Östersund – Če gre soditi po jutru, potem slovenski biatlonski dan ne bo lep! Na ženski premieri sezone, posamični tekmi na 15 km, za Tejo Gregorin in Anjo Eržen ni bilo točk, pred današnjo moško preizkušnjo na 20 km pa je jasno, da obolelega Jakova Faka ne bo. Vrnil se je že domov, pri njem obstaja sum bakterijske pljučnice …
Naš vodilni biatlonec je k tej sezoni pristopil zelo motivirano, potem ko v prejšnji še zdaleč ni uresničil vseh svojih ciljev. Takrat so mu pogosto načrte podirale številne zdravstvene težave, s temi pa se je soočil tudi ob vstopu v novo, predolimpijsko zimo. Zato se je iz Östersunda vrnil, še preden se je sploh začel posamični del tekmovanja, po zapletu v območju dihal, o katerem smo pisali že včeraj, je bilo treba doma nemudoma po strokovno pomoč. Po včerajšnjem temeljitem pregledu pri pulmologu, dr. Matjažu Turelu, obstaja sum bakterijske pljučnice, kar seveda najprej zahteva počitek, nato pa ob uspešnem okrevanju umirjeno vrnitev v smučino. In iz sedanjega zornega kota je že jasno, da bo letošnja pokljuška prireditev, prihodnji teden od 9. do 11. t. m., minila brez udarnega aduta slovenske izbrane vrste.
Resda bi se dvakratni svetovni prvak kot izjemen športnik teoretično lahko še vrnil k tekmovalni karavani na domačem prizorišču, toda šola sezone 2015/16 ga je drago stala. Takrat je namreč večkrat prehiteval popolno okrevanje in se prepuščal kratkoročnemu zdravljenju z antibiotiki, nato pa se ujel v past ponavljajočih težav. Uresničitve želja o uvrstitvah na stopničke ni bilo, najbližje jim je bil marca na svetovnem prvenstvu, ko je po vseh zapletih med zimo prav čudežno poskrbel za vidne uvrstitve – 5., 6. in 7. mesto.
Pri vodilnem slovenskem biatloncu je seveda zdaj najbolj pomembno popolno okrevanje z zdravniškim nadzorom v prihodnjih dneh. Jasno je tudi, da pokljuška tekma brez njegove navzočnosti ne more biti tako mikavna za širšo športno javnost; kot če v Planici ne bi bilo Petra Prevca ali v lovu na Zlato lisico Tine Maze, a sleherno novo nestrpno prehitevanje bi Fak spet lahko zelo drago plačal. Nenazadnje pa gre zdaj komaj za prvi dve postaji v sezoni. Do odmevne januarske turneje Oberhof-Ruhpolding-Anterselva je še dovolj časa, kajpak tudi do svetovnega prvenstva v Avstriji, ki bo zaradi bližine posebej zanimivo tudi za obiskovalce iz Slovenije. In tako tisti strokovno dobro podkovani kot tudi manj zahtevni navijači so si enotni – februarja prihodnje leto v Hochfilznu bi radi stiskali pesti za konkurenčnega Jakova Faka!
Uvodna ženska posamična tekma sezone je pripadla Nemki Lauri Dahlmeier, nazadnje svetovni prvakinji v zasledovanju. Sploh je na prvenstvu v Oslu prav blestela, se kar petkrat uvrstila na stopničke in se tako udeležila spektakularnih razglasitev za najboljše pred kraljevo palačo, kajpak je bila navdušena tudi ob včerajšnjem imenitnem uvodu v to sezono. »Številne napake tekmic na strelišču so razkrivale, kako zahtevne razmere smo imele tokrat. Tudi v smučini ni bilo preprosto, ponekod je bila ta prav ledena, a vesela sem svoje hitrosti in tehnično dobre izvedbe,« je dejala Bavarka iz Garmisch-Partenkirchna.
Tudi naša bronasta olimpijka Teja Gregorin je bila na smučeh konkurenčna, 7. tekaški čas ji vliva upanje pred sobotnim šprintom, a kar 8 zgrešenih tarč ji je na koncu prineslo le 61. mesto. Mesto za njo je bila s sedmimi napakami na strelišču Anja Eržen, v občasno izjemnih vetrovnih sunkih pa se je zgodba podrla tudi nekaterim odličnim biatlonkam: Gabriela Koukalova, Dorothea Wierer in Kaisa Mäkäräinen so zgrešile po sedemkrat.
Danes bo ob 18. uri v Östersundu moška posamična tekma.













