink prednosti, nato pa storila napako in odstopila.

Sledil je nastop Švicarke Lare Gut, ki se je na progo podala s prednostjo 21 stotink. Švicarka je svojo zalogo skoraj porabila do druge primerjave (-0,01), ob prihodu v cilj pa se je izenačila z vodilno Nino Løseth.

Na vrhu je bila le še Avstrijka Eva-Maria Brem, njena prednost pa je znašala 30 stotink. Bremova je bila v srednjem delu odlična in povečala prednost (-0,40), na koncu pa zmagala s 17 točkami razlike. Ana Drev je bila sedma, Katarina Lavtar pa 23.