Slovenski izziv po italijanskih notah

Pred jutrišnjo premiero sezone svetovnega pokala v smučarskem teku nemirno v taboru velesile Norveške.

Objavljeno
25. november 2016 01.17
Siniša Uroševič
Siniša Uroševič
Kuusamo – Ugankam bo odzvonilo, začenja se zares. Med pisano smučarsko družino bo ob tem koncu tedna na finskem severovzhodu, jutri in v nedeljo, novo tekmovalno sezono odprla karavana v smučarskem teku. Vrh pa bo tako kot za skakalce in kombinatorce februarja v Lahtiju, torej prav tako na Finskem, kjer bo svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju.

Prav Lahti, prijazno mesto približno 70.000 prebivalcev, uro vožnje od osrednjega državnega letališča v Helsinkih, se je nekaterim udeležencem tekem v skokih, biatlonu, teku in kombinaciji že predstavil oktobra, ko je gostil Forum Nordicum, tradicionalno srečanje pred sezono strokovnjakov, pokroviteljev, novinarjev, opremljevalcev, pravzaprav vseh, ki so tako ali drugače vpleteni v omenjene štiri smučarske panoge. Prav posebno poglavje pa so namenili norveški prevladi v tekaški smučini.

Pogosto so bile namreč v prejšnji sezoni tekme svetovnega pokala videti kot razširjeno prvenstvo bogate skandinavske dežele. Takšna razmerja moči so bila po okusu številnih ljubiteljev smučarskega teka na Norveškem, toda v Nemčiji, Italiji, Franciji, Rusiji zavoljo že vnaprej znanih scenarijev z najvidnejšimi vlogami rdeče-modrih vikingov pada zanimanje, gledalcev je na prizoriščih, z redkimi izjemami, iz leta v leto manj, predvidljivi razpleti s popolno vladavino vodilne velesile pač ne pritegnejo širše javnosti. Toda že ta uvodni tekaški konec tedna v Kuusamu bi lahko malce spremenil zgodbo.

Poleti je namreč najprej udaril dopinški primer najboljšega tekača zadnje sezone Martina Johnruda Sundbyja, naknadno je izgubil skupno zmago na novoletni tekaški turneji 2015, Norveško pa je še bolj pretresel zadnji škandal okrog Therese Johaug, ki bi morala na prihajajočem februarskem prvenstvu v Lahtiju braniti tri naslove najboljše na svetu iz Faluna 2015. Prejšnji mesec je namreč »padla« na testu uporabe prepovedanih sredstev, zanikala je kakršnokoli krivdo, v Oslu na posebni novinarski konferenci objokano govorila o svoji negotovi športni prihodnosti. Toda tudi v domovini so, vsaj dokler ne bo dokazov o nasprotnem, neusmiljeni, niso je nominirali na nacionalnem seznamu kandidatov za najboljše športnike leta, vplivni dnevnik Aftenposten je zapisal: »Zgodba s Sundbyjem je grozna, a ta z Johaugovo je še desetkrat bolj!«

Povrhu ob tekmovalnem uvodu v novo sezono (v klasični tehniki jutri šprint, v nedeljo pa posamična tekma) zaradi okrevanja po bolezni ne bo Pettra Northuga, prav zanimivo bo videti, kako bo vse skupaj na premieri vplivalo na tabor velikih favoritov.

Slovenska reprezentanca? Tudi pri njej je precej vprašajev, saj bo v novi sezoni obetavno žensko vrsto vodil italijanski strokovnjak Stefano Saracco, le z Vesno Fabjan bo še naprej delal Marko Gracer, sicer tudi strokovni vodja panoge, ki nam je iz Kuusama sporočil, da je za začetek ozračje v ekipi pri novem trenerju prav sproščeno, navzlic povsem spodobnim dosežkom na nekaterih zadnjih preizkušnjah za trening (Fabjanova je v šprinterskem testu klasične tehnike zaostala le za olimpijsko prvakinjo Maiken Caspersen Falla) pa še noče razgrinjati pretiranega optimizma.

V jutrišnjem klasičnem šprintu, prvi tekmi sezone v svetovnem pokalu, bosta v slovenskem taboru pod drobnogledom nastopa Ane Marije Lampič in Alenke Čebašek, trening obetavne Lee Einfalt je ustavila bolezen, a se zdaj spet vrača v smučino. Pri ženski vrsti bo zanimivo spremljati tudi, kako bo svoje izkušnje ovrednotila bronasta olimpijka Fabjanova, neučakana je tudi Katja Višnar, še ena od tistih športnic, ki po rojstvu otroka niso odnesle smuči v klet za vedno. V slovenski moški vrsti so, razumljivo, pričakovanja glede dosežkov manjša, Miha Šimenc se je nazadnje v Beitostølnu odrezal na testiranjih v prosti tehniki, 21-letnik iz kluba v Logatcu bo nedvomno naš prvi adut v boju za točke. Že od premiere na štadionu Ruka pri Kuusamu, kjer zadnji dnevi za tekmovalce niso bili ravno idilični. »Tukaj pač zdaj prevladujejo sneg, mraz in megla,« je še dodal Gracer.