Kuusamo – Glavni trener slovenske reprezentance v smučarskih skokih Goran Janus je po uvodnih dveh tekmah nove sezone za svetovni pokal na Finskem ostal zvest samemu sebi. Sanjski petkov štart je namreč sprejel podobno zadržano kot razplet sobotne preizkušnje, na kateri njegovi izbranci niso tako blesteli kot dan poprej.
Brata Prevc, prvouvrščenega Domna in tretjeuvrščenega Petra, ki sta že takoj šokirala konkurenco, je 46-letni Ljubljančan v petek pohvalil za odlični predstavi in pristavil, da je več kot zadovoljen. Zatem je mlajšemu še enkrat čestital za prvo zmago v svetovnem pokalu in tudi Gorazdu Bertonclju, trenerju naše mladinske izbrane vrste, ki je z Domnom in drugimi slovenskimi upi delal vse poletje.
Ob tem je še pojasnil, da je skakalnica v Kuusamu velika, na njej pa imajo prednost tisti, ki znajo dobro leteti. Mednje brata Prevc, ki sta ekstremna skakalca, vsekakor sodita. Na vprašanje, ali lahko Domen, ki je na veliki napravi Rukatunturi prišel, videl in zmagal, še s čim preseneti trenerje, pa je Goran v svojem značilnem slogu odvrnil: »Jutri je nov dan, nova tekma. Gremo naprej!«
Janus, ki je s svojimi sodelavci – pomočnikoma Nejcem Frankom in Janijem Grilcem, kondicijskim trenerjem Matjažem Polakom itn. – dodobra prevetril slovenske smučarske skoke, ko je spomladi 2011 prevzel vodenje reprezentance, dobro ve, da je treba ostati na trdnih tleh. V skokih je pač treba upoštevati različne dejavnike, tudi takšne, na katere tekmovalci nimajo vpliva, pa vplivajo na to, ali skočijo na vrh ali pa obstanejo (malo) pod njim.
Zato je bil »glavni in odgovorni« v naši skakalni vrsti zadovoljen tudi s sobotnim sedmim mestom Petra Prevca in trinajstim Domna. »Daleč od tega, da bi bila rezultata slaba, to sta bila odlična dosežka. Tekma je bila namreč zaradi nizkega zaletišča in spremenljivega vetra nad hrbtiščem težka, tako da si za dolg skok potreboval tudi nekaj sreče,« je razložil Janus, vesel spoznanja, da ima že na začetku sezone dva skakalca, ki se lahko na sleherni preizkušnji potegujeta za najvišje uvrstitve.
Domen je sicer rumeno majico vodilnega v skupnem seštevku svetovnega pokala nosil le en dan, toda »selektor« verjame, da se lahko kmalu spet vrne v slovenske roke. Zato je že pred včerajšnjo vrnitvijo domov napovedal: »Po treningih v Kranju se bomo v četrtek odpeljali proti Klingenthalu, kjer nas konec tedna čaka naslednji boj ...«













