V boju »za preživetje« je težko govoriti o kakovosti smučanja

V močnem vetru in sneženju druga zmaga Shiffrinove in slab dan Slovenk. Danes že trening Mariboru.

Objavljeno
28. december 2016 23.29
Špela Robnik
Špela Robnik
Semmering – »Bilo je zelo težko, imela sem občutek, da me pod smučmi ves čas nekaj zaustavlja. 'To mora biti zelo počasi,' sem si mislila,« je po včerajšnji sneženi preizkušnji pojasnjevala Američanka Mikaela Shiffrin, zmagovalka obeh veleslalomov na Zauberbergu, ki ga je slovenska reprezentanca zapustila z grenkim priokusom.

Namesto nadgradnje šestega mesta Ane Drev s prve tekme, je bil »snežni pekel« kriv za najslabši veleslalomski izkupiček Slovenk v tej sezoni. Nad razmerami so sicer tarnale vse: od zmagovalke do zadnjeuvrščene, a to je pač šport v naravi. Nekatere so se znašle bolje, druge slabše, trener Denis Šteharnik je dejal, da je njegovim dekletom manjkalo predvsem drznosti. Toda prvokategornica Drevova, ki je prvič to zimo končala zunaj najboljše deseterice, na 24. mestu, je bila prepričana, da je bila tekma neregularna in da je ne bi smeli izsiliti. »Grozno je bilo, zelo težko. Močno je pihal veter, na drugi progi pa se poleg tega ni nič videlo, veliko je bilo novega snega, še zlasti po prekinitvah. Borila sem se, a se mi zdi, da nisem bila sposobna dobro napadati v teh razmerah. Nisem mogla iti prek sebe,« je dejala izkušena smučarka, ki je na drugi nastop kar nekaj časa čakala zaradi poškodbe Francozinje Taine Barioz in podobno kot pred njo Italijanka Marta Bassino še pokvarila uvrstitev s prve proge (13. mesto).

»V teh razmerah sem se le borila sama s seboj, pravih občutkov niti nisem mogla pridobivati, nisem čutila smučke, vse je šlo narobe,« je dejala in tudi sklenila, da bo skušala tekmo hitro pozabiti. Navsezadnje je dan prej smučala zelo dobro, morda celo najbolje v tej sezoni. In tega se bo oklenila v nadaljevanju. »Menim, da je ta princip smučanja pravi, vesela sem bila napredka in to mi daje motivacijo, da bom zdaj na treningih v Mariboru delala še več na tem,« je povedala včeraj, ko je že bila na poti proti Pohorju. Slovenke bodo namreč tam lahko tri dni vadile na tekmovalni progi za Zlato lisico. »Čim bolj bom skušala občutiti teren, verjamem, da bo to prednost za nas. Skušala bom nadaljevati po isti poti, v zadnjem obdobju mi je šlo dobro,« je še povedala o svojem smučanju.

Na Semmeringu, kjer bo danes (15) na sporedu še večerni slalom s štirimi Slovenkami (Ana Bucik, Maruša Ferk, Meta Hrovat in Klara Livk), je tako včeraj za najboljšo slovensko uvrstitev na 22. mestu poskrbela Ilka Štuhec in si za svoje pogumne predstave vsekakor prislužila pozitivno oceno. »Bilo je preveč napak. Nekaj vrat gre v redu, delam dobre zavoje, potem pa me kaj preseneti, naredim napako in izgubim ritem. Vse skupaj pa seveda stane nekaj časa,« je Štuhčeva po tekmi vseeno izpostavila nekaj pomanjkljivosti. Trener Grega Koštomaj je bil vseeno zadovoljen, ker je naredila korak v pravo smer in dobila dobro popotnico za domačo tekmo: »Vse skupaj je bila bolj ali manj bitka z razmerami, težko je govoriti o kakovosti smučanja. Je pa zagotovo naredila preskok tudi v tej disciplini.«