Osnovnošolskih napak si ne smejo več privoščiti

Biatlon: Slovenci na premor brez tekmovalca na zadnji letošnji tekmi – Jakov Fak spet trenira.

Objavljeno
19. december 2016 00.02
Mojca Finc
Mojca Finc
Nove Mesto – Slovenska biatlonska reprezentanca se je na praznični premor – karavana se bo v svetovni pokal vrnila januarja prihodnje leto – odpravila s klavrno podobo. Po zasledovalni tekmi v Novem Mestu na Moravskem, na kateri je točke osvojila zgolj Teja Gregorin, na zadnji preizkušnji v koledarskem letu, tj. skupinskem štartu, ni imela svojega predstavnika.

Gregorinova je na zasledovalni tekmi za sedem mest izboljšala uvrstitev s petkovega šprinta, 33. mesto ji je prineslo osem točk v svetovnem pokalu. Na strelišču je zgrešila dvakrat.

»Njen nastop je bil dober. Žal mi je zgrešenega strela leže, ta napaka je bila odveč. Če bi zadela, bi nadaljevala v skupini pred njo in končni rezultat bi bil boljši. Hkrati pa me veseli, da je na zadnjem strelskem postanku ustrelila ničlo. To je lepa spodbuda za naprej,« je nastop edine slovenske predstavnice na ženski tekmi komentiral trener reprezentance Tomaš Kos. Opaža, da se Gregorinovi na strelišču vselej pripeti napaka preveč. Brez te bi se zavihtela višje od trideseterice. Verjame, da ima 36-letnica še rezerv in zmore več, le sestaviti se ji morajo vse prvine, da bi dosegla boljši rezultat, pravi.

Daleč od trideseterice pa je bila moška zasedba. Klemen Bauer, Miha Dovžan in Lenart Oblak so se znašli v zadnji tretjini uvrščenih na tekmi. Dovžan je na strelišču zgrešil štirikrat, Bauer in Oblak po šestkrat. V slovenski vrsti, v kateri se pozna izostanek prvega moža Jakova Faka, ki je na bolniški, si ob rezultatskem polomu ne zatiskajo oči. »Ni bilo prave zbranosti, posledično je bilo preveč zgrešenih strelov. Napake so bile osnovnošolske in takšnih si ne moremo privoščiti. To je prvi razlog za slabše rezultate, streljanje nas toliko ovira, da ne moremo pričakovati boljših in bolj stanovitnih. Med premorom pred naslednjo tekmo bo treba nekaj storiti,« se zaveda trener Kos.

Prepričan je, da so fantje v smučini hitrejši, ampak opozarja, da je treba vsako tekmo izkoristiti v celoti – tekaško in strelsko. »Vemo, da fantje znajo streljati. Znanje s treningov je treba prenesti na tekmo,« je dejal in dodal, da bodo med prednovoletnim premorom pilili strelski del. Najprej reprezentanco čaka dvo- oziroma tridnevni počitek za psihično in fizično umiritev. Sledili bodo treningi na Pokljuki in državno prvenstvo.

Z lažjimi treningi pa je po zdravstvenih težavah in prisilnem počitku začel najboljši slovenski reprezentant Fak. Razmišlja pozitivno in verjame, da se lahko kmalu vrne na raven, na kateri je bil pred odhodom na bolniško. »Stvari grejo na bolje, počutim se boljše in zadnje analize iz laboratorija so dobre,« je sporočil sledilcem na družbenih omrežjih. Tekmovalec, ki se je v karieri 21-krat povzpel na stopničke, se zaveda, da mora pri vrnitvi v smučino in na strelišče ohraniti potrpežljivost. »Bolezen ti sesuje načrte, ampak tarnal ne bom, borim se naprej,« je še zapisal na facebooku. Lastnik dveh naslovov svetovnega prvaka se nadeja, da bo nared do naslednjih tekem, ki jih bo prvi teden v januarju gostil Oberhof v Nemčiji.

Z najmočnejšim pečatom se na novoletni premor odpravlja neustavljivi francoski as Martin Fourcade, ki nadaljuje z izjemnim nizom. V osmih letošnjih preizkušnjah je zmagal kar sedemkrat.