Squaw Valley – Današnjim ljubiteljem smučanja imena Francozinje Florence Steurer, Avstrijke Bernadette Rauter, Američana Billyja Kidda in Avstrijca Reinharda Tritscherja, zmagovalcev slaloma in veleslaloma v Squaw Valleyu leta 1969, ter Francozov Alaina Penza in Patricka Russella bržkone ne pomenijo veliko. Toda bili so šampioni belih strmin, ki so v tistih letih pisali pomembne strani zgodovine alpskega smučanja.
A ne samo v Kaliforniji, ampak tudi na Pokalu Vitranc, ki je leta 1960 neposredno pred tekmami v Kaliforniji gostil moški del svetovnega pokala. Po skoraj 50 letih se »beli cirkus« vrača na smučišče slovitih ameriških smučark Tamare McKinney in Julie Mancuso ter olimpijskega šampiona prostega sloga Jonnyja Moseleyja.
Tako, kot je bil davnega 1960 v znamenju prvega velikana ameriškega smučanja Kidda, bo Squaw Valley letos povsem zaznamovan z Mikaelo Shifrrin, ki si lahko kot peta med ameriškimi smučarji in smučarkami – za Philom Mahreom, Tamaro McKinney, Bodejem Millerjem in Lindsey Vonn – še pred finalom v Aspnu zagotovi veliki kristalni globus. Shiffrinova, ki bo 13. marca dopolnila 22 let, pa ima vse možnosti, da v minulih letih potolče vse rekorde, tudi dosežek Marcela Hirscherja, ki je letos osvojil že šestič veliki globus. Olimpijska prvakinja in trikratna svetovna prvakinja ima šest tekem pred koncem 178 točk naskoka. Glede na to, da sta do konca sezone ostala le še po en smuk in superveleslalom, je prednost Američanke tako rekoč nedosegljiva. Težko je verjeti, da bi si lahko Štuhčeva v veleslalomu in še zlasti slalomu prismučala dovolj točk.
V slalomu ima Shiffrinova ugodnih 145 točk prednosti pred Veroniko Velez Zuzulovo in odlično priložnost, da osvoji četrti slalomski globus. Za končno zmago potrebuje uvrstitev med prve tri ne glede, katero mesto bo zasedla Slovakinja. V veleslalomu je le kandidatka za skupno zmago. Za Francozinjo Tesso Worley zaostaja dve tekmi pred koncem za 120 točk.
Shiffrinova, čudežna deklica alpskega smučanja, je bila minuli teden v Južni Koreji, a ni tekmovala. Brez kakšne zadrege je lahko spoznavala snežne razmere in proge za olimpijske igre 2018, ker se ji za domačo tekmo ni bilo potrebno posebej pripravljati. Terene v Squaw Valleyju odlično pozna. Lani je na tem smučišču vadila večji del pomladi. »Red Dog je ena izmed najlepših prog svetovnega pokala. Zanimivo pa bo vsekakor, ker je na koncu sezone, ko imamo vsi čedalje manj moči,« je dejala pred nastopom Američanka o smučišču, ki je na istem pobočju, na katerem so bile olimpijske igre leta 1960. Na teh pa, kot zanimivost, drugič in zadnjič niso nastopili slovenski smučarji.
Ker je v Mammoth Mountainu pred dnevi zapadel več kot meter snega, slovenske smučarke Ana Drev, Ana Bucik, Katarina Lavtar in Tina Robnik niso mogle opraviti preizkusa terena in snežnih razmer, kot so načrtovale, medtem ko sta Ilka Štuhec in Maruša Ferk na poti iz Južne Koreje obtičali v San Franciscu. Danes bosta v ospredju Drevova in seveda Štuhčeva, v jutrišnjem slalomu pa Bucikova.
Drevova je sicer na svetovni lestvici osma veleslalomistka, vendar bo nastopila v elitni sedmerici, ker je poškodovana Lara Gut. Za sedmerico v finalu se mora uvrstiti v deseterico. Za ovratnik ji dihata Italijanka Manuela Mölgg in Norvežanka Nina Loeseth ter Tina Weirather iz Liechtensteina. Bucikova ima finale zagotovljen, Ferkova pa zaostaja za petindvajseterico že za 35 točk. Pričakovati je, da bo zahtevna proga v Squaw Valleyu mehka, kajti vreme v tem delu Kalifornije je zelo spremenljivo in se lahko zgodi, da bo povsem pomladno. Predvsem zelo močno je sonce.
Tekmovanja na smučišču ob jezeru Tahoe, ki je od San Francisca oddaljeno dobre tri ure vožnje, so sinoči odprli s koncertom, katerega glavni zvezdnik je bil znani filmski igralec in strastni glasbenik Dennis Quaid s svojo skupino Sharks. Današnji veleslalom in sobotni slalom bosta na sporedu ob 19. in 22. uri.