Stopničk se ne da izsiliti

Trener slovenske ženske skakalne vrste Stane Baloh je potegnil črto pod domači tekmi.

Objavljeno
28. januar 2018 23.34
Ženski svetovno prvenstvo v smučarskih skokih v Ljubnem.Trener Stane BalohV Ljubnem 2018[Ljubno.svetovno prvenstvo v skokih.Ljubno]
Nejc Grilc
Nejc Grilc
Ljubno – Po spodbudnih rezultatih na Japonskem so v slovenski reprezentanci potihem razmišljali tudi o stopničkah na Ljubnem, a se varovankam Stena Baloha ni izšlo. Kljub vsemu nad prikazanimi skoki ni bil razočaran, v pogovoru se je ozrl tudi k olimpijskim igram v Pjongčangu, ki so pred vrati.

Ta konec tedna se je na Ljubnem dogajalo ogromno, zmanjkal pa je rezultatski presežek Slovenk. Kako ocenjujete domači tekmi svetovnega pokala?

Vikend na Ljubnem je bil letos res pester, treba je bilo določiti potnice za olimpijske igre v Pjongčangu, dve slovenski tekmovalki sta se poslovili od tekmovalnega skakanja in tudi jaz pri tem nisem ostal ravnodušen. Že sama tekma pred toliko gledalci ima poseben čar in pozitiven naboj, a so naše skakalke na drugi tekmi nekoliko pregorele v želji, da bi nadgradile sobotne rezultate. Tako na prvi kot na drugi tekmi so bili rezultati dobri, dekleta si res želijo te uvrstitve na stopničke, ki bi pomenile pravo olajšanje, a se jih enostavno ne da izsiliti. Treba je gledati naprej, Ljubno je zdaj že za nami.

S kakšnimi željami po ne najboljši popotnici začenjate zaključne priprave na OI?

Olimpijske igre so res nekaj posebnega, ker gre za le eno tekmo in če si na pravi dan v vrhunski formi in dobrega počutja, v zraku pa imaš še malo sreče z razmerami, se da postoriti marsikaj in tudi presenetiti. Upam, da bodo dekleta po Ljubnem čustveni naboj, ki je bil prisoten ta konec tedna, potisnile nekoliko na stran in uspela iz teh priprav do tekme v Pjongčangu iztisniti največ. V Južni Koreji pa si želim le čim boljših skokov, potem pa bomo videli, kam nas bo to pripeljalo.

Poslavljate se od Katje Požun, ki je bila v minulih sezonah ena najboljših slovenskih skakalk. V kakšni kondiciji so ženski smučarski skoki v Sloveniji?

Ni se lahko po toliko letih posloviti od tekmovalke, a ko pride čas za to, moramo odločitve spoštovati, Katji želim veliko sreče tudi v naslednjih poglavjih v življenju, če bodo povezani s skoki ali ne. Za Katjo prihaja zelo obetaven mladi rod, ki je že zdaj pokazal veliko, moramo pa jim dati še leto, dve ali tri, da dozorijo in si naberejo izkušnje, potem bodo nevarne za sam vrh svetovnega pokala. Še bolj me veseli, da je za njimi kopica tekmovalk med 10 in 15 letom in ni nam potrebno skrbeti, da bi slovenski ženski skoki zašli v krizo.

Kako boste izkoristili luknjo, ki je nastala z odpovedjo tekem v Hinzenbachu?

Po mojem mnenju je pred največjimi dogodki pomembno ostati v tekmovalnem ritmu vse do konca, Nika Križnar in Ema Klinec bosta imeli to priložnost na mladinskem svetovnem prvenstvu in upam, da jo bosta čim bolje izkoristili. Žal je prišlo do tega, da so ostala dekleta ostala brez tekme, bomo pa čas izkoristili in do konca tedna v miru trenirali, osvežili moči in na skakalnicah izpilili še zadnje detajle pri tehniki skokov. Morda nam bo premor prišel celo prav, sploh po domačih tekmah, ki so za tekmovalce še posebej naporne.

Lanski preizkus skakalnice v Pjongčangu je bil uspešen. So na napravi kakšne posebnosti, na katere opozarjate reprezentantke?

Skakalnica je zelo lepa, a brez večjih posebnosti. Lani je pihal močan vzgornik, na to se bomo pripravili, bo pa tekma na sporedu pozno zvečer in takrat veter verjetno ne bo več toliko vplival na razplet tekme.

Poznih tekem skakalke niso vajene, kako boste prilagodili pripravo na dan tekme (ženska tekma v Pjongčangu se bo s prvo serijo začela ob 21.50), da jih večerne ure ne bodo zmedle?

Pozen štart nam ne bi smel povzročiti preglavic, tekma bo res nekaj ur kasneje, a bomo imeli v Južni Koreji dovolj časa, da se bomo prilagodili na časovno razliko, imeli pa bomo tudi tri treninge, od tega enega v tekmovalnem terminu in ta bo generalka za tekmo.