Perko na prizorišču solz sreče in bolečin

Moški svetovni pokal v alpskem smučanju: v Val Gardeni jutri superveleslalom, prvi smukaški trening Mayerju.

Objavljeno
15. december 2016 00.58
Mojca Finc
Mojca Finc
Ljubljana – Največ skupne zgodovine s tekmovališčem za svetovni pokal v Val Gardeni, kjer se bo ta konec tedna merila moška smučarska karavana, ima v slovenski reprezentanci izkušeni smukač Rok Perko. Tam je pred štirimi leti z drugim mestom dosegel uspeh kariere, lani pa se poškodoval in končal sezono. Zdaj se vrača na zanj zelo ljubo smučišče.

Po tekmah v Val d'Iseru se je ekipa za hitre discipline podala na dvodnevni trening v Obdach, nekateri tekmovalci pa so pilili slalom na preizkušnjah FIS z mislijo na kombinacijo, ki jih čaka konec leta. V torek so v Val Gardeni opravili trening na ogrevalnem hribu, kjer se je lani poškodoval Perko. »Ne bom rekel, da se nisem spomnil padca. Ustavil sem se na tistem ovinku in se nekako spoprijateljil z mestom, kjer sem se poškodoval,« je Tržičan potrdil, da je v mislih premagal strahove. Zadnja poškodba ga je osebnostno še bolj utrdila, naučil se je, kako se soočati s težkimi življenjskimi situacijami. »Poškodbe te izoblikujejo kot človeka. So krute in težke, ampak prinesejo pa lekcije. S tem spoznaš sebe in vidiš, kaj si sposoben,« je dejal smukač, ki se v Val Gardeno vedno znova rad vrne.

Na uvodu v sezono hitrih disciplin v Franciji ni mogel pokazati, kako je dejansko pripravljen, saj se je boril s hudimi prebavnimi težavami. »Sumim na zastrupitev s hrano. Vzela mi je tiste najpomembnejše tri dneve. Smučal sem s 30 odstotki energije. V dveh dneh sem namreč pojedel tri krožnike riža, predstavljate si, kaj to pomeni za dve minuti smukaškega nastopa. To je bil polom, bil sem razočaran, a si nisem mogel pomagati. Kakorkoli, moja mami vedno pravi, da je vse za nekaj dobro. Izrekel sem si ta stavek,« je 31-letnik razkril, kako je premagal zdravstvene težave.

Z mislimi je zdaj osredotočen na sobotni smuk. Ob Perku bodo na štartu še Boštjan Kline, Klemen Kosi in Andrej Šporn. Že jutri pa bodo v superveleslalomu nastopili Kline, Kosi, Čater in Hrobat. »Teren je vrhunsko pripravljen. Hribi so resda goli, ampak vse proge so pokrite z umetnim snegom, ta je kar agresiven, proga pa trda. Podlaga je hitra, najboljši so jo na treningu presmučali v manj kot dveh minutah, tudi skoki so zelo ostri in visoki. Počutil sem se, da sem bil večino časa v zraku, skratka zelo intenzivno vse skupaj,« je razmere opisal sogovornik, ki čaka na svoje priložnosti.

Na prvem uradnem treningu, ki ga je dobil povratnik po poškodbi Avstrijec Matthias Mayer, je bil Perko najvišjeuvrščeni slovenski tekmovalec – uvrstil se je tik za trideseterico najboljših. »Pri prvih dveh vmesnih časih nismo bili konkurenčni, v tehničnem in zahtevnem delu pa je bil Kline najhitrejši. Tretje leto zapored kažemo na tej progi takšno sliko,« je predstave fantov komentiral trener Peter Pen in dodal, da je pred njimi še precej ugank, ki jih bodo skušali rešiti z analizami ter ugotovitve prenesti na teren. »Lahkomiselni ne smemo biti, bo pa težko nadomestiti zaostanek pri prvih dveh vmesnih časih,« je pri napovedih previden.

Kline, prvi mož v ekipi, se na prvem treningu še ni povsem ujel s progo, dosegel je 59. čas. A znano je, da največ pokaže prav na tekmi. Zanimivo, svoje edine točke za svetovni pokal na tem prizorišču je Mariborčan dosegel v sezoni 2012/13, ko si je Perko prismučal rezultat kariere.