Primerjave z Lindsey ne pomenijo (še) nič

Slovenska alpska smučarka Ilka Štuhec o Semmeringu še brez odločitve. Do konca sezone si želi mir.

Objavljeno
23. december 2016 01.06
ILKA ŠTUHEC
Špela Robnik
Špela Robnik
Maribor – Po še enem norem koncu tedna je najboljša slovenska smučarka sezone Ilka Štuhec prinesla domov dve novi zmagi. Za proslavljanje, kljub prazničnemu vzdušju, ni bilo časa. Treba si ga je bilo vzeti za počitek, ki ga ji bodo morali v dolgi sezoni in morda celo v lovu na kakšno kristalno lovoriko pazljivo odmeriti.

Seveda pa brez sladkih spominov na Val d'Isere ob srečanju s sedmo silo v njenem, s snegom pobeljenem domačem mestu, ni šlo. Štuhčeva je bila še zlasti ponosna na kombinacijski nastop, s katerim je dokazala, da v njej še vedno tli vsestranski talent, s katerim je navduševala že kot mladinka. »Slaloma nisem pozabila,« je dejala, »je pa res, da smo ga zaradi težav v preteklosti malo zapostavili.« Vendar pa daleč od tega, da bi ta disciplina na prvem mestu zamenjala kraljevsko, v kateri tako blesti v tej sezoni. Ob tretji zaporedni smukaški zmagi so jo postavili ob bok Lindsey Vonn, ki je doslej edina dobila uvodne tri preizkušnje. »Vsak dan je nov dan, nova tekma, na vsako se je treba na novo pripraviti. Da bi se zdaj naslajala s tem, ni časa, morda po sezoni. Te primerjave mi laskajo, a to je šele začetek sezone, trenutno ne pomenijo kaj veliko,« je ostala prepričana 26-letnica.

Kljub sanjskemu uvodu v sezono je Štuhčeva ostala kritična do svojega smučanja. Delala je napake, smučala zunaj linij, ki so si jih zamislili. Toda ostala je hitra. O njenih napakah in rezervah je trener Grega Koštomaj dejal, da so poleti že naredili velik korak naprej: »Sami vidite, da je Ilka tehnično napredovala, predvsem pa je bolj samozavestna in ima bolj napadalne vožnje. Popraviti to, je bil glavni cilj za to sezono. Že večkrat nam je dokazala, da zmore.«

Ilka je v torek v Courchevelu zaman čakala na prvi veleslalomski štart v sezoni. Veter je odnesel priložnost, zgrabil jo je Semmering, ki bo prihodnji teden, 27. t. m., gostil dodatno tekmo. Ali bo tja odšla tudi Štuhčeva, ekipa včeraj še ni vedela. »Dodatna tekma nam je malo porušila načrte. Nismo se še odločili, v kratkem bom govoril z glavnim trenerjem Denisom Šteharnikom in bova dorekla,« je povedal Koštomaj in poudaril, da je sodelovanje z žensko reprezentanco dobro, vsekakor je tudi Ilki v interesu vaditi z dekleti, ki dosegajo dobre veleslalomske rezultate.

»Pričakovanja so podobna kot v drugih disciplinah: da smučanje s treninga prenesem na tekmo. Izkoristiti bo treba dobro štartno številko in videli bomo, kako bo šlo,« je napovedala tretja smučarka v skupni razvrstitvi svetovnega pokala. Dobra veleslalomska priprava bo seveda zanjo toliko pomembnejša tudi pred Zlato lisico. »Vsekakor se veselim domače tekme, veselilo bi me, če bo zaradi mene prišlo več ljudi. Vendar pa moji cilji zaradi tega niso višji,« je še dejala.

Bo pa seveda njene veleslalomske štarte treba pazljivo izbirati. Na novinarski konferenci je beseda že nanesla tudi na kristalne globuse, a ne iz ust štiričlanske Ilkine ekipe. Ta o tem še ne razmišlja, temveč gre korak za korakom, tekmo za tekmo. »Držali se bomo začrtane poti. Že prej smo načrtovali vse discipline, lahko se spremeni število tekem, ki se jih bodo udeležili, a ne na račun kakovosti, saj se predobro zavedamo, da s količino začne zmanjkovati časa za počitek, ki je nujno potreben, da držiš ritem skozi vso sezono,« je še dejal Koštomaj, med rezerve, ki jih še ima najbolj vroča smučarka ta hip pa uvrstil še »mir in stoodstotno osredotočenost na tekme«.