Ljubno ob Savinji – Miran Tepeš je bil dolga leta prepoznavni obraz moške skakalne karavane. Z vzponom slovenskih tekmovalcev, tudi njegovega sina Jurija, so se zadnje sezone stopnjevali pritiski, sredi lanskega leta pa je padla odločitev, da se preseli k ženskam. Zdaj je pomočnik direktorice tekem svetovnega pokala Čike Jošida in v tej vlogi je bil prvič tudi na Ljubnem.
Vam je bilo težko po vseh teh letih zapustiti moško karavano svetovnega pokala?
Ne vem, če bi rekel, da je bilo težko, ker smo se lepo dogovorili za zamenjavo. Z njo sem se strinjal oziroma jo celo sam predlagal. Morda smo bili že vsi predolgo skupaj, nismo se več razumeli najbolje, v takšnem primeru pa je pametno narediti kakšno spremembo. Skupaj smo poiskali izhod iz nastalega položaja, kar delam mi povsem ustreza, počutim se ustvarjalnega. Dobro sodelujem tako s trenerji kot z ekipo FIS, del stvari, ki sem jih počel prej, pa sem obdržal, predvsem tehnične stvari in razvoj sistemov za vetrne izravnave. Sicer pa so tekmovanja deklet malce lažja, ker so manjše skakalnice in tu je šport bolj v ospredju. Pri moških je še veliko drugega.
Kam merite?
Veliko je še želja ... Ne, ne bom kritiziral, reciva, da je manj napetih ljudi okoli ženskih skokov kot okoli moških.
Prav zaradi številnih napetosti ste tudi zapustili moške, mar ne?
Nekaj težav sem imel zaradi družine. Ko je Jurij začel skakati, sem se ponudil, da se zaradi konflikta interesov umaknem, a so me prosili, naj ostanem, da mi zaupajo. Zato sem nadaljeval delo, a bolj ko so slovenski fantje, ne samo Jurij, dobro skakali, več je bilo namigovanj in pritiskov. Tudi tuji mediji so provocirali, ker jim je šlo v nos slovensko skakanje. Za vse je bilo bolje, da je prišlo do zamenjave.
Je Juriju zdaj lažje?
Upam, da ja, čeprav sem bil za slab veter vedno jaz glavni krivec ... No, gotovo mu je lažje glede tega, ker so mu marsikdaj očitali, da mu je postlano z rožicami, a mu ni bilo, ker sem poskrbel, da je vse potekalo povsem normalno. Zdaj sicer nimam nobenega velikega vpliva več na njegovo skakanje, sem ter tja se doma kaj pomeniva, to je pa to.
Kako ste se v prvih mesecih znašli v novi vlogi?
V redu in lepo sem bil sprejet. Že prej sem sodeloval pri razvoju ženskega skakanja, način dela pa je tako ali tako podoben.
Ženski skoki se zelo hitro razvijajo ...
Res je, hitro in uspešno se razvijajo, postajajo vedno pomembnejša zimska panoga, počasi lovimo druge in bomo nekatere tudi prehiteli. Je pa za razvoj še veliko prostora, kar mi predstavlja velik izziv.
Kje je še največ prostora za razvoj?
Raven tekmovanj se bo še dvignila, dekleta so sposobna skakati vedno bolje in dlje ter na vedno večjih skakalnicah. Tekme postajajo vedno bolj zanimive, ker je vedno več izenačenih tekmovalk, to potem pritegne več gledalcev in tudi medijev.
Bodo imela dekleta v prihodnje še več tekem?
V tej sezoni smo naredili že kar dober korak naprej glede števila tekmovanj, še nekaj jih bomo dodali v naslednjih dveh letih, da zapolnimo vrzel v drugi polovici decembra in marca.
Bi ženske lahko v prihodnje dobile tudi denimo novoletno turnejo?
Novoletna turneja je tradicionalna skakalna prireditev, ženske bi lahko imele kvečjemu kaj podobnega oziroma imajo že zdaj svoje vrhunce v sezoni. Eden teh je gotovo tekma na Ljubnem, kjer je res pravo vzdušje in kjer se vsi se dobro počutimo.
Precej je razprav o dekletih na poletih – da ali ne. Vaše stališče?
Ko bo čas dozorel, ko bo veliko deklet kakovostno skakalo, se bo razmišljalo tudi o tem, da bi letela. Prvi korak je večje število tekem na večjih skakalnicah. Imamo pa še druge izzive, kot je denimo še druga tekma na OI pa ekipna tekma in podobno.
Se bodo ženske približevale moškim tudi po denarnih nagradah, ki so za zdaj še precej nižje?
Tu je veliko možnosti napredka, prepričan sem, da bodo v prihodnje imele višji denarni sklad. Takoj ko poraste marketinška vrednost tekem, se mora poznati to tudi tistim, ki ustvarjajo.
Kje vidite največje razlike med moško in žensko karavano?
Najprej seveda v številu vsega, kar se vrti okoli enih in drugih. Pri moških je več gledalcev, več denarja, več televizij prenaša tekme, več je opremljevalcev, sponzorjev. Moške tekme se v veliki večini končajo z lepim plusom, pri ženskah je tega veliko manj. A pač, tradicija, in to več kot stoletna, je na moški strani, pri ženskah se pogovarjamo o organiziranih tekmah zadnjih deset let. V teh desetih letih so ženske tekme prišle na raven, na kakršni so bile moške pred 20, 30 leti. Dekleta pa zdaj skačejo bolje, kot sem jaz v svojih časih.
Kako to mislite?
Veliko več je znanja, oprema je boljša in na enaki skakalnici, z istega zaletnega mesta bi dekleta skakala dlje, kot je naša generacija pred 30 leti.
Za vami je že večji del premierne sezone, saj sta v koledarju le še dve postaji svetovnega pokala. Kako vidite tekmo na Ljubnem v tej novi vlogi?
Ljubno je eden vrhuncev sezone za vse, gre za eno najbolje organiziranih tekem v sezoni, ki je po prirediteljski plati primerljiva z neko »normalno« tekmo v moškem svetovnem pokalu.