»Bucka« lebdela na progi za nov lep dosežek

Alpsko smučanje: Ana Bucik se utrjuje v petnajsterici, Maruša Ferk zaradi napake ob dobro uvrstitev.

Objavljeno
11. januar 2017 00.04
Špela Robnik
Špela Robnik
Flachau – To, kar se je napovedovalo praktično vso sezono, se je naposled uresničilo. Na prizorišču zadnjega »poraza« je po skoraj natančno dveh letih »padla« slalomska kraljica Mikaela Shiffrin. Američanka je že v Mariboru govorila o tem, da je pravzaprav zelo nezadovoljna s svojim slalomom, včeraj so tekmice prvič tudi izkoristile njeno nekoliko slabšo formo.

Shiffrinova je v zadnjih dveh sezonah beležila izjemen niz zmag. Resda je že prejšnji teden v Zagrebu odstopila, toda tekmice je dejansko niso premagale vse od 13. januarja 2015 v Flachauu, ko je prav tako kot sinoči slavila zmago Švedinja Frida Hansdotter, druga pa je bila naša Tina Maze. Vso sezono so ji tekmice že dihale za vrat in čeprav se je zdelo, da ji bosta prevlado odvzeli Slovakinja Veronika Velez Zuzulova ali Švicarka Wendy Holdener, je s predstavo sezone pod žarometi zablestela branilka slalomskega globusa iz prejšnje zime Hansdotterjeva in vsem skupaj odčitala lekcijo. Shiffrinova je bila neprepoznavna zlasti na prvi progi (5.), na drugi pa kljub najboljšemu času ni mogla izsiliti zmage in si naposled s kislim nasmeškom delila tretje mesto s Holdenerjevo. Američanka je v Mariboru napovedala, da bo konec tedna tekmovala tudi v Zauchenseeju, a obenem dala vedeti, da si, glede na slalom v Flachauu, lahko še premisli.

S svojim smučanjem na Pohorju je bila na drugi strani zelo zadovoljna Ana Bucik in po uspehu kariere že komaj čakala sinočnji spektakel, kjer je v naletu prišla še do enega odličnega rezultata. S prvim nastopom se je prebila na osmo mesto, a nato z drugim z več manjšimi napakami zdrsnila iz deseterice, vseeno pa na 11. mestu izenačila svojo drugo najboljšo uvrstitev. »Lahko smo zadovoljni, čeprav se ji niti na prvi niti na drugi progi ni posrečila idealna predstava. Kljub napakam je ostala visoko, bila je blizu še višji uvrstitvi. Lepo napreduje,« je njen nastop ocenil trener Denis Šteharnik in si znova zaželel dva idealna nastopa, kakršen je bil njen finalni v Mariboru. »Pristop je bil pravi, napadala je z visokega izhodišča po prvem delu, po napaki pred ciljem na prvi progi, na drugi ni toliko spustila smuči in zaradi tega je malo izgubila. A ne bomo pikolovski, zdaj bomo delali na tem, da bo smučala še bolje.«

Pri Maruši Ferk je zgodba obratna, je dejal. »Ko ne gre, ne gre. Je v dobri formi, toda nikakor ne more sestaviti cele tekme,« je obžaloval, da je Gorenjka po dobrih vmesnih časih v finalu naredila napako in znova pokvarila dobro uvrstitev. »Težava je tudi v tem, da je bil sneg zelo agresiven; če si preveč grob, ne greš nikamor, zato so bila nekatera dekleta zadaj, čeprav niso naredila nobene napake. Treba je bilo nekako lebdeti na podlagi.« To je znala »Bucka« zelo dobro izkoristiti, je dejal, Ferkova pa je želela preveč in se po odstopu na domači tekmi spet jezna in razočarana sesedla v cilju. Kaj storiti v takem primeru, kako spet dvigniti tekmovalko? »Najbolje bi bilo, da bi se lahko spočila, se morda umaknila za teden dni in nato začela znova. A to je v tem trenutku nemogoče, saj so konec tedna že tekme v Zauchenseeju,« je še povedal Šteharnik, ki je sicer pohvalil tudi Meto Hrovat, ki je bila do odstopa dobro na poti, poleg tega se je do novih točk prebila Srbkinja Nevena Ignjatović, ki trenira s slovensko reprezentanco.