Johaugova bo prisilno počivala dva meseca

Takšno kazen je zvezdnici smučarskega teka, ki je septembra padla na testu, naložila Norveška antidopinška agencija.

Objavljeno
19. oktober 2016 13.57
Doping Johaug
J. P.
J. P.

Oslo - Norveška antidopinška agencija je potrdila, da je zvezdnica smučarskega teka, 28-letna olimpijska zmagovalka iz Vancouvra in sedemkratna svetovna prvakinja Therese Johaug, zaradi pozitivnega dopinškega testa suspendirana za dva meseca, v tekmovalni pogon se bo lahko vrnila še letos, 18. decembra.

Johaugova je na preizkusu padla sredi septembra v Oslu, ko so v njenem vzorcu našli sledi prepovedanega anabolnega steroida klostebola. Zagovarjala se je, da je nedovoljeno substanco uporabljala nezavedno, s kremo za zaščito opečenih ustnic, s katero si je pomagala dva tedna pred dopinškim testom, reprezentančni zdravnik pa je spregledal, da vsebuje tudi klostebol.

Norvežanko je zaenkrat doletela razmeroma blaga kazen, zaradi katere bo morala izpustiti prve štiri postaje nove tekmovalne zime v svetovnem pokalu: Ruko, domači Lillehammer, Davos in La Clusaz, takoj po francoskih preizkušnjah pa se bo lahko vrnila v tekmovalno areno. V času suspenza ne sme niti trenirati skupaj z reprezentanco.

Po končanem dvomesečnem suspenzu bodo pristojni na podlagi ugotovitev preiskave primera odločali o morebitnih dodatnih ukrepih in sankcijah, obenem pa so na Norveškem sprožili tudi preiskavo glede odgovornosti zdravnika izbrane vrste Fredrika Bendiksena, ki je Johaugovi dovolil uporabo spornega mazila, zato tekmovalka odgovornost za nastali položaj valí nanj.