Premalokrat so pritisnile piko na i

Trener Stane Baloh upa, da se bodo Slovenke tekme v Ljubnem lotile tako kot lani.

Objavljeno
09. februar 2017 18.58
Na slik Stane Baloh. Športniki Smučarske zveze Slovenije v nordiskem centru Planica, 18. Oktober 2016 [portreti,Planica,zimski športi,Stane Baloh]
Saša Verčič
Saša Verčič
Ljubljana – Ljubno ob Savinji je nared, da še šesto leto zapored gosti tekmi za svetovni pokal v ženskih smučarskih skokih. Včeraj so v Savinjsko dolino prišle še zadnje delegacije, danes ob 14. uri bo že šlo zares, ko se bodo dekleta merila v kvalifikacijah. Potem ko te na zadnjih dveh tekmah niso bile potrebne zaradi manjšega števila nastopajočih, bo tokrat zasedba spet precej bolj številčna.

Potem ko je ljubenska skakalnica pred lanskima tekmama doživela temeljito prenovo, je letošnja novost integrirana ledeno-keramična smučina, ki je prva te vrste v Sloveniji in ki je primerna tako za zimske kot za letne razmere. Skakalke so jo v zadnjih dneh lahko že dodobra preizkusile, danes bodo imele na voljo še dva skoka za trening, preden se bodo lotile kvalifikacij. Če je bilo na zadnji tekmi v Hinzenbachu le 40 tekmovalk in so bile tako vse neposredno uvrščene na tekmo, je na Ljubnem drugače. Četudi so nastop odpovedale Čehinje, bo več kot 50 nastopajočih. Med njimi pet Slovenk, in sicer Maja Vtič, Špela Rogelj, Urša Bogataj, Eva Logar in Ema Klinec, ki je na nedavnem mladinskem svetovnem prvenstvu v Park Cityju osvojila kar tri kolajne, srebrni med posameznicami in z žensko ekipo ter zlato v preizkušnji mešanih ekip. Nike Križnar, ki je bila na MSP tretja na posamični tekmi in članica obeh ekip, na domači tekmi ne bo.

»Nika Križnar in Jerneja Brecl, ki sta nastopili na mladinskem svetovnem prvenstvu, se bosta udeležili iger evropske mladine v turškem Erzurumu. Mislim, da je prav, da mladinke tekmujejo na svojih tekmah,« je pojasnil trener ženske ekipe Stane Baloh, ki je lani na Ljubnem nasmejal ljudi z lasuljo, ki si jo je nadel zavoljo izjemnih rezultatov. Ti so bili takšni (zmaga, 2. in 3. mesto, če omenimo le najboljše tri uvrstitev), da jih je skorajda nemogoče preseči, prav tako zelo težko ponoviti. Sploh glede na potek sezone, v kateri naša dekleta niso prav blestela, so pa dosegla kar nekaj dobrih ekipnih rezultatov. »Res je, v Lillehammerju smo dobro štartali, pričakoval sem, da bo šlo lepo, počasi navzgor ... Rezultati sicer niso slabi, ekipno v bistvu zelo v redu, je pa premalo pik na i. Prejšnja sezona je bila zelo uspešna, tudi v sanjah si nisem predstavljal, da bomo dosegli 11 uvrstitev med najboljšo trojico. To je del bremena, ki ga nosimo oziroma ga nosijo dekleta s sabo. A treba je biti pripravljen na to, da ne gre samo navzgor, ampak da se tudi ustavi,« pravi Baloh, ki opozarja na tehnične napake svojih varovank.

»Ko skačeš na silo, je težko, glava se polni, ker si rečeš, da si vse naredil, kar si lahko, a ne gre. Tedaj je treba stopiti malce nazaj, se umiriti in štartati s tistega položaja, na katerem trenutno si, ne iz želja, ki si jih imel pred sezono. Cilji morajo biti visoki, a če si predaleč od njih, jih moraš za nekaj časa znižati, doseči te in potem iti postopno naprej,« pojasnjuje trener izbrane vrste, ki seveda največ pričakuje od Vtičeve, Rogljeve in Klinčeve. Slednja je v tej sezoni edina od Slovenk dosegla uvrstitev med najboljšo trojico, saj je bila v Oberstdorfu druga, prav tako je edina med deseterico v seštevku svetovnega pokala (9). »Ko sem bil na Ljubnem prvo leto v vlogi trenerja, so hotele punce pokazati prav vse in ni se nam izšlo. To je bila dobra šola in lani so se tekme lotile drugače, Ljubno jih je dvignilo in so kar letele. Res si želim, da pokažejo skoke, kot jih v tej sezoni še niso, če jim bo to uspelo, pa bodo prišli tudi rezultati,« je prepričan Baloh.

Na Ljubno sta kot vodilni v svetovnem pokalu pripotovali Japonki Sara Takanaši in Juki Ito, po slovenski postaji pa nato skakalke čakata le še dve.