Ljubljana – Moška ekipa za hitre discipline je včeraj odšla v Francijo, kjer jo konec tedna čakajo uvodne preizkušnje v novi sezoni. Za Andreja Šporna, najizkušenejšega v šestčlanski zasedbi, mineva 15 let, odkar je debitiral v svetovnem pokalu. »Brez 8. mesta, ki sem ga v prejšnji zimi vknjižil v Garmischu, bi verjetno končal kariero,« je razkril Šporn, ki bo v četrtek dopolnil 35 let.
Smukači bi morali v tekmovalni ritem štartati prejšnji konec tedna v Kanadi, a so morali prireditelji v Lake Louise zaradi izgubljene bitke z naravo preizkušnje odpovedati. Enaka usoda je doletela Beaver Creek v ZDA, organizacijo teh tekem je prevzel Val d'Isere. Zaradi odpovedi severnoameriške turneje bodo tekmovalci v hitrih disciplinah predolimpijsko sezono tako začeli na evropskem snegu. Šporn, s 196 štarti v svetovnem pokalu najizkušenejši v slovenski ekipi, se želi v Ameriko vrniti sredi marca prihodnje leto, ko bo Aspen gostil finale sezone. »To je zame minimalen cilj. Sezono pa bom ocenil kot dobro, če se bom zasidral med 15 najboljših tekmovalcev v smukaški razvrstitvi,« je odgovoril na vprašanje, kakšnih rezultatov se nadeja.
Lani je v tekmovalni ritem vstopal po poškodbi ahilove tetive, za sabo je imel zgolj teden dni snežnega treninga. »Letos sem izpustil le zadnji dan vadbe na severnoameriškem snegu. Priletel sem na luknjo na progi, mislil sem, da sem si zlomil gleženj. Ta je bil cel, ceno pa je plačala hrbtenica,« je opisoval. Z masažami so mu pomagali trije fizioterapevti.
V sezono bo štartal s približno 55 dnevi snežne vadbe, 45 jih je namenil spreminjanju tehnike. Osredotočil se je na smučanje z več nagiba in manj pritiska. Pri tem mu je največ pomagal pomočnik trenerja za hitre discipline Gašper Markič, nekdanji svetovni mladinski podprvak v superveleslalomu, ki se je po koncu tekmovalne kariere uril med smučarskimi demonstratorji. »Precej dela je bilo potrebnega, da sem našel prave občutke, saj je telo vajeno ustaljenih avtomatizmov. Na zadnjih treningih sem vse prvine že sestavljal v tekmovalno smučanje. Kadar hočem preveč, se stare navade še pojavijo, ampak sem optimističen,« je povedal Kranjskogorec.
Lani je zaradi primanjkljaja treninga po poškodbi smučal dobro le v razmerah, ki so mu ustrezale: »Manjkalo mi je širine, ki jo pridobiš na treningu skozi celotno pripravljalno obdobje,« je opozoril. Ocenjuje, da je lahko v novi zimi bolj konkurenčen tudi na mehkejših progah, pričakuje sezono stalnih rezultatov.
Tudi trener hitrih disciplin Peter Pen se nadeja, da se bo vloženo delo poznalo na rezultatih. »Ogromno je treniral in študiral, kako biti boljši. Upam, da nam bo uspelo. Je pa smučar, ki ne pristaja na drobtinice, stvari se konkretno loti ali pa ga ni nikjer,« je opisal varovanca in dodal, da je zelo zanimiv in inteligenten tekmovalec, ki ga okolica premalo spoštuje. »Ne pozabimo, da je kariero začel kot slalomist, prav tako njegovega 6. mesta na svetovnem prvenstvu in stopničk v Kitzbühlu,« je poudaril Pen.
Šporn je eden redkih v belem cirkusu, ki so že tekmovali na strmini v Val d'Iseru. Ta je nazadnje smukače gostila pred devetimi leti. V sobotnem smuku bosta poleg njega nastopila še Boštjan Kline in Klemen Kosi, za četrto mesto pa se bodo na uradnem treningu borili Rok Perko, Martin Čater in Miha Hrobat. V petkovem superveleslalomu pa bodo tekmovali Kline, Kosi, Čater in Perko.