Skakalni prvaki rastejo tudi v Vizorah

Z voljo in ogromno vnemo v ŠD Vizore vzgajajo okrog 20 mladih skakalcev, letos se spet lahko pohvalijo z nekaj naslovi državnih prvakov.

Objavljeno
28. februar 2017 14.18
Skakalni klub Vizore. V Vizorah 27.2.2017[Skoki.klub.vizore]
Nejc Grilc
Nejc Grilc
Vizore – V senci peščice velikih v Sloveniji deluje 26 manjših klubov, ki skrbijo za razvoj skakalne mladine. Med njimi je tudi športno društvo Vizore, ki na Štajerskem že 30 let vzgaja smučarske skakalce v prvih letih njihove športne kariere. Po številu otrok niso med večjimi, zdaj skrbijo za 18 skakalcev, v zadnjih letih pa tudi za dve skakalki. To je bil dodaten izziv za trenerja Stanislava Grma.

»Na začetku je bilo kar težko, ker z dekleti ne moreš ravnati enako kot s fanti. Po eni strani je lažje, ker so veliko bolj dojemljiva, je pa treba resnico včasih malo bolj zaviti v vato.« Tudi v Vizorah se spopadajo s pomanjkanjem denarja, problemi so predvsem pri nakupu zelo drage opreme, zato nekaj finančnega bremena neizogibno nosijo tudi starši. V klubu so zelo ponosni na infrastrukturo, ki jim jo je v 15 letih trdega dela uspelo spraviti na zavidljivo raven. Iz klubske brunarice, pridobitve letošnje zime, pogled seže na štiri skakalnice. Na najmanjši sedemmetrski se začetniki spoznavajo z zakoni letenja, največja 37-metrska naprava pa je dovolj velik poligon za trening skakalcev do 14. leta.

»Naša vizija je, da za skakalce skrbimo do konca osnovne šole v klubu. To smo upoštevali tudi pri velikostih skakalnic. Večje naprave ne potrebujemo, ker otroci odhajajo v skakalni center v Kranju in bi imeli premalo kadra,« je klubske načrte pojasnil predsednik Felix Skutnik. Pred zimo jim je uspelo končati največjo investicijo zadnjih let: doskočišče velike skakalnice so prekrili s plastiko, ki bo omogočala skoke tudi poleti. Tako bodo prihranili vsaj 5000 evrov na leto, kolikor znašajo stroški poletne sezone, če želijo trenirati na okoliških skakalnicah. V klubu je redno zaposlen le trener Stanislav Grm, kljub temu pa so letni stroški društva kar visoki.

Brez sponzorjev ne gre

»Potrebujemo približno 60.000 evrov na leto. Nekaj denarja dobimo s članarinami skakalcev, tudi občina Vojnik ima veliko razumevanja za naš klub, glavnino prihodkov pa zagotovijo sponzorji,« pojasnjuje Skutnik. Za sponzorska sredstva podjetij se bojujejo z drugimi popularnejšimi športi v regiji. S prošnjami niso bili uspešni, zato so se odločili za drugačen pristop. Denar poskušajo pridobiti z natančno določenimi projekti. »Letos smo kupovali nov klubski kombi, zato smo sponzorjem ponudili mesta za oglasne nalepke in vsaki določili ceno, nato so se sami odločili, koliko nameravajo prispevati. Če podjetje ve, za kaj namenja denar, ga precej laže prepričamo, da sodeluje.«

Lani so zmagali v Mercatorjevi sponzorski akciji, s katero so želeli podpreti tudi skakalne klube, ne le smučarsko zvezo. Dobili so 15.000 evrov in z njimi dogradili brunarico, postavili so tudi nove zaščitne ograje ob največji skakalnici. Zaradi urejenih razmer in dobrega dela se vsako leto poveča število skakalcev, proračun pa je kljub trudu še vedno enak. »Nekako še gre, trudimo se, a takšno delo zahteva veliko volje in časa. Starši opravijo določeno število ur prostovoljnega dela na leto pri vzdrževanju skakalnic. To nam zelo pomaga,« še razkriva predsednik kluba, ki to funkcijo opravlja prostovoljno.

V Planici po polovični ceni

Delo z različnimi starostnimi kategorijami je stresno tudi za trenerja Grma, a je z novim centrom v Planici veliko laže. »Ker smo majhen klub, so nam v Planici omogočili, da treniramo po polovični ceni. Tam so na voljo skakalnice različnih velikosti, zato lahko skačejo vsi naši otroci. Treningi so tako produktivnejši.« Vizore se s težavami v skakalnem okolju spopadajo predvsem z vztrajnostjo in trdim delom, ki je tudi letos prineslo nekaj naslovov državnih prvakov v mladinskih kategorijah. »Vsaka zmaga nam veliko pomeni, saj kaže, da smo na pravi poti. Tudi v prihodnje bomo šli korak za korakom. Še vsaj prihodnjih 30 let,« je odločen Skutnik.