Sanje izpuhtele v kazenskih krogih

49. SP v biatlonu: Štafetni uvod Nemčiji, Slovenija 18. Danes ženski šprint.

Objavljeno
09. februar 2017 20.17
Siniša Uroševič, poročevalec
Siniša Uroševič, poročevalec
Hochfilzen – Če se po jutru dan pozna, potem prav vidnega sončnega obzorja nad slovenskim biatlonom na največjem tekmovanju sezone ne bo. Po slabih dosežkih v dosedanjem delu zime ni bilo zasuka v izvedbi naše reprezentance na premierni tekmi prvenstva v mešanih štafetah. Z naslovom najboljših so številne privržence navdušili Nemci.

Za začetek je prizorišče prvenstva obiskalo 11.000 biatlonskih zanesenjakov, kot je že v navadi v Hochfilznu, sicer redni avstrijski etapi sezone, so na tribunah in ob progi prevladovali Nemci. In njihovemu navdušenju ni bilo konca, ko je Simon Schempp le zdržal sklepni napad zasledovalcev, Francoza Martina Fourcada in Rusa Antona Šipulina, sicer vodilnih biatloncev dosedanjega dela sezone, in prvi prismučal prek ciljne črte.

»Mar ni čudovito začeti prvenstva z zlato kolajno,« se je smejalo Lauri Dahlmeier, preden je vstopila v enega od avtomobilov nemške reprezentance in se odpravila v hotel na počitek, saj jo že danes ob 14.45 tako kot druge biatlonke čaka ženski šprint. Na tej tekmi bosta uvodni vtis poskusili popraviti Teja Gregorin in Anja Eržen, včeraj se jima je nato po tekmi mešanih štafet na Tirolskem pridružila Urška Poje, tretja slovenska tekmovalka v šprinterskem preizkusu.

Premiera pa je bila, kar zadeva pogled iz slovenskega zornega kota, ponesrečena in za pozabo. Uvrstitev na 18. mesto niti ni močno presenetljiva – glede na vse spodrsljaje v sezoni –, a vseeno bi ob uresničitvi besed o res dobri pripravljenosti za svetovno prvenstvo naša četverica (Teja Gregorin, Anja Eržen, Miha Dovžan, Klemen Bauer) morala nastopiti bolje. V primerjavi z lanskim dosežkom, ko je bila mešana štafeta z Jakovom Fakom in Andrejo Mali 13., je včerajšnji učinek po pričakovanjih, a nerazumljive ostajajo tako počasne smuči Gregorinove kot tudi napake na strelišču drugič členov slovenske reprezentančne verige – v kazenski krog sta po vseh porabljenih nabojih morala Anja Eržen in Klemen Bauer …

Miha Dovžan, po lanskem Holmenkollnu drugič udeleženec SP, jo je odnesel brez kroga, a potem ko je kot 18. prejel štafeto od Erženove, priložnosti za slovenski vzpon ni bilo več. Blejka pa ni iskala nikakršnih izgovorov in tolažbe: »Res se mi kaj takšnega na strelišču že dolgo ni pripetilo, prizadelo pa me je predvsem, ker gre tu za ekipno tekmo. Zaradi tvojega spodrsljaja davek plača vsa četverica …« Erženova je potrdila besede o dobrem sklepnem treningu za prvenstvo, a te so utonile v ponesrečeni premieri, ko je že leže zgrešila trikrat, a jo takrat še odnesla brez kazenskega kroga, po streljanju stoje pa se mu več ni mogla izogniti. Kot je med analizo nastopa ugotavljal glavni slovenski trener Tomaš Kos, je premalo ukrepala pri nastavitvi puške, saj je bil veter iz sekunde v sekundo močnejši.

Med slovensko četverico je bila tokrat brezhibna na strelišču le Gregorinova, nedvomno tudi naša udarna kandidatka za vidno uvrstitev v današnjem šprintu. A za to bo morala biti v smučini hitrejša, včeraj se je očitno zataknilo bodisi pri izbiri materiala bodisi pri pripravi. V reprezentanci nihče ni hotel pokazati s prstom proti servisu, trener Kos je napovedal poznejšo analizo po pogovoru s tistimi, ki pod vodstvom Anžeta Globevnika, že vrsto let zelo cenjenega v krogu biatlonskih serviserjev, pripravljajo in izbirajo smuči. Naša bronasta olimpijka pa je po svojem počasnejšem teku dejala: »Pomislite, če tekmovalci tudi petnajstkrat na sezono ne opravimo dobro naloge, najbrž lahko dovolimo servisu eno napako na zimo.« A vsaj zaenkrat, torej po 1. polčasu predolimpijske sezone in tekmi mešanih štafet, v slovenskem taboru ni nasmejanih obrazov. Vidni dosežki med mednarodno elito ostajajo na listih zgodovine našega biatlona.