Ljubljana – Na uradno odločitev bo zagotovo treba počakati do ponedeljkove novinarske konference, a iz dneva v dan je manj verjetno, da bo Jakov Fak, vodilni slovenski biatlonec, lahko letos nastopil na svetovnem prvenstvu. Posledice bakterijske pljučnice in povrhu še vnetja sinusov terjajo svoj davek, osrednje tekmovanje sezone pa se bo v Avstriji začelo čez en teden.
Biatlonec, ki je tolikokrat razveselil Slovenijo, nenazadnje tudi s prvima naslovoma svetovnega prvaka v tej panogi pri nas, bi verjetno na svoji pisani športni poti dosegel še več, če mu zdravje ne bi pogosto nagajalo. Tako je že zaradi hude poškodbe prstov moral izpustiti svetovno prvenstvo 2011, v prvi sezoni, ko se je preselil iz hrvaške reprezentance v slovensko. Toda nato je že v naslednji zimi zablestel, najprej prispeval izjemen delež k srebrni kolajni mešane štafete na SP v Ruhpoldingu, nekaj dni pozneje pa še osvojil naslov najboljšega v silno zahtevni 20-kilometrski preizkušnji. In ko bi takrat, glede na izjemno tekmovalno formo, moral imenitna dosežka zaokrožiti še na sklepnih tekmah sezone za svetovni pokal, ga je uničilo vnetje sinusov.
Na olimpijskih igrah v Sočiju je glede na izjemne težave z ramo že kar čudežno nastopil – pa navzlic temu zasedel visoko 4. mesto v skupinskem štartu. Sledila je zanj najboljša sezona doslej z novo zlato kolajno na SP in tretjo stopničko v skupnem seštevku svetovnega pokala. Ko pa je spregovoril o jasni želji, da bi bil še višje in obenem še bolj konkurenčen Martinu Fourcadu, so mu nove težave s ponavljajoči se vnetji in pogostimi odmerki antibiotikov podirale načrte. A takrat še ne tako opazno kot v tej predolimpijski sezoni 2016/17, ko je tik pred premiero staknil zoprno bakterijsko pljučnico, izpustil decembrski tekmovalni spored, vključno z odmevno domačo tekmo na Pokljuki, se za hip vrnil januarja v Ruhpoldingu, a z nekonkurenčnim nastopom potrdil predvidevanje, da je šele zelo daleč od elite.
V biatlonskih krogih so si sledile razprave, češ da bi pri vadbi lahko podredil vse pripravam zgolj za SP, od 9. do 19. februarja v Hochfilznu, in pravzaprav ponovil scenarij lanskega leta, ko je po številnih težavah odmislil nabiranje točk, a je bil nato zelo močan na prvenstvu. Toda takrat ni bilo pljučnice, ki je pustila zelo vidne bolezenske sledi, povrhu pa so vanj udarile še nove težave s sinusi. Pred dnevi mu jih je zdravniška stroka poskusila odpraviti z vakuumskim čiščenjem, a to je zelo boleče, počutil se je, kot da mu bo razneslo glavo …
Povsem jasna je želja športnika, da nastopi na največjem tekmovanju sezone, tudi glavni trener izbrane vrste Tomaš Kos si cilje zariše povsem drugače, če ima na seznamu dvakratnega svetovnega prvaka. Toda po vsem videnem in slišanem v zadnjih tednih najbrž z glavo skozi zid ne bo mogoče riniti. Nenazadnje bi bilo že kar prav presenetljivo, če bo natanko čez en teden, takrat bo na Tirolskem uradni trening prvenstva – v četrtek pa ga bodo odprle mešane štafete – med navzočimi tudi Fak.
Nenazadnje je bil v zadnjih dneh doma, tudi zaradi novih pregledov pljuč in sinusov, jedro reprezentance pa je na sklepnih pripravah v Obertilliachu, znanem baznem taboru biatloncev, tik ob avstrijsko-italijanski meji. Tam je trener Kos zadovoljen z doslej opravljenim, novih težav ni bilo zaznati, na dlani je, da bosta udarna slovenska aduta – ne glede na Fakovo (ne)udeležbo – Klemen Bauer in Teja Gregorin. Na pripravah, ki jih bo reprezentanca sklenila v petek, so v teh dneh še Rok Tršan, Miha Dovžan, Lenart Oblak in Anja Eržen. Seveda bo med potniki na prvenstvo tudi Mitja Drinovec, nazadnje udeleženec pokala IBU na Pokljuki, kakšna bo končna zasedba za osrednji biatlonski dogodek v predolimpijski sezoni, bo jasno na novinarski konferenci. Ta bo v ponedeljek, tik pred odhodom reprezentance v Hochfilzen.













