Bischofshofen – Veliki finale 65. novoletne turneje se je razpletel povsem po okusu Poljakov, saj je Kamil Stoch ob preizkušnji na napravi Paula Ausserleitnerja v svojo korist odločil tudi tekmovanje štirih skakalnic v Nemčiji in Avstriji. Domen Prevc je kot najboljši Slovenec na četrtem mestu včeraj za las zgrešil uvrstitev zmagovalni oder v Bischofshofnu, si je pa zato znova izbojeval rumeno majico vodilnega smučarskega skakalca v svetovnem pokalu.
Slovenski ljubitelji smučarskih skokov, ki so znova v precejšnjem številu pripotovali v Bischofshofen, so navdušeno pozdravili vodstvo po uvodni seriji. Vendar pa na vrhu semaforja rezultatov ni bil kateri od bratov Prevc, temveč Jurij Tepeš. Član SD Dolomiti je izkoristil redke trenutke vzgornika in poletel kar do 141 metrov.
Za ovratnik sta mu s Kamilom Stochom (134,5 m, - 1,1 točke) in Danielom Andrejem Tandejem (135 m, - 5,6 točke) dihala glavna kandidata za skupno zmago na novoletni turneji, pri čemer je izkušeni Poljak zaostanek 1,7 točke pretvoril v prednost 2,8 točke. Domači adut Stefan Kraft pa se je s slabšim nastopom (128 m) že po prvem »polčasu« dokončno poslovil od »zlatega orla«.
V odličnem izhodišču je bil tudi Domen Prevc (130,5 m), ki je držal peto mesto, v finale sta se od naših uvrstila še Jernej Damjan (128,5 m) in Peter Prevc (122,5 m) z 19. oziroma 21. mestom. Branilec lovorike in zmage v Bischofshofnu, ki je v uvodni seriji – tako kot pred letom dni – izločil reprezentančnega kolega Anžeta Semeniča, je poskušal vse, da bi napredoval, vendar pa mu to ni uspelo. Ravno nasprotno, po drugem nastopu (124 m) je nazadoval na končno 23. mesto.
Damjan je s 126 metri ubranil svoj položaj in si zaploskal za nove točke. »To nista bila vrhunska skoka, sta bila pa zame za to napravo zelo, zelo solidna. Zadovoljen sem, ker sem iz tekme v tekmo bližje najboljšim,« je povedal 33-letni Ljubljančan in nato – tako kot Peter Prevc – nestrpno pospremil razplet velikega finala.
Domen Prevc je v drugo poletel do 139,5 metra in pridobil eno mesto, potem ko se je nastop ponesrečil Tandeju, ki je po velikih težavah v zraku pristal že pri 117 metrih, potem ko se mu je iz čevlja iztaknil zatič. S tem je bil dvoboj za »zlatega orla« že odločen, saj je Stoch prikazal še en izvrsten skok (138,5 m). Potem ko je Tepeš s 124,5 metra doskočil precej pred zeleno lasersko črto, ki označuje daljavo, potrebno za prevzem vodstva, se je 29-letni Poljak začel veseliti dveh zmag – za tekmo v Bischofshofnu in lovoriko na novoletni turneji.
»To so res čudoviti trenutki. Ne le zame, temveč za vso ekipo – tudi za skupno drugouvrščenega Piotra Zylo, četrtouvrščenega Macieja Kota in tudi druge. Turneja je bila težka, Daniel-Andre pa zelo hud tekmec. Moral sem se zelo potruditi,« je bil dobro razpoložen Stoch. Tande, ki je tekmo končal na 26. mestu, v seštevku turneje pa zdrsnil na tretje mesto, je potreboval kar nekaj časa, da se je potolažil: »Zgodilo se je sranje, če pa se malo ozrem nazaj na minule čudovite dneve in dobro premislim vse skupaj, sem lahko kljub vsemu zelo zadovoljen.«
Domen Prevc, ki je včeraj za pičle 0,6 točke zaostal za tretjeuvrščenim Zylo, je pojasnil, da mu skoka na preizkušnji nista uspela najbolje. »To me malo grize. A bom – kot sem rekel že po kvalifikacijah – zadovoljen, če bom naredil le en dober nastop, pa čeprav v poskusni seriji kot tokrat,« je poudaril 17-letni skakalec kranjskega Triglava, ki si bo tokratno turnejo zapomnil po kakšnen lepem hotelu, lepi sobi, po skokih pa ne. »Programiran sem pač tako, da dam slabe hitro iz glave. Upam, da se bom iz tega kaj naučil,« si je zaželel Domen, ki si je s četrtim mestom, kar je njegova najboljša uvrstitev na turneji, znova izbojeval rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu, v katerem ima zdaj devet točk naskoka pred Tandejem.
»Žal mi je bilo za Daniela Andreja, po eni strani sem bil bolj zanj kot za Stocha. A tako se je razpletlo, to je treba sprejeti. Mogoče bom Tandeju še kdaj posodil majico. No, kakor bo, bo, dal pa bom vse od sebe,« je še dejal najmlajši od bratov Prevc.
Tepeš, ki je s prvega zdrsnil na sedmo mesto, je bil zadovoljen s tem, kako se je razpletlo. »Pri prvem skoku sem imel srečo, saj je ravno takrat zapihalo malo navzgor po doskočišču. Naredil sem dober skok in že kmalu videl, da me bo odneslo daleč, potem sem le še dodajal metre, kar je na skakalnici, ki ti ustreza, seveda lažje,« je razložil 27-letni Stanežičan.
Pričakoval je, da bo zaradi vodstva malo živčen, pa ni bil, kar ga je presenetilo. »Poskušal sem prikazati najboljše, kar znam. Malce sem odrinil prezgodaj, s tako nizkega zaletišča in vetrom v hrbet pa se takšne napake ne odpuščajo. V skokih je treba za prvo mesto narediti dva odlična skoka. Ali z drugimi besedami: zmaga tisti, ki je najboljši, in ne tisti, ki ima največ sreče. Sam vem, da ta čas še nisem pripravljen za zmago,« je priznal Tepeš.













