Lindsey promovira knjigo, Anna se pobira s tal

Številna zveneča imena so se podala v športni pokoj, vračajo se poškodovani zvezdniki.

Objavljeno
17. oktober 2016 13.22
Mojca Finc
Mojca Finc
Konec tedna se za alpske smučarje začenja nova sezona za svetovni pokal, v kateri ne bo številnih zvenečih imen, ki so se odpravila v športni pokoj. Na bele strmine pa se v tej zimi vrača niz največjih asov, ki so jim načrte v prejšnji prekrižale poškodbe. Med njimi so Aksel Lund Svindal, Ted Ligety, Lindsey Vonn, Anna Veith (dekliško Fenninger) ...

Svindalu je uspel izjemen štart v minuli sezoni, s sedmimi zmagami je kraljeval v hitrih disciplinah, zasidral se je na vrhu skupnega seštevka svetovnega pokala, zdelo se je, da ga nič ne more ustaviti, nato pa si je pri hudem padcu na zloglasnem smuku v Kitzbühlu strgal križno vez, poškodoval meniskus in hrustanec. Lastnik dveh velikih kristalnih globusov se je po dobri polovici sezone poslovil od tekmecev. Po dolgotrajnem okrevanju se je na smuči vrnil konec avgusta. To je zanj najdaljše obdobje brez snežnega treninga.

»Zelo daleč sem od tekmovalne hitrosti,« je Norvežan na svojem blogu opozoril, da bo težko konkuriral tekmecem. »Uživam v skupnem času s fanti ob vrnitvi v ekipo. Če me bo ubogalo koleno, bom z njimi preživel veliko trenutkov v tej zimi,« se je razveselil novih korakov. A zaradi težav s hrustancem si ne upa napovedati, ali bo zdržal vso sezono na smučeh. Vrnitev v svetovni pokal bi se zmagovalcu 32 tekem lahko obetala konec prihodnjega meseca na tekmah v hitrih disciplinah na severnoameriški turneji. »Trudimo se, da bi ga spravili v najboljšo formo, vendar ne v najhitrejšem možnem času. Smo pozitivni in optimistični, a hkrati previdni,« je direktor norveške reprezentance Claus Ryste poudaril, da ne bodo prehitevali korakov.

Svindal ima za sabo trening v Čilu, prav tako tudi Američan Ligety, ki je minulo sezono zaradi poškodbe kolena končal istočasno kot njegov norveški kolega. Med okrevanjem si je baterije polnil tudi na poročnem potovanju na Baliju. »Prvič po svojem 15. letu sem preživel tako veliko časa doma,« se je spominjal izolacije od belega cirkusa. Konec tedna ga čaka prva tekma po devetih mesecih premora. »Veliko pričakujem, nikoli nisem nižal svojih pričakovanj. Na smučeh se dobro počutim,« je dejal, hkrati pa priznal, da se ne bi branil še kakšnega dodatnega tedna priprav.

Njegova rojakinja, prva zvezdnica ženskega smučanja, Vonnova je že napovedala, da bo uvodno tekmo sezone izpustila, saj je v domovini zasedena s promocijo nove knjige Moč je nova lepota. V minuli zimi se je na 23 preizkušnjah 13-krat povzpela na stopničke, vodila je v skupnem seštevku in napadala peti veliki kristalni globus, a načrte ji je prekrižala poškodba kolena konec februarja v Andori. Vonnova se je umaknila na »bolniško« osem tekem pred koncem tekmovalne zime. Njeno odsotnost je izkoristila Švicarka Lara Gut in ji odnesla skupno zmago. »V novi sezoni bom merila zgolj na zmage v svetovnem pokalu. Ne bom se potegovala za veliki kristalni globus,« je Vonnova prek twitterja sporočila pred vrnitvijo v karavano. Lastnico 76 zmag namreč od rekorderja z največ lovorikami, švedske legende Ingemarja Stenmarka, loči le še 10 zmag.

Shiffrinova spet novinka

V klubu poškodovanih je bila minulo zimo tudi njena naslednica Mikaela Shiffrin. Decembra si je med ogrevanjem za veleslalom v Åreju strgala notranjo stransko kolensko vez. Vendar je po uspešnem okrevanju mlada smučarka še pravočasno ujela zadnji del sezone. Po dveh mesecih tekmovalnega premora se je vrnila na bele strmine. Sezono je končala s 100-odstotnim osebnim izkupičkom v slalomu, v petih nastopih je vknjižila pet zmag. Zanimivo bo videti njen domet v novi sezoni, saj bo slalomska velemojstrica, ki je svoji paradni disciplini lepo priključila še veleslalom, postopoma preizkušala sposobnosti tudi v hitrih disciplinah.

»Počasi sem se počutila že kot slalomska veteranka. Vendar sem začela dodajati več hitrosti in spet čutim, da sem novinka,« je dejala 21-letna Američanka, ki je med okrevanjem okrepila mišično maso. »Še nikoli nisem bila tako močna,« je razkrila smučarka, ki v svoji slalomski zbirki velikih tekmovanj hrani olimpijsko zlato, dva naslova svetovne prvakinje in tri male globuse. Vendar pa je opozorila, da bo nastope v hitrih disciplinah prilagajala urniku tehničnih in drugih obveznosti. Poudarila je še, da veliki kristalni globus ne bo njen osrednji cilj v prihajajoči zimi. »Vsaj do sredine sezone ne bom vedela, kje se nahajam, ko gre za skupni seštevek. Če se bo izkazalo, da bom blizu lovoriki, bo morda postal prioriteta,« je omenila.

Povsem drugačno izhodišče od Vonnove in Shiffrinove ima dobitnica dveh velikih kristalnih globusov Veithova, ki je izpustila vso prejšnjo sezono. Koleno si je poškodovala lani tik pred uverturo v Söldnu. Med naporno rehabilitacijo se je poročila z deskarjem na snegu Manuelom Veithom. Najbolj pogosto vprašanje, ki so ji ga zastavili v letošnjem pripravljalnem obdobju, je bilo, ali bo z novim priimkom toliko močna, kot je bila Anna Fenninger. »Menim, da bom. Vprašanje je le, kdaj,« se je odzvala avstrijska šampionka. Šele pred tremi tedni je prvič po enem letu opravila smukaški trening. Vadbo na južni polobli je letos izpustila.

»Fizično sem dosegla najnižjo točko v svoji karieri. Za primer: moja pot do kuhinje je trajala celo večnost,« je opisala, kako se je spopadala z okrevanjem po operaciji. »Zame se je vse spremenilo. Morala sem začeti z ničle. Z vsakim treningom me je čakalo garaško delo. Pet tednov po operaciji nisem več vedela, kako naj naredim korak. Morala sem se ponovno učiti. Naslednji izziv je bila hitrejša hoja. Po 30 minutah sem bila tako utrujena, kot bi dve uri tekla,« je opisala najtežje trenutke na svoji športni poti. V kakšnem stanju je zdaj? »Še vedno se ukvarjam z obremenitvami kolena, saj sem zelo oddaljena od začrtanega,« je povedala. Včeraj je sporočila, da potrebuje več časa in je zato na ledeniški premieri v Söldnu ne bo. Ob vrnitvi Veithova še ni našla vseh odgovorov na zastavljena vprašanja.

Teh nima niti svojeglavi zvezdnik Miller, za katerega še vedno ni povsem jasno, ali bo v novi sezoni tekmoval ali ne. Trenutno se ukvarja s težavami, ki si jih je nakopal po končanem sodelovanju s proizvajalcem smuči Head, po katerem je začel novo pot z blagovno znamko Bomber.