Tudi Nadal in Federer se ne moreta pomeriti v 1. kolu

Sprememba kvalifikacij: brez vnaprej uvrščenih na tekmo. Schuster: Najboljši skakalci si zaslužijo določen privilegij.

Objavljeno
17. november 2017 22.38
Saša Verčič, poročevalka
Saša Verčič, poročevalka
Visla – Kar se je začelo lani na novoustanovljeni turneji raw air, ko so v skupni seštevek šteli vsi skoki s kvalifikacijskimi vred, se bo zdaj v določeni meri nadaljevalo na vseh tekmah svetovnega pokala v smučarskih skokih. Kvalifikacije bodo dobile na veljavi, saj najboljša deseterica ne bo več vnaprej uvrščena na tekmo, spremembo pa so v karavani sprejeli z različnimi občutki.

Ko so v smučarskih skokih uvedli kvalifikacije – 11. 12. 1993 na tekmi v Planici –, je veljal še stari tekmovalni sistem, ko so morali vsi tekmovalci nastopiti z istega zaletnega mesta. Da bi imeli vsi enake razmere v uri in pol, dveh, je bilo nemogoče. Zato je najprej padla odločitev, da je vnaprej na tekmo uvrščenih 15 iz skupnega seštevka svetovnega pokala, nato 10, poslej torej noben več. »Ker imamo zadnja leta takšen sistem, da lahko med tekmo spreminjamo zaletno mesto, je čas, da kvalifikacije res postanejo prave kvalifikacije. Doslej so bile le za določene. S tem bodo dobile na vrednosti, morda se bo tudi več imen izmenjalo na tekmah, saj ne bodo vsi uspešni v kvalifikacijah, bistvo pa je, da so vsi tekmovalci enakopravni, brez privilegijev. Pravila postavljamo za vse, ne le za redke izbrance,« pojasnjuje direktor svetovnega pokala Walter Hofer in dodaja, da je proti temu predlogu glasovala le Avstrija.

Kar pa ne pomeni, da ga vsi podpirajo brez zadržkov. »Mislim, da ima novost svoje prednosti in slabosti, ne vidim pa prav očitnega razloga za to potezo. Za najboljše, ki tudi najbolj predstavljajo ta šport v svetu, je bil to lep privilegij. Le vprašajte Petra Prevca za sezono, ko je nenehno zmagoval, koliko obveznosti je imel še po tekmi in kako mu je dodaten počitek ob tako natrpanem urniku prišel prav. Mislim, da si najboljši zaslužijo privilegij. Poglejte samo tenis, Nadal in Federer si zaslužita biti nosilca, biti na nekaterih turnirjih prosta v 1. kolu, da se nikjer ne pomerita že na začetku. Gre za izjemna igralca, najbolj znana predstavnika tenisa in gledalci si zaslužijo videti najboljše na koncu,« nam je včeraj pojasnjeval glavni trener nemške reprezentance Werner Schuster in dodal: »Razumem marketinški vidik za to potezo, a sem hkrati odgovoren za svoje športnike, za njihovo dobro, da imajo dovolj časa za regeneracijo, da so dobro razpoloženi in lahko na tekmi prikažejo največ, kar lahko. Upam, da ne bo prihajalo do spodrsljajev, da bodo najboljši res vedno na tekmah, to je zelo pomembno ... Bi pa rekel, da je sprememba vsekakor dobra za novoletno turnejo, ker se bomo znebili taktiziranja. Tam so kvalifikacije razprodane, zbere se 10.000 ljudi in tudi ti si zaslužijo najboljše, morajo priti na svoj račun.«

»Povsem razumem stališče FIS, da bodo dvignili raven kvalifikacij, vse skupaj bo bolj zanimivo za televizijo, več gledalcev bomo imeli in s tem bo tudi več denarja, kar je za nas seveda dobro. Za najboljše skakalce bo to zdaj večji izziv, smo pa na nek način to preizkusili že lani na raw air, kjer je dobro delovalo. Mislim, da se bodo tekmovalci hitro navadili na to, meni je ok,« razmišlja glavni trener norveške reprezentance Alexander Stöckl, s katerim se strinja tudi slovenski kolega Goran Janus, posebej ker so naši tekmovalci – tisti, ki so pač bili med najboljšimi – res redko izkoriščali možnost, da bi izpustili kvalifikacije. Kdaj pa kdaj pa vendarle tudi to prav pride. »Najbolj se to pozna, ko so tekme res zgoščene in tisti, ki zmaguje, ima veliko obveznosti, kar ga dodatno izčrpa. Z vnaprejšnjo uvrstitvijo na tekmo si lahko vzel nekaj več počitka in si olajšal regeneracijo. Za novoletno turnejo bo to vsekakor boljše, težava bo, če se bodo pojavile vremenske nevšečnosti, kar pa zadeva zgolj tekmovalni značaj kvalifikacij – če se ne moreš prebiti med najboljših 50, potem tudi o deseterici ne moreš razmišljati,« pa pravi Peter Prevc.