Dolgo zbirala pogum, zdaj si želi le nekaj dobrih zavojev

Po dolgem okrevanju se danes na Semmeringu vrača Anna Veith. Na štartu štiri Slovenke.

Objavljeno
27. december 2016 00.43
Anna Fenninger Meribel 22.3. 2015
Špela Robnik
Špela Robnik

Semmering – Pravzaprav to ne bo vrnitev, temveč debut Anne Veith, ki je ljubitelje smučanja doslej navduševala kot Anna Fenninger, z novim priimkom (poročila se je aprila letos) pa se na tekmovalne strmine sploh še ni spustila. Nestrpno so naši severni sosedje že pričakovali ta dan, dvakratna skupna zmagovalka svetovnega pokala pa jih je razveselila za praznične domače tekme.

Močno so Avstrijci že pogrešali svojo prvo smučarsko zvezdnico, še zlasti, odkar se je nesrečno poškodovala najboljša veleslalomistka prejšnje zime Eva-Maria Brem, v tej temeljni smučarski disciplini pa je tako breme padlo na sicer zelo obetavno, a še zelo mlado Stephanie Brunner. Veithovo bodo za nameček na Zauberbergu, kjer bo tudi branila zmago iz leta 2014, lahko videli kar dvakrat, prvič že danes, ko je na sporedu odpovedani veleslalom iz Courchevela.

»Počutim se pripravljeno na vrnitev,« je pred dnevi sporočila 26-letna smučarka in le končala dolgo negotovost in ugibanja o njenem zdravstvenem stanju. Veithova je vztrajno zatrjevala, da se ne želi preuranjeno spet podati v tekmovalni ritem, poleg tega pa nikakor ni mogla v celoti obnoviti svoje mišične mase in se zato namesto na tekmo v Sölden, za pet tednov zaprla v telovadnico.

»Kar se tiče telesne moči, še vedno nisem na enaki ravni kot pred poškodbo. Toda na treningih sem v zadnjih tednih naredila viden korak naprej, zato sem si toliko bolj želela spet tekmovati. Zelo se veselim tega dne, občutek spet stopiti v štartno hišico bo gotovo nekaj posebnega,« je razmišljala dobitnica kristalnih globusov v letih 2014 in 2015.

Vseeno je še ostala previdna in prejšnji teden po treningu na zahtevni podlagi na Semmeringu, kjer je sicer danes napovedano precej vetrovno vreme, jutri pa snežne padavine, tudi uvidela, da tekma zanjo nikakor ne bo lahka.

»Veliko mi še manjka, trenutno sem na 70 odstotkih, ko gre za telesno pripravljenost. Dolgo sem se odločala, ali ima smisel tekmovati v takšnem stanju,« je še dejala, prav zato pa si tudi za prvo tekmo po kar 431 dneh tekmovalnega premora zaradi hude poškodbe kolena ni zadala visokih ciljev. Le »nekaj dobrih zavojev na tekmovalni podlagi, nič več in nič manj.« »Želim biti zraven, četudi morda še nisem najbolj konkurenčna. Rezultat za zdaj ne bo bistvenega pomena.«

Za njo je zares dolga in mukotrpna pot okrevanja, na kateri se je sicer tudi veliko naučila, začela drugače gledati na šport kot tudi na življenje samo. »Toda smučanje je zame še vedno ena najpomembnejših stvari. Veliko lepih stvari sem že doživela na svoji poti in zelo si želim, da bi jih spet,« je še dejala pred današnjo tekmo, za katero je dolgo zbirala pogum (imela bo štartno številko 14). Preizkušnja bo zanjo izjemno čustvena.

Na prazničnih domačih tekmah v Lienzu in na Semmeringu je v karieri dosegla svoji prvi zmagi v svetovnem pokalu, ne glede na rezultat, bo danes dodala novo. Kljub skromnim napovedim pa tekmice in z njimi celotna smučarska javnost že komaj čakajo, kaj bo pokazala smučarska kraljica zadnjih sezon.

Na štartu tudi Ilka

Po prihodu domov iz Francije, kjer je Ilka Štuhec dosegla novi dve zmagi, v ekipi Mariborčanke prejšnji teden sicer še niso potrdili njenega nastopa tudi na Semmeringu, saj jim je dodatni veleslalom nekoliko pokvaril načrte za trening. A bo Štuhčeva danes vendarle na štartu, s številko 31 bo skušala osvojiti svoje druge veleslalomske točke v karieri.

Najvišje v slovenski reprezentanci znova meri Ana Drev, ki bo štartala s številko 2. Dobro smučanje s treningov bosta znova skušali unovčiti še Katarina Lavtar (34) in Tina Robnik (38). Okrepljena bo slovenska zasedba za četrtkov nočni slalom: ob Ani Bucik in Maruši Ferk bosta priložnost dobili še Meta Hrovat in Klara Livk.