Težave bodo, treba jih bo reševati

Alpsko smučanje: na pripravah v Čilu rešilni novi sneg za slovenske smukače.

Objavljeno
26. avgust 2014 16.22
Andrej Šporn 11.7.2013 Ljubljana Slovenija
Mojca Finc, šport
Mojca Finc, šport

Ljubljana – Najvišje cilje v slovenskem moškem smučanju si je za novo sezono zastavila ekipa za hitre discipline, ki jo od maja vodi nekdanji smukač Peter Pen. »Smo šele pri prvem koraku. Težave bodo prihajale, treba jih bo čim bolje reševati,« je razmišljal Pen, ki je ta čas s fanti na enomesečnem treningu v Čilu.

Prvi cilj, ki si ga je Pen zastavil – njegova pomočnika sta edini Slovenec s smukaškima zmagama Andrej Jerman in Matija Grašič –, je oblikovanje homogene ekipe. Po poškodbah se namreč vračata Rok Perko in Boštjan Kline. »Za začetek od fantov pričakujem, da bodo dosegli svoj tretji do peti najboljši rezultat preteklih sezon, potem pa bo treba obrniti krivuljo navzgor, da slovenska smučarija, predvsem smuk, preživi,« je poudaril Pen.

Na svetovnem prvenstvu v ZDA se od ekipe pričakuje eno uvrstitev med deseterico in dva tekmovalca na finalu svetovnega pokala v Franciji. V sodelovanju s fantoma, ki sta nekoč že dosegla vrhunski rezultat (Andrej Šporn, Rok Perko), in mlajšo trojko Boštjan Kline–Klemen Kosi–Martin Čater vidi izziv. Pred vrnitvijo v slovensko smučanje je treniral hrvaško reprezentanco. »Tam je vse zelo dobro organizirano, za kar odlično poskrbi Vedran Pavlek. Vsi poznamo družinski projekt Kostelić, dela se ena na ena. V sodelovanju s Hrvati sem se veliko naučil in dobil precej potrditev,« je opisal izkušnjo.

V kakšni telesni pripravljenosti je prevzel slovenske tekmovalce? »Začetno stanje je bilo kot pri vseh smučarjih po koncu sezone: nič posebnega, a ne preslabo. Za njimi je devet tednov kondicijskega treninga, stanje je tako, kot mora biti, da bi zdržali napore, ki nas čakajo. Prvič bo trening na južni polobli trajal ves mesec. Izvajali bomo dvojni program; po eno hitro in tehnično disciplino na dan. Ko bo na sporedu smukaški teden, se bomo osredotočili le na kraljevsko disciplino,« je predstavil program vadbe pred odhodom v Čile. »La Parva je hribovska vas, v kateri se samo smuča in spi. Bivamo na smučišču, v avto se skorajda ne usedemo, v hiši, kjer smo nameščeni, nam kuhar pripravlja hrano. Nobenega glamurja, imamo, kar potrebujemo,« je opisal delovne razmere.

Zaradi slabih vremenskih razmer se je v Čile odpravil z rezervnim načrtom. »Možnost je selitev iz La Parve v sosednjo dolino. Imamo tri rešitve, do katerih smo prišli z zvezami, ki jih imava z Jermanom, pri tem pa nam je pomagal tudi Aleš Gorza,« je še dejal in dodal, da se bodo tekmovalci merili tudi na tekmah za južnoameriški pokal.

Zaradi pomanjkanja snega se druge reprezentance umikajo iz Čila, Avstrijci so zaradi visokih temperatur predčasno zapustili Portillo. Snežna odeja je bila ob prihodu Slovencev v La Parvo tanka, a je na srečo narava konec tedna nasula več kot pol metra novega snega, tako da je Penova ekipa rešena. »Ta čas treniramo superveleslalom in veleslalom, v četrtek oziroma petek pa bo pripravljena proga za smuk. Vreme je stabilno, sončno, temperatura je med 10 in 16 stopinjami Celzija pod ničlo. Konec tedna prihaja nova vremenska fronta z novo pošiljko snega, zato bomo v La Parvi ostali do konca priprav,« je pomočnik trenerja Jerman iz Čila sporočil, da imajo vse pod nadzorom.

Medtem ko ekipa za hitre discipline vadi v Čilu, se predstavnika »tehničarjev« Žan Kranjec in Mišel Žerak s trenerjem Mitjo Kuncem jutri odpravljata na trening v Argentino.